Bibla Shqip

Zanafilla 29

Zanafilla

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 30

1

Kur Rakela pa qė nuk po i bėnte fėmijė Jakobit, u bė ziliqare e motrės sė saj dhe i tha Jakobit: "Mė bėj me fėmijė pėrndryshe unė po vdes".

2

Jakobi u mbush tėrė inat kundėr Rakelės dhe i tha: "Se mos jam unė nė vend tė Perėndisė qė nuk tė lejon tė kesh fėmijė?".

3

Ajo u pėrgjegj: "Ja shėrbyesja ime Bilhah; hyr tek ajo, qė ajo tė lindė mbi gjunjėt e mi; kėshtu nėpėrmjet saj do tė mund tė bėhem me fėmijė".

4

Kėshtu ajo i dha pėr grua shėrbyesen e vetė Bilhah dhe Jakobi hyri tek ajo.

5

Dhe Bilhah u ngjiz dhe i dha njė bir Jakobit.

6

Atėherė Rakela tha: "Perėndia mė dha tė drejtė; ai dėgjoi gjithashtu zėrin tim dhe mė dha njė bir". Prandaj i vuri emrin Dan.

7

Pastaj Bilhah, shėrbyesja e Rakelės, u ngjiz pėrsėri dhe i lindi njė bir tė dytė Jakobit.

8

Atėherė Rakela tha: "Kam luftuar shumė me motrėn time dhe kam dalė fitimtare". Prandaj e quajti djalin Neftali.

9

Por Lea, duke parė qė nuk po bėnte mė fėmijė, mori shėrbyesen e saj Zilpah dhe ia dha pėr grua Jakobit

10

Kėshtu Zilpah, shėrbyesja e Leas, i lindi njė bir Jakobit.

11

dhe Lea tha: "Ē`fat!". Dhe i vuri emrin Gad.

12

Pastaj Zilpah, shėrbėtore e Leas, i lindi Jakobit njė bir tė dytė.

13

Dhe Lea tha: "Sa e lumtur jam! Sepse gratė do tė mė quajnė tė lumtur". Prandaj i vuri emrin Asher.

14

Nė kohėn e korrjes sė grurit, Rubeni doli dhe gjeti nė fushat mandragora dhe ia ēoi nėnės sė tij, Leas. Atėherė Rakela i tha Leas: "Mė jep edhe mua ca mandragora tė birit tėnd!".

15

Ajo iu pėrgjegj: "Tė duket gjė e vogėl qė mė more burrin, dhe tani kėrkon tė marrėsh edhe mandragorat e djalit tim?". Rakela tha: "Mirė, pra, si shpėrblim pėr mandragorat e birit tėnd, sonte ai do tė bjerė nė shtrat me ty".

16

Kur nė mbrėmje Jakobi u kthye nga arat, Lea doli ta takojė dhe i tha: "Duhet tė hysh tek unė, se tė kam shtėnė nė dorė me mandragorat e birit tim". Kėshtu, atė natė, ai ra nė shtrat me tė.

17

Kėshtu Perėndia ia plotėsoi dėshirėn Leas, e cila u ngjiz dhe i lindi Jakobit birin e pestė.

18

Dhe ajo tha: "Perėndia mė dha shpėrblimin qė mė takonte, sepse i dhashė shėrbyesen time burrit tim". Dhe e quajti Isakar.

19

Pastaj Lea u ngjiz pėrsėri dhe i dha Jakobit njė bir tė gjashtė.

20

Atėherė Lea tha: "Perėndia mė ka dhėnė njė dhunti tė mirė; kėtė radhė burri im do tė banojė me mua, sepse i kam lindur gjashtė bij". Dhe i vuri emrin Zabulon.

21

Pastaj lindi njė bijė dhe e quajti Dina.

22

Perėndia u kujtua edhe pėr Rakelėn; dhe Perėndia ia plotėsoi dėshirėn dhe e bėri tė frytshme;

23

kėshtu ajo u ngjiz dhe lindi njė djalė, dhe tha: "Perėndia e hoqi turpin tim".

24

Dhe e quajti Jozef, duke thėnė: "Zoti mė shtoftė njė bir tjetėr".

