Bibla Shqip

Zanafilla 43

Zanafilla

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 44

1

Jozefi i dha kėtė urdhėr kryeshėrbėtorit tė shtėpisė sė tij: "Mbushi trastat e kėtyre njerėzve me aq ushqime sa mund tė mbajnė dhe vėri paratė e secilit nė grykėn e ēdo traste.

2

Pėrveē kėsaj vėre kupėn time, kupėn prej argjėndi, nė grykėn e trastės tė mė tė riut, bashkė me paratė e grurit tė tij". Dhe ai bėri ashtu siē i tha Jozefi.

3

Nė mėngjes, sa u bė ditė, i nisėn ata njerėz me gomarėt e tyre.

4

Sapo kishin dalė nga qyteti dhe nuk ishin akoma larg, kur Jozefi i tha kryeshėrbėtorit tė shtėpisė sė tij: "Ēohu, ndiqi ata njerėz dhe kur t`i kesh arritur, thuaju atyre: "Pse e shpėrblyet tė mirėn me tė keqe?

5

A nuk ėshtė ajo kupa me tė cilėn pi zotėria im dhe qė e pėrdor pėr tė parathėnė tė ardhmen? Keni vepruar keq duke u sjellė kėshtu"".

6

Ai i arriti ata dhe u tha kėto fjalė.

7

Atėherė ata iu pėrgjegjėn: "Pse zotėria im na drejton fjalė si kėto? Shėrbyesit e tu duhet t`i shmangen njė qėndrimi tė tillė!

8

Ja, pra, ne tė kemi rikthyer nga vendi i Kanaanit paratė qė kishim gjetur nė grykėn e trastave tona; si mund tė vidhnim argjend ose flori nga shtėpia e zotėrisė tėnd?

9

Ai prej shėrbėtorėve tė tu tė cilit do t`i gjendet kupa, tė dėnohet me vdekje; edhe gjithashtu ne do tė bėhemi skllevėr tė zotėrisė tėnd".

10

Ai tha: "Mirė, pra, le tė bėhet si thoni ju: ai tė cilit do t`i gjendet kupa do tė bėhet skllavi im dhe ju do tė jeni tė pafaj".

11

Kėshtu secili prej tyre nxitoi tė ulė pėr tokė trastėn e vet dhe e hapi.

12

Dhe kryeshėrbėtori i kontrolloi, duke filluar nga mė i moshuari dhe duke mbaruar me mė tė riun; dhe kupa u gjet nė thesin e Beniaminit.

13

Atėherė ata i shqyen rrobat e tyre, ringarkuan secili gomarin e vet dhe u kthyen nė qytet.

14

Juda dhe vėllezėrit e tij arritėn nė shtėpinė e Jozefit, qė gjendej akoma aty, dhe u shtrinė pėr tokė para tij.

15

Dhe Jozefi u tha atyre: "Ēfarė veprimi ėshtė ky qė keni bėrė? Nuk e dini qė njė njeri si unė ėshtė nė gjėndje tė parathotė tė ardhmen?".

16

Juda u pėrgjegj: "Ē`do t`i themi zotėrisė tim? Ēfarė fjalė do tė pėrdorim ose si do tė mund tė justifikohemi? Perėndia ka rigjetur paudhėsinė e shėrbėtorėve tė tu. Ja, jemi skllevėr tė zotėrisė tim, si ne ashtu edhe ai nė dorėn e tė cilit u gjet kupa".

17

Por Jozefi tha: "Larg meje njė veprim i tillė! Njeriu, nė dorėn e tė cilit u gjet kupa, do tė jetė skllavi im; sa pėr ju, kthehuni nė paqe tek ati juaj".

18

Atėherė Juda iu afrua Jozefit dhe i tha: "Tė lutem, zotėria im, lejoje shėrbėtorin tėnd qė t`i thotė njė fjalė zotėrisė tim, dhe mos u zemėro me shėrbėtorin tėnd, sepse ti je si Faraoni.

19

Zotėria im i pyeti shėrbėtorėt e tij duke thėnė: "A keni ju baba apo vėlla?".

20

Dhe ne iu pėrgjegjėm zotėrisė tim: "Kemi njė baba qė ėshtė plak me njė bir tė ri, qė i ka lindur nė pleqėri; i vėllai ka vdekur, kėshtu ai ka mbetur i vetmi bir i nėnės sė tij dhe i ati e do".

21

Atėherė ti u the shėrbėtorėve tė tu: "Sillmani kėtu qė tė mund ta shoh me sytė e mi".

22

Dhe ne i thamė zotėrisė tim: "Fėmija nuk mund ta lėrė atin e tij, sepse po tė duhej ta linte, i ati do tė vdiste".

23

Por ti u the shėrbėtorėve tė tu: "Nė rast se vėllai juaj mė i ri nuk zbret bashkė me ju, ju nuk do ta shihni mė fytyrėn time".

24

Kėshtu qė kur u ngjitėm pėrsėri te shėrbėtori yt, ati im, i treguam fjalėt e zotėrisė tim.

25

Atėherė ati ynė tha: "Kthehuni tė na blini pak ushqime".

26

Ne u pėrgjegjėm: "Nuk mund tė zbresim atje poshtė; do tė zbresim vetėm nė rast se vjen me ne vėllai ynė mė i vogėl; sepse nuk mund ta shohim fytyrėn e atij njeriu po tė jetė se vėllai ynė mė i vogėl nuk ėshtė me ne".

27

Dhe shėrbėtori yt, ati ynė, na u pėrgjegj: "Ju e dini qė gruaja ime mė lindi dy bij;

28

njėri prej tyre mė la dhe unė i thashė: Me siguri ai ėshtė bėrė copė e ēikė dhe nuk e kam parė mė qysh atėherė;

29

dhe po tė ma hiqni edhe kėtė dhe i ndodh ndonjė fatkeqėsi, ju do tė kallni nė varr pleqėrinė time tė dhembshme".

30

Kėshtu, pra, kur tė arrij te shėrbėtori yt, ati im, nė qoftė se fėmija nuk ėshtė me ne, sepse jeta e tij ėshtė e lidhur me atė tė fėmijės,

31

do tė ndodhė qė, sa tė shohė qė fėmija nuk ėshtė me ne, ai ka pėr tė vdekur; dhe shėrbėtorėt e tu do ta kenė kallur nė varr pleqėrinė e shėrbėtorit tėnd, tė atit tonė.

32

Tani, me qenė se shėrbėtori yt ėshtė bėrė dorėzanė pėr fėmijėn pranė atit tim dhe i ka thėnė: "Nė rast se nuk do ta rikthej do tė jem pėr gjithnjė fajtor ndaj atit tim",

33

lejo, pra, tani qė shėrbėtori yt tė mbetet skllav i zotėrisė tim nė vend tė fėmijės, dhe qė fėmija tė kthehet me vėllezėrit e tij.

34

Sepse si mund tė rikthehem tek ati im nė qoftė se fėmija nuk ėshtė me mua? Ah, mos e pafsha dhembjen qė do tė pushtonte atin tim!".

 

Zanafilla 45