Bibla Shqip

Eksodi 22

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 23

1

"Nuk do tė hapėsh asnjė fjalė tė rreme dhe nuk do t`i japėsh asnjė ndihmė tė pabesit pėr t`u bėrė dėshmitar i anshėm.

2

Nuk do tė shkosh pas shumicės pėr tė bėrė tė keqen; dhe nuk do tė dėshmosh nė njė ēėshtje gjyqėsore duke u radhitur nga ana e shumicės pėr tė prishur drejtėsinė.

3

Nuk do tė favorizosh as tė varfrin nė gjyqin e tij.

4

Nė rast se takon kaun e armikut tėnd ose gomarin e tij qė ka humbur rrugėn, do t`ia kthesh atij.

5

Nė rast se sheh gomarin e atij qė tė urren tė shtrirė pėr tokė nėn barrėn, ruhu se e braktis, por ndihmo tė zotin ta zgjidhė.

6

Mos shkel tė drejtėn e tė varfrit tėnd nė gjyqin e tij.

7

Shmangu nga ēdo pavėrtetėsi; mos vrit tė pafajshmin dhe tė drejtin, sepse unė nuk do ta fal tė ligun.

8

Mos prano asnjė dhuratė, sepse dhurata verbon atė qė sheh dhe prapėson fjalėt e njerėzve tė drejtė.

9

Mos shtyp tė huajin, sepse ju e njihni shpirtin e tė huajit, sepse keni qenė tė huaj nė vendin e Egjiptit.

10

Gjashtė vjet me radhė do tė mbjellėsh tokėn tėnde dhe do tė korrėsh frytet e saj;

11

por vitin e shtatė do ta lėsh tė pushojė dhe ajo do tė mbetet djerr, me qėllim qė ta gėzojnė tė varfrit e popullit tėnd; dhe gjėja e fshatit do tė hajė atė qė kanė pėr tė lėnė ata. Po ashtu do tė veprosh me vreshtin tėnd dhe ullinjtė e tu.

12

Gjashtė ditė do tė bėsh punėn tėnde por ditėn e shtatė do tė pushosh, me qėllim qė kau yt dhe gomari yt tė mund tė pushojnė, dhe biri i shėrbėtores sate dhe i huaji tė mund ta marrin veten.

13

Do t`u kushtoni kujdes tėrė gjėrave qė ju kam thėnė dhe nuk do ta shqiptoni emrin e perėndive tė tjerė; tė mos dėgjohet tė dalė nga goja juaj.

14

Tri herė nė vit do tė mė kremtosh njė festė.

15

Do tė kremtosh festėn e tė ndormėve. Shtatė ditė do tė hash bukė pa maja, siē tė kam urdhėruar, nė kohėn e caktuar nė muajin e Abibit, sepse nė atė muaj ti dole nga Egjipti; dhe askush nuk do tė paraqitet para meje duarbosh.

16

Do tė kremtosh edhe festėn e korrjes, tė prodhimit tė hershėm tė punės sate, tė asaj qė ke mbjellė nė ara; si dhe festėn e tė vjelave, nė fund tė vitit, kur do tė mbledhėsh nga arat frytet e punės sate.

17

Tri herė nė vit tėrė meshkujt do tė paraqiten para Perėndisė, Zotit.

18

Nuk do tė ofrosh gjakun e flisė sime bashkė me bukėn e mbrujtur; dhe yndyra e flive tė festės sime nuk do tė teprojė deri nė mėngjes.

19

Do tė ēosh nė shtėpinė e Zotit, Perėndisė tėnd, tė parat fruta tė tokės. Nuk do ta ziesh kecin me qumėshtin e nėnės sė tij.

20

Ja, pra, unė po dėrgoj njė Engjėll para teje qė tė tė ruajė gjatė rrugės, dhe tė tė futė nė vendin qė kam pėrgatitur.

21

Ki kujdes para tij dhe bindju zėrit tė tij; mos ngri krye kundėr tij, sepse ai nuk do t`i falė shkeljet tuaja, sepse emri im gjendet nė tė.

22

Por nė qoftė se i bindesh plotėsisht zėrit tė tij dhe bėn tė gjitha ato qė do tė them, unė do tė jem armiku i armiqve tė tu dhe kundėrshtari i kundėrshtarėve tė tu;

23

sepse Engjėlli im do tė shkojė para teje dhe do tė tė futė nė vendin e Amorejve, tė Hitejve, tė Perezejve, tė Kananejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, dhe unė do t`i shfaros ata.

24

Nuk do pėrkulesh para perėndive tė tyre, dhe nuk do t`u shėrbesh. Nuk do tė bėsh atė qė bėjnė ato; por do t`i shkatėrrosh plotėsisht dhe do tė thyesh shtyllat e tyre.

25

Shėrbejini Zotit, Perėndisė tuaj, ai do tė bekojė bukėn tėnde dhe ujin tėnd; dhe unė do tė largoj sėmundjen nga ti.

26

Nė vendin tėnd nuk do tė ketė asnjė grua qė tė dėshtojė, asnjė grua shterpė. Unė do ta plotėsoj numrin e ditėve tė tua.

27

Unė do tė dėrgoj para teje tmerrin tim dhe do t`i jap dėrmėn ēdo populli pranė tė cilit do tė arrish, do tė bėj qė tė gjithė armiqtė e tu tė tė kthejnė kurrizin.

28

Dhe do tė dėrgoj para teje grerėza, qė do t`i pėrzėnė Hivejtė, Kananejtė dhe Hitejtė para syve tė tu.

29

Nuk do t`i pėrzė ata para teje brenda njė viti, me qėllim qė vendi tė mos kthehet nė njė shkrerėtirė dhe kafshėt e fushave tė mos shumėzohen kundėr teje.

30

Do t`i pėrzė para teje pak e nga pak, nė mėnyrė qė ti tė rritesh nė numėr dhe tė shtiesh nė dorė vendin.

31

Dhe unė do t`i caktoj kufijtė e tu nga Deti i Kuq nė detin e Filistejve dhe nga shkretėtira deri te Lumi; sepse unė do tė lė nė duart e tua banorėt e vendit dhe ti do t`i dėbosh para syve tė tu.

32

Nuk do tė lidhėsh asnjė aleancė me ta, as edhe me perėnditė e tyre.

33

Ata nuk do tė banojnė nė vendin tėnd, qė tė mos tė bėjnė tė mėkatosh kundėr meje: ti do t`u shėrbeje perėndive tė tyre, dhe kjo do tė ishte njė lak".

Eksodi 24