Bibla Shqip

Eksodi 15

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Pastaj ata u nisėn nga Elimi dhe tėrė asambleja e bijve tė Izraelit arriti nė shkretėtirėn e Sinit, qė ndodhet midis Elimit dhe Sinait, ditėn e pesėmbėdhjetė tė muajit tė dytė mbas nisjes sė tyre nga vendi i Egjiptit.

2

Dhe tėrė asambleja e bijve tė Izraelit murmuriti kundėr Moisiut dhe Aaronit nė shkretėtirė.

3

Bijtė e Izraelit u thanė atyre: "Ah, le tė kishim vdekur nga dora e Zotit nė vendin e Egjiptit, ku uleshim pranė tenxhereve me mish dhe hanim bukė sa ngopeshim! Sepse ju na ēuat nė kėtė shkretėtirė qė tė vdesė nga uria tėrė kjo asamble".

4

Zoti i tha Moisiut: "Ja, unė do tė bėj qė tė bjerė manė mbi juve nga qielli; dhe populli do tė dalė ēdo ditė pėr tė mbledhur racionin e ditės, sepse unė dua ta vė nė provė pėr tė parė nė se do tė ecė ose jo simbas ligjit tim.

5

Por ditėn e gjashtė, kur do tė pėrgatisin nozullimin qė duhet tė ēojnė nė shtėpi, ai do tė jetė dyfishi i atij qė mbledhin ēdo ditė".

6

Atėherė Moisiu dhe Aaroni u thanė gjithė bijve tė Izraelit: "Nė mbrėmje do tė mėsoni qė Zoti ėshtė ai qė ju nxori nga vendi i Egjiptit;

7

dhe nė mėngjes keni pėr tė parė lavdinė e Zotit, sepse ai i ka dėgjuar murmuritjet tuaja kundėr Zotit; por ne ēfarė jemi qė murmurisni kundėr nesh?".

8

Moisiu tha akoma: "Kjo ka pėr tė ndodhur, kur Zoti do t`ju japė mish pėr tė ngrėnė nė mbrėmje dhe bukė qė tė ngopeni nė mėngjes, sepse Zoti i dėgjoi murmuritjet tuaja kundėr tij. Po ne ēfarė jemi? Murmuritjet tuaja nuk janė kundėr nesh, por kundėr Zotit".

9

Pastaj Moisiu i tha Aaronit: "Thuaji gjithė asamblesė sė bijve tė Izraelit: "Afrohuni para Zotit, sepse ai i dėgjoi murmuritjet tuaja"".

10

Ndėrsa Aaroni i fliste tėrė asamblesė sė bijve tė Izraelit, ata u sollėn drejt shkretėtirės; dhe ja lavdia e Zotit u shfaq nė re.

11

Dhe Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

12

"Unė i dėgjova murmuritjet e bijve tė Izraelit; folu atyre, duke thėnė: "Nė tė ngrysur do tė hani mish dhe nė mėngjes do tė ngopeni me bukė; dhe do tė mėsoni qė unė jam Zoti, Perėndia juaj"".

13

Dhe kėshtu, aty nga mbrėmja ndodhi qė shkurtat u ngritėn dhe mbuluan kampin; dhe nė mėngjes kishte njė shtresė vese rreth kampit.

14

Pastaj shtresa e vesės u zhduk, dhe ja, mbi sipėrfaqen e shkretėtirės u duk njė gjė e hollė dhe e rrumbullakėt, e hollė si bryma mbi tokė.

15

Kur bijtė e Izraelit e panė, i thanė njeri tjetrit: "Ēfarė ėshtė?", sepse nuk e dinin se ē`ishte. Dhe Moisiu u tha atyre: "Kjo ėshtė buka qė Zoti iu dha pėr tė ngrėnė.

16

Ja ēfarė ka urdhėruar Zoti: Secili tė mbledhė aq sa i duhet pėr ushqimin e tij, njė omer pėr frymė, sipas numrit tė personave qė jeni; secili nga ju tė marrė pėr ata qė janė nė ēadrėn e tij".

