Bibla Shqip

Eksodi 2

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Ndėrkaq Moisiu po kulloste kopenė e Jethros, vjehrrit tė tij dhe prift i Madianit; ai e ēoi kopenė matanė shkretėtirės dhe arriti nė malin e Perėndisė, nė Horeb.

2

Dhe Engjėlli i Zotit iu shfaq nė njė flakė zjarri, nė mes tė njė ferrishtjeje. Moisiu vėshtroi dhe ja qė ferrishtja po digjej nga zjarri, por nuk konsumohej.

3

Atėherė Moisiu tha: "Tani do tė zhvendosem pėr tė parė kėtė shfaqje madhėshtore: pse ferrishtja nuk po konsumohet!".

4

Zoti vuri re qė ai ishte zhvendosur pėr tė parė, dhe Perėndia e thirri nga mesi i ferrishtes dhe i tha: "Moisi, Moisi!". Ai u pėrgjigj: "Ja ku jam".

5

Perėndia tha: "Mos u afro kėtu: hiq sandalet nga kėmbėt, sepse vendi nė tė cilin ndodhesh ėshtė vend i shenjtė".

6

Pastaj tha dhe kėto fjalė: "Unė jam Perėndia i atit tėnd, Perėndia i Abrahamit, Perėndia i Isakut dhe Perėndia i Jakobit". Dhe Moisiu fshehu fytyrėn e tij, sepse kishte frikė tė shikonte Perėndinė.

7

Pastaj Zoti tha: "Sigurisht qė e kam parė pikėllimin e popullit tim qė ndodhet nė Egjipt dhe e kam dėgjuar britmėn e tij pėr shkak tė shtypėsve tė tij, sepse i njoh vuajtjet e tij.

8

Kėshtu zbrita pėr ta ēliruar nga dora e Egjiptasve dhe pėr ta ēuar nga ky vend nė njė vend tė mirė dhe tė hapur, nė njė vend ku rrjedh qumėshti dhe mjalti, nė vendin ku ndodhen Kananejtė, Hitejtė, Amorejtė, Perezejtė, Hivejtė dhe Jebusejtė.

9

Dhe tani, ja britma e bijve tė Izraelit ka arritur deri tek unė, dhe kam parė gjithashtu se si Egjiptasit i shtypin.

10

Prandaj eja dhe unė do tė tė dėrgoj te Faraoni me qėllim qė ta nxjerrėsh popullin tim, bijtė e Izraelit, nga Egjipti".

11

Por Moisiu i tha Perėndisė: "Kush jam unė qė tė shkoj te Faraoni dhe t`i nxjerr bijtė e Izraelit nga Egjipti?".

12

Perėndia tha: "Unė do tė jem me ty, dhe kjo do tė jetė pėr ty shenja qė tė kam dėrguar unė: Kur ta kesh nxjerrė popullin nga Egjipti, ju do t`i shėrbeni Perėndisė mbi kėtė mal".

13

Atėherė Moisiu i tha Perėndisė: "Ja, kur tė shkoj te bijtė e Izraelit dhe t`u them: "Perėndia i etėrve tuaj mė ka dėrguar te ju", po tė jetė se ata mė thonė: "Cili ėshtė emri i tij?", ē`pėrgjigje duhet t`u jap?".

14

Perėndia i tha Moisiut: "UNÉ JAM AI QÉ JAM". Pastaj tha: "Do t`u thuash kėshtu bijve tė Izraelit: "UNÉ JAM-i mė ka dėrguar tek ju"".

15

Perėndia i tha akoma Moisiut: "Do t`u thuash kėshtu bijve tė Izraelit: "Zoti, Perėndia i etėrve tuaj, Perėndia i Abrahamit, Perėndia i Isakut dhe Perėndia i Jakobit mė ka dėrguar tek ju. Ky ėshtė emri im pėrjetė. Ky ka pėr tė qenė gjithnjė emri im me tė cilin do tė kujtohem nga tė gjitha breznitė".

16

Shko dhe mblidh pleqtė e Izraelit dhe u thuaj atyre: "Zoti, Perėndia i etėrve tuaj, Perėndia i Abrahamit, i Isakut dhe i Jakobit m`u shfaq, duke thėnė: Unė patjetėr ju kam vizituar dhe kam parė atė qė ju bėjnė nė Egjipt;

17

dhe kam thėnė: Nga shtypja e Egjiptit do t`ju ēoj nė vendin e Kananejve, tė Hitejve, tė Amorejve, tė Perezejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, nė njė vend ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė".

18

Dhe ata do t`i binden zėrit tėnd; dhe ti dhe pleqtė e Izraelit do tė shkoni te mbreti i Egjiptit dhe do t`i thoni: "Zoti, Perėndia i Hebrenjve na doli pėrpara; dhe tani na lėr tė shkojmė dhe tė bėjmė tri ditė rrugė nė shkretėtirė, qė t`i bėjmė fli Zotit, Perėndisė tonė".

19

Por unė e di qė mbreti i Egjiptit nuk do t`ju lejojė tė shkoni, veē po tė jetė i shtrėnguar nga njė dorė e fuqishme.

20

Atėherė unė do tė shtrij dorėn time dhe do tė godas Egjiptin me tė gjitha mrekullitė qė unė do tė bėj nė mes tyre; pas kėsaj ai do t`ju lėrė tė ikni.

21

Dhe do t`i jap kėtij populli tė mira para syve tė Egjiptasve; dhe do tė ndodhė qė kur tė niseni, nuk do tė shkoni duarbosh;

22

por ēdo grua do t`i kėrkojė fqinjės sė saj dhe gruas qė banon nė shtėpinė e saj sende argjendi, sende ari dhe rroba; dhe ju do t`ua vini nė shtat bijve dhe bijave tuaja; kėshtu do t`i zhvishni Egjiptasit".

Eksodi 4