25

Mbas lindjes sė Jozefit nga Rakela, Jakobi i tha Labanos: "Mė lejo tė iki, qė tė shkoj nė shtėpinė time, nė vendin tim.

26

Mė jep gratė e mia dhe bijtė e mi, pėr tė cilėt tė kam shėrbyer dhe lermė tė iki, mbasi ti e njeh mirė shėrbimin qė tė kam bėrė".

27

Por Labano i tha: "Nė rast se kam gjetur hir nė sytė e tu, qėndro, sepse kam prekur me dorė qė Zoti mė ka bekuar pėr shkakun tėnd".

28

Pastaj tha: "Ma cakto pagesėn tėnde dhe unė do tė ta jap".

29

Jakobi iu pėrgjegj: "Ti e di si tė kam shėrbyer, dhe ēfarė i ka ndodhur bagėtisė sate nė duart e mia.

30

Sepse ajo qė ti kishe para se tė vija unė ishte pak, por tani ėshtė rritur shumė; dhe Zoti tė ka bekuar kudo qė kam qėnė unė. Por tani kur do tė punoj edhe pėr shtėpinė time?".

31

Labano tha: "Sa duhet tė tė jap?". Jakobi iu pėrgjigj: "Nuk duhet tė mė japėsh asgjė; nė qoftė se ti do tė bėsh atė qė po tė them, do tė mbetem kėtu pėr tė kullotur kopetė e tua dhe pėr t`u kujdesur pėr to.

32

Do tė kaloj ditėn e sotme nė mes tėrė kopeve tė tua dhe do tė veēoj tė gjitha kafshėt laramane dhe pikalarme, tė gjithė qingjat e zinj dhe tė gjitha dhitė lara-lara ose pika-pika. Dhe kėto kafshė do tė jenė pagesa ime.

33

Kėshtu tani e tutje ndershmėria ime do tė pėrgjigjet para teje pėr personin tim, kur do tė vish tė kontrollosh pagesėn time; ēdo bagėti qė nuk ėshtė laramane a me pika midis dhive dhe ēdo qengj jo i zi do tė konsiderohet i vjedhur po tė gjindet pranė meje".

34

Labano tha: "Mirė, le tė bėhet ashtu si thua ti!".

35

dhe po atė ditė veēoi cjeptė vija-vija dhe me pika dhe tė gjitha dhitė laramane dhe pika pika, ēdo bagėti qė kishte njė njollė tė bardhė apo ēdo dele e zezė midis dhenve, dhe ua la bijve tė vet.

36

Dhe Labano vendosi njė distancė prej tri ditėsh me kėmbė midis vetes sė tij dhe Jakobit; dhe Jakobi kulloste pjesėn qė mbeti nga kopetė e Labanos.

37

Dhe Jakobi mori disa purteka tė njoma plepi, bajameje dhe rrapi; u bėri disa zhvoshkje, duke zbuluar tė bardhėn e purtekave.

38

Pastaj i vendosi purtekat qė kishte zhvoshkur qė tė shikoheshin nga dhentė nė koritė, domethėnė nė vendet ku kopetė vinin pėr tė pirė ujė; dhe kafshėt vinin nė afsh kur vinin pėr tė pirė.

39

Kėshtu kafshėt vinin nė afsh pėrpara purtekave dhe pillnin qengja vija-vija, lara-lara dhe pika pika.

40

Pastaj Jakobi i veēonte kėta qengja dhe bėnte qė kopetė t`i kthenin sytė nga kafshėt vija-vija dhe nga tėrė ato tė zeza nė kopenė e Labanos. Ai formoi kėshtu kope tė veēanta, qė nuk i bashkoi me kopetė e Labanos.

41

Por ndodhte qė sa herė kafshėt e fuqishme tė kopesė vinin nė afsh, Jakobi i vinte purtekat nė koritė para deleve, nė mėnyrė qė kėto tė hynin nė afsh afėr purtekave;

42

Por kur kafshėt e kopesė ishin tė dobėta, nuk i vinte ato; kėshtu qė qengjat e dobėta ishin tė Labanos dhe ata tė shėndoshė tė Jakobit.

43

Kėshtu ai u bė shumė i pasur dhe pati njė numėr tė madh kopesh, shėrbėtoresh, shėrbėtorėsh, devesh dhe gomarėsh.

 

Zanafilla 31