Bibla Shqip

Eksodi 12

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 13

1

Zoti i foli Moisiut duke i thėnė:

2

"Mė shenjtėro ēdo tė parėlindur, ai qė ēel barkun ndėr bijtė e Izraelit, qofshin njerėz apo kafshė; mė takon mua".

3

Pastaj Moisiu i tha popullit: "Mbajeni mend kėtė ditė, gjatė sė cilės dolėt nga Egjipti, nga shtėpia e skllavėrisė; sepse Zoti ju nxori nga ky vend me dorė tė fuqishme; nuk do tė hahet bukė me maja.

4

Ju po dilni sot, nė muajin e Abibit.

5

Atėherė pra kur Zoti do tė bėjė qė tė hyni nė vendin e Kananejve, tė Hitejve, tė Amorejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve qė u ėshtė betuar etėrve tė tu tė tė japė, vend ku rrjedh qumėshti dhe mjalti, do tė kryesh kėtė rit gjatė kėtij muaji.

6

Shtatė ditė me radhė do tė hash bukė tė ndorme; dhe ditėn e shtatė do tė bėhet njė festė pėr Zotin.

7

Do tė hahet bukė e ndorme gjatė shtatė ditėve; dhe nuk do tė duket bukė me maja tek ju, as do tė duket maja pranė teje, brenda tėrė kufijve tė tu.

8

Atė ditė do t`ia shpjegosh kėtė gjė birit tėnd, duke i thėnė: "Veprohet kėshtu pėr shkak tė asaj qė bėri Zoti pėr mua kur dola nga Egjipti".

9

Dhe do tė jetė pėr ty si njė shenjė mbi dorėn tėnde dhe si njė kujtim ndėr sytė e tu, me qėllim qė ligji i Zotit tė jetė nė gojėn tėnde; sepse Zoti tė bėri tė dalėsh nga Egjipti me dorė tė fuqishme.

10

Zbatoje pra kėtė rregull nė kohėn e caktuar, vit pas viti.

11

Kur Zoti do tė ketė bėrė qė tė hysh nė vendin e Kananejve, ashtu siē tė ėshtė betuar ty dhe etėrve tė tu, dhe do tė ta ketė dhėnė atė,

12

do t`i shenjtėrosh Zotit tėrė ata qė ēelin barkun dhe ēdo pjellje tė parė tė bagėtisė qė ti zotėron: meshkujt do t`i takojnė Zotit.

13

Kėshtu do tė shpengosh ēdo pjellje tė parė tė gomarit me njė qengj; por nė qoftė se nuk dėshiron ta shpengosh, atėherė thyeja qafėn; kėshtu do tė shpengosh ēdo tė parėlindur tė njeriut ndėr bijtė e tu.

14

Kur nė tė ardhmen biri yt do tė tė pyesė, duke thėnė: "Ēfarė do tė thotė kjo?", ti do t`i pėrgjigjesh: "Zoti na bėri tė dalim nga Egjipti, nga shtėpia e skllavėrisė, me dorė tė fuqishme;

15

dhe ndodhi qė, kur Faraoni nguli kėmbė tė mos na linte tė shkonim, Zoti vrau tėrė tė parėlindurit nė vendin e Egjiptit, si tė parėlindurit e njerėzve ashtu dhe tė parėlindurit e kafshėve. Prandaj unė i bėj fli Zotit tėrė meshkujt qė ēelin barkun, por shpengoj ēdo tė parėlindur tė bijve tė mi".

16

Kjo do tė jetė si njė shenjė mbi dorėn tėnde dhe njė ballore midis syve tė tu, sepse Zoti na bėri tė dalim nga Egjipti me dorė tė fuqishme".

17

Kur Faraoni e la popullin tė shkojė, Perėndia nuk e ēoi nėpėr rrugėn e vendit tė Filistejve, megjithėse kjo ishte mė e shkurtėra, sepse Perėndia tha: "Qė tė mos pendohet populli, kur tė shohė luftėn, dhe tė mos kthehet nė Egjipt".

18

Por Perėndia bėri qė populli tė vinte njė herė pėrqark, nėpėr rrugėn e shkretėtirės, drejt Detit tė Kuq. Dhe bijtė e Izraelit dolėn tė armatosur nga vendi i Egjiptit.

19

Dhe Moisiu mori me vete eshtrat e Jozefit, sepse i kishte vėnė bijtė e Izraelit tė betoheshin shprehimisht, duke thėnė: "Me siguri Perėndia do t`ju vizitojė; atėhere i bartni me vete eshtrat e mia".

20

Kėshtu ata u nisėn nga Sukothi dhe fushuan nė Etham, buzė shkretėtirės.

21

Dhe Zoti shkonte para tyre, ditėn nė njė kolonė resh pėr t`i udhėhequr nė rrugė, dhe natėn nė njė kolonė zjarri pėr t`u bėrė atyre dritė, qė tė mund tė ecnin ditėn dhe natėn.

22

Kolona e reve nuk tėrhiqej kurrė ditėn pėrpara popullit, as kolona e zjarrit natėn.

Eksodi 14