Bibla Shqip

Zanafilla 4

Zanafilla

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Ky ėshtė libri i prejardhjes sė Adamit. Ditėn qė Perėndia krijoi njeriun e bėri tė ngjashėm me Perėndinė.

2

Ai i krijoi mashkull dhe femėr, i bekoi dhe u dha emrin njeri, ditėn qė u krijuan.

3

Adami jetoi njėqind e tridhjetė vjet dhe i lindi njė djalė qė i pėrngjiste, njė lloj nė shėmbėlltyrė tė tij dhe e quajti Seth.

4

Mbas lindjes sė Sethit, Adami jetoi tetėqind vjet dhe pati bij dhe bija.

5

Kėshtu Adami jetoi gjithsej nėntėqind e tridhjetė vjet; pastaj vdiq.

6

Sethi jetoi njėqind e pesė vjet dhe i lindi Enoshi.

7

Pas lindjes sė Enoshit, Sethi jetoi tetėqind e shtatė vjet dhe pati bij e bija tė tjerė.

8

Kėshtu tėrė koha qė Sethi jetoi qe nėntėqind e dymbėdhjetė vjet; pastaj vdiq.

9

Enoshi jetoi nėntėdhjetė vjet dhe i lindi Kenani.

10

Mbas lindjes sė Kenanit, Enoshi jetoi tetėqind e pesėmbėdhjetė vjet dhe pati bij e bija tė tjerė.

11

Kėshtu Enoshi jetoi gjithsej nėntėqind e pesė vjet; pastaj vdiq.

12

Kenani jetoi shtatėdhjetė vjet dhe i lindi Mahalaleeli.

13

Mbas lindjes sė Mahalaleelit, Kenani jetoi tetėqind e dyzet vjet dhe pati bij e bija tė tjerė.

14

Kėshtu Kenani jetoi gjithsej nėntėqind e dhjetė vjet; pastaj vdiq.

15

Mahalaleeli jetoi gjashtėdhjetė e pesė vjet dhe i lindi Jaredi.

16

Mbas lindjes sė Jaredit, Mahalaleeli jetoi tetėqind e tridhjetė vjet dhe pati bij e bija tė tjerė.

17

Kėshtu Mahalaleeli jetoi gjithsej tetėqind e nėntėdhjetė e pesė vjet; pastaj vdiq.

18

Jaredi jetoi njėqind e gjashtėdhjetė e dy vjet dhe i lindi Enoku.

19

Mbas lindjes sė Enokut, Jaredi jetoi tetėqind vjet dhe pati bij dhe bija tė tjerė.

20

Kėshtu Jaredi jetoi gjithsej nėntėqind e gjashtėdhjetė e dy vjet; pastaj vdiq.

21

Enoku jetoi gjashtėdhjetė e pesė vjet dhe i lindi Methuselahu.

22

Mbas lindjes tė Methuselahut, Enoku eci me Perėndinė treqind vjet dhe pati bij e bija tė tjerė.

23

Kėshtu Enoku jetoi gjithsej treqind e gjashtėdhjetė e pesė vjet.

24

Pra Enoku eci me Perėndinė, por nuk u gjend mė, sepse Perėndia e mori me vete.

25

Metuselahu jetoi njėqind e tetėdhjetė e shtatė vjet dhe i lindi Lameku.

26

Mbas lindjes sė Lamekut, Metuselahu jetoi shtatėqind e tetėdhjetė e dy vjet dhe i lindėn bij e bija.

27

Kėshtu Metuselahu jetoi gjithsej nėntėqind e gjashtėdhjetė e nėntė vjet; pastaj ai vdiq.

28

Lameku jetoi njėqind e tetėdhjetė e dy vjet dhe i lindi njė bir;

29

dhe i vuri emrin Noe, duke thėnė: "Ky do tė na ngushėllojė pėr punėn tonė dhe pėr mundin e duarve tona, pėr shkak tė tokės qė Zoti e ka mallkuar".

30

Pasi solli nė kėtė botė Noeun, Lameku jetoi pesėqind e nėntėdhjetė e pesė vjet dhe i lindėn bij e bija tė tjerė.

31

Kėshtu Lameku jetoi gjithsej shtatėqind e shtatėdhjetė e shtatė vjet, pastaj ai vdiq.

32

Noeut, nė moshėn pesėqind vjeē, i lindi Semi, Kami dhe Jafeti.

 

Zanafilla 6