Bibla Shqip

Eksodi 16

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

Pastaj tėrė asambleja e bijve tė Izraelit u nis nga shkretėtira e Sinit, duke marshuar me etapa sipas urdhrave tė Zotit, dhe u vendos nė Redifim. Por nuk kishte ujė tė pijshėm pėr popullin.

2

Atėherė populli u grind me Moisiun dhe i tha: "Na jep ujė pėr tė pirė". Moisiu u pėrgjigj: "Pse grindeni me mua? Pse tundoni Zotin?".

3

Atje populli pati etje pėr ujė dhe murmuriti kundėr Moisiut, duke thėnė: "Pse na bėre tė ikim nga Egjipti qė tė vdesim nga etja ne, bijtė tanė dhe bagėtia jonė?".

4

Kėshtu Moisiu i thirri Zotit, duke i thėnė: "Ēfarė tė bėj pėr kėtė popull? Edhe pak dhe ata do tė mė vrasin me gurė".

5

Zoti i tha Moisiut: "Kalo para popullit dhe merr me vete disa pleq nga Izraeli; merr nė dorė edhe bastunin me tė cilin rrahe lumin, dhe nisu.

6

Ja, unė do tė rri pėrpara teje, atje mbi shkėmbin nė Horeb; ti do tė rrahėsh shkėmbin, prej tė cilit do tė burojė ujė dhe populli do tė pijė". Kėshtu bėri Moisiu para syve tė pleqve tė Izraelit.

7

Prandaj e quajti kėtė vend Masa dhe Meriba pėr shkak tė grindjeve qė pati me bijtė e Izraelit, dhe sepse kishin tunduar Zotin, duke thėnė: "A ėshtė vallė Zoti nė mes nesh, apo jo?".

8

Atėherė erdhi Amaleku pėr tė luftuar kundėr Izraelit nė Refidim.

9

Dhe Moisiu i tha Jozueut: "Zgjidh pėr ne disa burra dhe dil pėr tė luftuar kundėr Amalekut; nesėr do tė jem nė majė tė kodrės me shkopin e Perėndisė nė dorė".

10

Jozueu bėri ashtu siē i kishte thėnė Moisiu dhe luftoi kundėr Amalekut, ndėrsa Moisiu, Aaroni dhe Huri u ngjitėn nė majė tė kodrės.

11

Dhe ndodhi qė, kur Moisiu ngrinte dorėn e tij, Izraeli fitonte; pėrkundrazi, kur e ulte dorėn, fitonte Amaleku.

12

Por duart e Moisiut ishin rėnduar, kėshtu qė ata morėn njė gur dhe ia vunė poshtė, ai u ul mbi tė ndėrsa Aaroni dhe Huri ia mbanin duart, njėri nga njė krah, tjetri nga krahu tjetėr; kėshtu duart e tij mbetėn tė palėvizura deri nė perėndimin e diellit.

13

Prandaj Jozueu mundi Amalekun dhe njerėzit e tij, duke i prerė me shpata.

14

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Shkruaje kėtė ngjarje nė njė libėr, qė tė mos harrohet kurrė, dhe njofto Jozueun qė unė do ta fshij fare kujtimin e Amalekut nėn qiellin".

15

Moisiu ndėrtoi pastaj njė altar, tė cilit i vuri emrin: "Zoti ėshtė flamuri im"; dhe tha:

16

"Dora u ngrit kundėr fronit tė Zotit, dhe Zoti do t`i bėjė luftė Amalekut brez pas brezi".

Eksodi 18