Bibla Shqip

Eksodi 9

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Shko te Faraoni; sepse e kam fortėsuar zemrėn e tij dhe zemrėn e shėrbėtorėve tė tij, me qėllim qė unė tė mund tė tregoj kėto shenjat e mia nė mes tyre,

2

dhe me qėllim qė ti tė mundėsh t`u tregosh bijve tė tu dhe bijve tė bijve tė tu gjėrat e mėdha qė kam bėrė, duke vėnė nė lojė Egjiptasit, dhe shenjat e mia qė kam bėrė midis tyre, qė tė dini se unė jam Zoti".

3

Moisiu dhe Aaroni shkuan te Faraoni dhe i thanė: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Hebrenjve: "Deri kur do tė refuzosh tė ulėsh kokėn para meje? Lėre popullin tim tė shkojė qė tė mund tė mė shėrbejė.

4

Sepse po refuzove ta lėsh popullin tim tė shkojė, qė nesėr do tė sjell karkaleca nė territorin tėnd.

5

Dhe ato do tė mbulojnė faqen e dheut, kėshtu qė asnjeri nuk do tė mund ta shohė tokėn; dhe ato do tė pėrpijnė edhe atė qė ka mbetur, atė qė ju ka lėnė breshri, dhe do tė pėrpinė ēdo pemė qė rritet pėr ju nė fusha.

6

Dhe do t`i mbushin shtėpitė tuaja, shtėpitė e tėrė shėrbėtorėve tė tu dhe shtėpitė e tėrė Egjiptasve, diēka qė as etėrit e tu as etėrit e etėrve tė tu nuk e kanė parė kurrė, nga dita qė qenė mbi dhe deri nė kėtė ditė"". Me t`i thėnė kėto fjalė ktheu kurrizin dhe doli nga prania e Faraonit.

7

Pastaj shėrbėtorėt e Faraonit i thanė: "Deri kur ky njeri do tė jetė pengesė pėr ne? Lėri kėta njerėz tė ikin, qė t`i shėrbejnė Zotit Perėndisė tė tyre! Nuk e ke kuptuar akoma qė Egjipti ėshtė shkatėrruar?".

8

Kėshtu Moisiu dhe Aaroni u rikthyen te Faraoni; dhe ky u tha atyre: "Shkoni, shėrbejini Zotit, Perėndisė tuaj. Por kush janė ata qė do tė shkojnė?". Moisiu tha:

9

"Ne do tė shkojmė me fėmijėt tanė dhe me pleqtė tanė, me bijtė tanė dhe bijat tona; do tė shkojmė me kopetė tona tė bagėtive tė imta dhe tė trasha, sepse duhet tė kremtojmė njė festė kushtuar Zotit".

10

Faraoni u tha atyre: "Zoti qoftė me ju, kur unė do t`ju lė tė ikni bashkė me fėmijėt tuaj! Por kini kujdes se mos keni qėllime tė kėqia!

11

Jo, jo! Shkoni ju, burra, t`i shėrbeni Zotit; sepse kjo ėshtė ajo qė kėrkoni". Dhe i dėbuan nga prania e Faraonit.

12

Atėherė Zoti i tha Moisiut: "Shtrije dorėn tėnde mbi vendin e Egjiptit pėr karkalecat, me qėllim qė ato tė ngjiten dhe tė mbulojnė vendin e Egjiptit dhe tė pėrpijnė tėrė bimėsinė e vendit, tėrė ato qė ka lėnė breshri".

13

Atėherė Moisiu zgjati bastunin e tij mbi vendin e Egjiptit; dhe Zoti ngriti njė erė nga lindja mbi vendin tėrė atė ditė dhe tėrė natėn; sa erdhi mėngjesi, era e lindjes solli karkalecat.

14

Dhe karkalecat u ngjitėn nė tėrė vendin e Egjiptit dhe u ulėn nė tėrė territorin e tij nė numėr tė madh. Nuk kishte pasur kurrė njė murtajė tė tillė karkalecash mė parė dhe nuk do tė ndodhė ndonjė tjetėr.

15

Ato mbuluan faqen e tėrė dheut, aq sa e nxinė dheun; pėrpinė tėrė bimėsinė e vendit dhe tėrė pemėt e drurėve qė breshri kishte lėnė; dhe nuk mbeti asgjė e blertė mbi drurėt dhe shkurrėzat e fushės, nė tėrė vendin e Egjiptit.

16

Atėherė Faraoni thirri me nxitim Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: "Unė kam mėkatuar kundėr Zotit, Perėndisė tuaj, dhe kundėr jush.

17

Por tani tė lutem, falmani mėkatin edhe njė herė; dhe lutjuni Zotit, Perėndisė tuaj, qė tė largojė nga unė kėtė mynxyrė vdekjeprurėse".

18

Dhe Moisiu doli nga Faraoni, dhe iu lut Zotit.

19

Pastaj Zoti ngriti njė erė tė kundėrt, njė erė nga perėndimi shumė tė fortė, qė i largoi karkalecat dhe i hodhi nė Detin e Kuq. Nuk mbeti asnjė karkalec nė tėrė territorin e Egjiptit.

20

Por Zoti e fortėsoi zemrėn e Faraonit dhe ai nuk i la bijtė e Izraelit tė ikin.

21

Atėherė Zoti i tha Moisiut: "Shtrije dorėn drejt qiellit, me qėllim qė tė jetė errėsirė nė vendin e Egjiptit, errėsirė qė tė mund tė preket me dorė".

22

Dhe Moisiu e shtriu dorėn e tij drejt qiellit, dhe u bė errėsirė e madhe nė tėrė vendin e Egjiptit pėr tri ditė.

23

Njėri nuk shikonte tjetrin dhe asnjeri nuk lėvizi nga vendi ku ndodhej pėr tri ditė; por pėr tė gjithė bijtė e Izraelit kishte dritė nė banesat e tyre.

24

Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe i tha: "Shkoni, shėrbejini Zotit, le tė mbeten vetėm kopetė tuaja me bagėti tė imėt dhe tė trashė; edhe fėmijėt tuaj mund tė vinė me ju".

25

Moisiu tha: "Ti duhet tė na lejosh gjithashtu tė marrim dhe disa fli dhe olokauste, qė t`ia ofrojmė Zotit, Perėndisė tonė.

26

Edhe bagėtia jonė do tė vijė me ne; nuk do tė lėmė kėtu as edhe njė thua tė saj, sepse do tė marrim disa krerė pėr t`i shėrbyer Zotit, Perėndisė tonė; dhe nuk e dimė me se do t`i shėrbejmė Zotit, deri sa tė arrijmė atje poshtė".

27

Por Zoti e fortėsoi zemrėn e Faraonit dhe ai nuk deshi t`i linte tė shkonin.

28

Atėherė Faraoni i tha Moisiut: "Qėrohu nga unė! Ruhu se mė del pėrpara, sepse ditėn qė do tė mė dalėsh pėrpara do tė vdesėsh!".

29

Moisiu iu pėrgjigj: "Mirė e the; unė nuk do tė tė dal mė pėrpara".

Eksodi 11