- Faqe te Krishtera Shqiptare            

 

Historia e Popullit Shqiptar

Kryefaqja-Ballina
Mė tė Rejat
Bibla Shqip
Pyetje-Pėrgjigjje
Materiale
Apologjia
Fetė & Kultet

Burime-Info
Libri i Pėrshtypjeve
Kush Jemi
Na Kontaktoni
Kėrko
Harta e Faqeve
English Pages

 

Lundrimi: Kryefaqja > Burime-Info > Historia e Popullit Shqiptar

HISTORIA E LASHTE

KREU I - PARAARDHESIT E SHQIPTAREVE

1. Banoret e hershem te vendit tone
2. Iliret

KREU II - SHTETET ILIRE

3. Mbreteria e Enkelejeve, e Taulanteve dhe e Ardianeve
4. Lufta e adrianeve kunder pushtimit romak
5. Shteti i Epirit
6. Mbreteria Dardane
7. Arti dhe Kultura. Paganizmi
8. Iliria nen Perandorine Romake

HISTORIA E MESJETES

KREU III - SHQIPERIA NE PERANDORINE BIZANTINE (Shek.IV-XiV). PRINCIPATAT SHQIPTARE

9-10. Shqiperia ne shekujt e pare te Mesjetes
11. Shqiperia ne shek.XI-XII
12. Lufterat politike ne Shqiperi ne shek.XII-XIII Principata e Arbrit
13-14. Fuqizimi i principiatave shqiptare gjate shek.XIV
15. Shoqeria shqiptare ne mesjete
16. Kultura dhe arti ne shek.XIII-XV

EPOKA E GJERGJ KASTRIOTIT - SKENDERBEUT

KREU IV - SULMET E PARA OSMANE DHE QENDRESA E SHQIPTAREVE

17. Sulmet e para osmane dhe qendresa e Shqiptareve
18. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
Lidhja Shqiptare e Lezhes
19. Fitoret e Lidhjes Shqiptare nen udheheqjen e Skenderbeut gjate viteve 1444-1457
20. Marredheniet e Skenderbeut me Evropen
21. Betejat e medha te viteve 60
Qendresa e Shqiptareve te Morese
22. Vazhdimi i qendreses antiosmane pas vdekjes se Skenderbeut

 

Shenim: Ky material eshte marre nga libri i hartuar nen drejtimin e Institutit te Historise te Akademise se Shkencave te Republikes se Shqiperise! Miratuar nga Keshilli Kombetar i Historise prane Ministrise se Arsimit!  

 

"Ata qe nuk e kujtojne te kaluaren jane te denuar ta perserisin!"
George Santayana

 

 
 

Copyright - E drejta e Autorit © 2002 - 2005  AlbKristian.com - Faqe te Krishtera Shqiptare
Nje Projekt i Sherbeses  'Shqiptaret per Krishtin'.