Bibla Shqip

Eksodi 10

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Unė do tė sjell edhe njė plagė tjetėr mbi Faraonin dhe Egjiptin; pas kėsaj ai do t`ju lejojė tė ikni prej kėtej. Kur do t`ju lejojė tė shkoni, ai do t`ju dėbojė pėrfundimisht prej kėtej.

2

Tani foli popullit nė mėnyrė qė ēdo burrė t`i kėrkojė fqinjit tė tij dhe ēdo grua fqinjės sė saj sende argjendi dhe ari".

3

Dhe Zoti e bėri popullin tė ketė hir nė sytė e Egjiptasve; edhe Moisiu gėzonte konsideratė tė madhe nė vendin e Egjiptit, nė sytė e shėrbėtorėve tė Faraonit dhe nė sytė e popullit.

4

Pastaj Moisiu tha: "Kėshtu thotė Zoti: "Aty nga mesnata, unė do tė kaloj pėrmes Egjiptit;

5

dhe ēdo i parėlindur nė vendin e Egjiptit do tė vdesė, nga i parėlinduri i Faraonit qė rri mbi fron, tek i parėlinduri i shėrbėtores qė rri pas mokrės, si dhe pjellja e parė e bagėtisė.

6

Atėherė nė vendin e Egjiptit do tė ketė njė britmė tė madhe, qė nuk ėshtė dėgjuar kurrė mė parė dhe qė nuk do tė dėgjohet asnjėherė tjetėr.

7

Por kundėr asnjėrit prej bijve tė Izraelit, qofshin ata njerėz apo kafshė, asnjė qen s`ka pėr tė lėvizur gjuhėn, me qėllim qė tė dini se Zoti bėn dallimin midis Egjiptasve dhe Izraelit.

8

Dhe tėrė kėta shėrbėtorėt e tu do tė zbresin tek unė dhe do tė pėrkulen para meje, duke thėnė: "Nisu, ti dhe populli yt qė tė ndjek nga pas!". Mbas kėsaj unė do tė nisem"". Dhe Moisiu u largua nga Faraoni tėrė zemėrim.

9

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Faraoni nuk do t`jua vėrė veshin, me qėllim qė mrekullitė e mia tė shumėzohen nė vendin e Egjiptit".

10

Dhe Moisiu dhe Aaroni bėnė tėrė ato mrekulli para Faraonit; por Zoti e ngurtėsoi zemrėn e Faraonit dhe ky nuk i la bijtė e Izraelit tė dalin nga vendi i tij.

Eksodi 12