Bibla Shqip

Zanafilla 9

Zanafilla

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

Kėta janė pasardhėsit e bijve tė Noeut: Semit, Kamit dhe Jafetit; mbas pėrmbytjes, atyre u lindėn fėmijė.

2

Jafeti pati si bij: Gomerin, Magogun, Madainin, Javanin, Tubalin, Meshekun dhe Tirasin.

3

Bijtė e Gomerit qenė: Ashkenazi, Rifathi dhe Togarmahu.

4

Bijtė e Javanit qenė: Elishami, Tarshishi, Kitimi dhe Dodanimi.

5

Prej tyre rrjedhin popujt e shpėrndarė nė ishujt e kombeve, nė vendet e tyre tė ndryshme, secili simbas gjuhės sė vet, simbas familjeve tė tyre dhe kombeve tė tyre.

6

Bijtė e Kamit qenė: Kushi, Mitsraimi, Puti dhe Kanaani.

7

Bijtė e Kushit qenė: Seba, Havilahu, Sabtahu, Raamahu dhe Sabtekahu; dhe bijtė e Raamahut qenė: Sheba dhe Dedani.

8

Kushit i lindi Nimrodi, qė filloi tė jetė njė njeri i fuqishėm mbi tokė.

9

Ai qe njė gjahtar i fuqishėm para Zotit; prandaj thuhet: "Si Nimrodi, gjahtari i fuqishėm para Zotit".

10

Dhe fillimi i mbretėrimit tė tij qe Babeli, Ereku, Akadi dhe Kalmehu nė vendin e Shinarit.

11

Nga ky vend shkoi nė Asiri dhe ndėrtoi Ninivėn, Rehoboth-Irin dhe Kalahun;

12

midis Ninivės dhe Kalahut ndėrtoi Resenin (qė ėshtė qyteti i madh).

13

Mitsraimit i lindėn Ludimėt, Ananimėt, Lehabimėt, Nuftuhimėt,

14

Pathrusimėt, Kasluhimėt (prej tė cilėve dolėn Filistejtė) dhe Kaftorimėt.

15

Kanaanit i lindi Sidoni, i parėlinduri i tij, dhe Heti,

16

dhe Gebusejtė, Amorejtė, Girgasejtė,

17

Hivejtė, Arkejtė, Sinejtė,

18

Arvadejtė, Cemarejtė dhe Hamathejtė. Pastaj familjet e Kanaanėve u shpėrndanė.

19

Dhe kufijtė e Kanaanėve shkuan nga Sidoni, nė drejtim tė Gerarit, deri nė Gaza; dhe nė drejtim tė Sodomės, Gomorės, Admės dhe Ceboimoit deri nė Lesha.

20

Kėta janė bijtė e Kamit, simbas familjeve tė tyre, simbas gjuhėve tė tyre, nė vendet e tyre, nė kombet e tyre.

21

Edhe Semit, babai i tė gjithė fėmijėve tė Eberit dhe vėlla madhor i Jafetit, i lindėn bij.

22

Bijtė e Semit qenė: Elami, Asuri, Arpakshadi, Ludi dhe Arami.

23

Bijtė e Aramit qenė: Uzi, Huli, Getheri dhe Mashi.

24

Nga Arpakshadi lindi Shelahu dhe nga Shelahu Eberi.

25

Eberit i lindėn dy bij; emri i njėrit prej tyre ishte Peleg, sepse nė ditėt e tij toka u nda, dhe emri i tė vėllait ishte Joktan.

26

Nga Joktani lindėn Almodadi, Shelefi, Hatsarmavethi dhe Jerahu,

27

Hadorami, Uzali, Diklahu,

28

Obali, Abimaeli, Sheba,

29

Ofiri, Havilahu dhe Jobabi. Tėrė kėta qenė bij tė Joktanit.

30

Dhe vendbanimi i tyre qe mali lindor, nga Mesha deri nė Sefar.

31

Kėta janė bijtė e Semit, simbas familjeve tė tyre, simbas gjuhėve tė tyre, nė vendet e tyre simbas kombėve tė tyre.

32

Kėto janė familjet e bijve tė Noeut, simbas brezave tė tyre, nė kombet e tyre; dhe prej tyre dolėn kombet qė u shpėrndanė nė tokė mbas pėrmbytjes.

 

Zanafilla 11