Bibla Shqip

Eksodi 7

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Shko te Faraoni dhe thuaji: "Kėshtu thotė Zoti: Lėre popullin tim tė shkojė me qėllim qė tė mė shėrbejė.

2

Dhe nė qoftė se nuk pranon ta lėsh tė shkojė, ja, unė do ta godas gjithė vendin tėnd me kamxhikun e bretkosave.

3

Kėshtu lumi do tė mbushet me bretkosa, dhe ato do tė ngjiten dhe do tė hyjnė nė shtėpinė tėnde, nė dhomėn ku fle ti, mbi shtratin tėnd, nė shtėpitė e shėrbėtorėve tė tu dhe midis popullit, nė furrat e tua dhe nė magjet e bukės.

4

Dhe bretkosat do tė vijnė kundėr teje, kundėr popullit tėnd dhe kundėr tėrė shėrbėtorėve tė tu"".

5

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "I thuaj Aaronit: "Shtri dorėn tėnde me bastunin tėnd mbi lumenjtė, mbi kanalet dhe pellgjet dhe bėj qė tė ngjiten bretkosat mbi vendin e Egjiptit"".

6

Kėshtu Aaroni shtriu dorėn e tij mbi ujėrat e Egjiptit, dhe bretkosat u ngjitėn dhe mbuluan vendin e Egjiptit.

7

Por magjistarėt bėnė tė njėjtėn gjė me artet e tyre tė fshehta dhe i bėnė bretkosat tė ngjiten nė vendin e Egjiptit.

8

Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: "Lutjuni Zotit qė t`i largojė bretkosat nga unė, nga populli im, dhe unė do ta lejoj popullin tė shkojė, qė tė bėjė fli pėr Zotin".

9

Moisiu i tha Faraonit: "Bėmė nderin tė mė thuash kur tė ndėrhyj pėr ty, pėr shėrbėtorėt e tu dhe pėr popullin tėnd, pranė Zotit me qėllim qė ai tė zhdukė bretkosat qė ndodhen rreth teje dhe shtėpive tė tua, dhe tė mbeten vetėm nė lumė".

10

Ai u pėrgjigj: "Nesėr". Dhe Moisiu tha: "Do tė bėhet siē thua ti, kėshtu qė ti tė dish se askush nuk ėshtė si Zoti, Perėndia ynė.

11

Dhe bretkosat do tė largohen nga ti, nga shtėpitė e tua, nga shėrbėtorėt e tu dhe nga populli yt; ato do tė mbeten vetėm nė lumė".

12

Moisiu dhe Aaroni dolėn nga Faraoni; dhe Moisiu iu lut Zotit pėr bretkosat qė kishte dėrguar kundėr Faraonit.

13

Dhe Zoti veproi sipas fjalės sė Moisiut, dhe bretkosat ngordhėn nė shtėpitė, nė oborret dhe nė arat.

14

I grumbulluan pastaj nė togje dhe vendi filloi tė mbajė erė tė keqe.

15

Po kur Faraoni pa qė kishte pak lehtėsim, e ngurtėsoi zemrėn e tij dhe nuk i dėgjoi mė, ashtu siē kishte thėnė Zoti.

16

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "I thuaj Aaronit: "Zgjate bastunin tėnd dhe rrih pluhurin e tokės, dhe ai do tė bėhet mushkonja pėr tėrė vendin e Egjiptit"".

17

Dhe ata kėshtu vepruan. Aaroni shtriu dorėn me bastunin e tij, rrahu pluhurin e tokės dhe njerėzit e kafshėt u mbuluan nga mushkonja; tėrė pluhuri i tokės u shndėrrua nė mushkonja nė tė gjithė vendin e Egjiptit.

18

Magjistarėt u pėrpoqėn tė bėnin tė njėjtėn gjė me anė tė arteve tė tyre tė fshehta pėr tė prodhuar mushkonja, por nuk ia dolėn dot. Mushkonjat mbuluan, pra, njerėzit dhe kafshėt.

19

Atėherė magjistarėt i thanė Faraonit: "Ky ėshtė gishti i Perėndisė". Por zemra e Faraonit u ngurtėsua dhe ai nuk i dėgjoi mė, ashtu si kishte thėnė Zoti.

20

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Ēohu herėt nė mėngjes dhe paraqitu tek Faraoni, kur ai del pėr tė vajtur drejt ujit; dhe i thuaj: "Kėshtu thotė Zoti: Lėre popullin tim qė tė mund tė mė shėrbejė.

21

Por nė rast se ti nuk e lė popullin tim tė shkojė, ja unė do tė dėrgoj kundėr teje, mbi shėrbėtorėt e tu, mbi popullin tėnd e brenda shtėpive tė tua mori mizash; shtėpitė e Egjiptasve do tė jenė plot me mori mizash, dhe kėshtu do tė jetė toka mbi tė cilėn ndodhen.

22

Por atė ditė unė do ta veēoj vendin e Goshenit, ku banon populli im; dhe atje nuk do tė ketė mori mizash, qė ti tė dish qė unė jam Zoti nė mes tė vendit.

23

Unė do tė bėj njė dallim midis popullit tim dhe popullit tėnd. Nesėr ka pėr tė ndodhur kjo mrekulli"".

24

Dhe Zoti ashtu veproi; erdhėn grumbuj tė dendur mizash nė shtėpinė e Faraonit dhe nė shtėpitė e shėrbėtorėve tė tij, dhe nė gjithė vendin e Egjiptit toka u shkretua nga moria e mizave.

25

Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: "Shkoni, bėni fli pėr Perėndinė tuaj nė vend".

26

Por Moisiu u pėrgjigj: "Kjo s`ka si bėhet, sepse do t`i bėnim Zotit, Perėndisė tonė, fli qė janė tė neveritshme pėr Egjiptasit. Ja, duke bėrė para syve tė tyre fli qė janė tė neveritshme pėr Egjiptasit, a nuk do tė na vrasin me gurė?

27

Do tė shkojmė nė shkretėtirė duke ecur tri ditė me radhė dhe do tė bėjmė fli pėr Zotin, Perėndinė tonė, ashtu si do tė na urdhėrojė Ai".

28

Faraoni tha: "Unė do t`ju lė tė shkoni, qė tė bėni fli pėr Zotin, Perėndinė tuaj, nė shkretėtirė; vetėm, mos shkoni shumė larg. lutuni pėr mua".

29

Moisiu tha: "Ja, unė po dal nga ti dhe do t`i lutem Zotit dhe nesėr moria e mizave do tė largohet nga Faraoni, nga shėrbėtorėt e tij dhe nga populli i tij; mjafton qė Faraoni tė mos tallet me ne, duke e penguar popullin tė shkojė e tė bėjė fli pėr Zotin".

30

Moisiu u largua pastaj nga prania e Faraonit dhe iu lut Zotit.

31

Dhe Zoti veproi simbas fjalės sė Moisiut dhe largoi morinė e mizave nga Faraoni, nga shėrbėtorėt e tij dhe nga populli i tij; nuk mbeti as edhe njė mizė.

32

Por edhe kėtė herė Faraoni e fortėsoi zemrėn e tij dhe nuk e la popullin tė shkojė.

Eksodi 9