17

Bijtė e Izraelit vepruan kėshtu; disa prej tyre mblodhėn mė tepėr dhe tė tjerėt mė pak.

18

E matėn me omerin; dhe kush kishte mbledhur shumė nuk pati tepricė; dhe kush kishte mbledhur mė pak nuk pati mangut. Gjithkush mblodhi simbas nevojės sė tij pėr ushqim.

19

Pastaj Moisiu u tha atyre: "Asnjeri tė mos e lėrė tė teprojė pėr nesėr nė mėngjes".

20

Por ata nuk iu bindėn Moisiut dhe disa prej tyre lanė teprica edhe pėr tė nesėrmen; ajo u kalb duke prodhuar krimba dhe doli njė erė e keqe; dhe Moisiu u zemėrua me ta.

21

Kėshtu e mblidhnin ēdo mėngjes; secili sipas nevojės sė tij pėr ushqim; por kur dielli bėhej i nxehtė, mana e mbledhur shkrihej.

22

Kėshtu ditėn e gjashtė mblodhėn njė racion tė dyfishtė buke, dy omerė pėr secilin prej tyre. Dhe tė gjithė krerėt e asamblesė erdhėn pėr t`ia referuar Moisiut.

23

Atėherė ai u tha: "Kjo ėshtė ajo qė ka thėnė Zoti: Nesėr ėshtė njė ditė solemne pushimi, njė e shtunė e shenjtė pėr Zotin; piqni sot atė qė duhet tė piqni dhe zieni atė qė duhet tė zieni; dhe ēdo gjė qė ju tepron, vėreni mėnjanė dhe ruajeni deri nesėr".

24

Ata pra e ruajtėn deri tė nesėrmen, ashtu si kishte urdhėruar Moisiu; dhe ushqimet e ruajtura nuk lėshuan erė tė keqe dhe nuk prodhuan krimba.

25

Moisiu tha: "Hajeni sot, se sot ėshtė e shtuna e shenjtė e Zotit; sot nuk do ta gjeni nėpėr fushat.

26

Mblidhni gjatė gjashtė ditėve; sepse ditėn e shtatė nuk do ta gjeni mė".

27

Dhe ditėn e shtatė ndodhi qė disa njerėz nga populli dolėn pėr ta mbledhur, por nuk e gjetėn.

28

Atėherė Zoti i tha Moisiut: "Deri kur do tė kundėrshtoni tė zbatoni urdhėrimet e mia dhe ligjet e mia?

29

Mos harroni qė Zoti ju ka dhėnė tė shtunėn; pėr kėtė arėsye ditėn e gjashtė ju jep bukė pėr dy ditė. Secili tė qėndrojė nė vendin e tij; asnjeri tė mos dalė nga ēadra e tij ditėn e shtatė".

30

Kėshtu populli pushoi ditėn e shtatė.

31

Dhe shtėpia e Izraelit e quajti Mana; ajo ishte e ngjashme me farėn e koriandrit, e bardhė dhe me shijen e revanisė qė bėhet me mjaltė.

32

Pastaj Moisiu tha: "Kjo ėshtė ajo qė Zoti ka urdhėruar: "Mbush me tė njė omer, me qėllim qė tė ruhet pėr pasardhėsit tuaj, qė ata tė shohin bukėn qė ju bėra tė hani nė shkretėtirė, kur ju nxora nga vendi i Egjiptit"".

33

Moisiu i tha pastaj Aaronit: "Merr njė enė, vėr brenda saj njė omer tė plotė mane dhe vendose para Zotit, me qėllim qė tė ruhet pėr pasardhėsit tuaj".

34

Ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, Aaroni e vendosi para Dėshmisė, qė tė ruhej.

35

Dhe bijtė e Izraelit hėngrėn manėn dyzet vjet, deri sa arritėn nė njė vend tė banuar; hėngrėn manėn deri sa arritėn nė kufirin e vendit tė Kanaanit.

36

Omeri ėshtė e dhjeta pjesė e efės.

Eksodi 17