Bibla Shqip

Zanafilla 50

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Kėta janė emrat e bijve tė Izraelit qė erdhėn nė Egjipt me Jakobin. Secili prej tyre erdhi me familjen e tij:

2

Rubeni, Simeoni, Levi dhe Juda,

3

Isakari, Zabuloni dhe Beniamini,

4

Dani dhe Naftali, Gadi dhe Asheri.

5

Tėrė njerėzit qė kishin dalė nga gjaku i Jakobit arrinin shtatėdhjetė veta (Jozefi ndodhej tashmė nė Egjipt).

6

Pastaj Jozefi vdiq, dhe po ashtu vdiqėn tėrė vėllezėrit e tij dhe gjithė ai brez.

7

Dhe bijtė e Izraelit qenė frytdhėnės, u shumėzuan fort dhe u bėnė tė shumtė, u bėnė jashtėzakonisht tė fortė; dhe vendi u mbush me ta.

8

Por tani doli nė Egjipt njė mbret i ri, qė nuk e kishte njohur Jozefin.

9

Ai i tha popullit tė tij: "Ja, populli i bijve tė Izraelit ėshtė mė i shumtė dhe mė i fortė se ne.

10

Tė pėrdorim, pra, dinakėri ndaj tyre, me qėllim qė tė mos shumėzohen dhe, nė rast lufte tė mos bashkohen me armiqtė tanė dhe tė luftojnė kundėr nesh, dhe pastaj tė largohen nga vendi".

11

Vunė, pra, kryeintendentė tė punimeve mbi ta, me qėllim qė t`i shtypnin me angaritė e tyre. Kėshtu ata i ndėrtuan Faraonit qytetet-depozitė Pitom dhe Raamses.

12

Por sa mė tepėr i shtypnin, aq mė shumė shtoheshin dhe pėrhapeshin; prandaj Egjiptasit arritėn tė kenė shumė frikė nga bijtė e Izraelit,

13

dhe Egjiptasit i detyruan bijtė e Izraelit t`u shėrbenin me ashpėrsi,

14

dhe ua nxinė jetėn me njė skllavėri tė vrazhdė, duke i futur nė punimin e argjilės dhe tė tullave si dhe nė ēdo lloj pune nė ara. I detyronin t`i bėnin tėrė kėto punė me ashpėrsi.

15

Mbreti i Egjiptit u foli edhe mamive hebre, nga tė cilat njėra quhej Shifrah dhe tjetra Puah, dhe u tha:

16

"Kur do tė ndihmoni gratė hebre lindėse, dhe do t`i shihni tė ulura nė ndenjėsen e lindjes, nė rast se fėmija ėshtė mashkull, vriteni; po tė jetė femėr, lėreni tė jetojė".

17

Por mamitė patėn frikė nga Perėndia dhe nuk bėnė ashtu siē i kishte urdhėruar mbreti i Egjiptit, por i lanė gjallė fėmijėt meshkuj.

18

Atėherė mbreti i Egjiptit thirri mamitė dhe u tha: "Pse e bėtė kėtė dhe i latė gjallė fėmijėt meshkuj?".

19

Mamitė iu pėrgjigjėn Faraonit: "Sepse gratė hebre nuk janė si gratė egjiptase, por janė tė fuqishme dhe lindin para se t`u vijė mamia pranė".

20

Dhe Perėndia u bėri tė mirė kėtyre mamive; dhe populli u shtua dhe u bė jashtėzakonisht i fortė.

21

Kėshtu, duke qenė se ato mami kishin frikė nga Perėndia, ky u dha familje mė vete.

22

Atėherė Faraoni i dha kėtė urdhėr tėrė popullit tė tij duke thėnė: "Ēdo mashkull qė lind, hidheni nė lumė; por lini gjallė tėrė femrat".

Eksodi 2