Bibla Shqip

Eksodi 24

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 25

1

Zoti i foli Moisiut duke thėnė:

2

"U thuaj bijve tė Izraelit qė tė mė bėjnė njė ofertė; do ta pranoni ofertėn nga ēdo njeri qė e bėn i shtyrė nga zemra e tij.

3

Dhe kjo ėshtė oferta qė do tė pranoni prej tyre: ar, argjend dhe bronz;

4

stofa me ngjyrė vjollce, tė purpurt, tė kuqe flakė; li tė hollė dhe lesh dhie;

5

lėkura dashi tė ngjyrosura nė tė kuq, lėkurė baldose dhe dru akacie;

6

vaj pėr dritėn e shandanit, aroma pėr vajin e vajosjes dhe pėr temianin erėmirė;

7

gurė oniksi dhe gurė pėr tė ngallmuar nė petkun e priftėrinjve dhe nė gjoksore.

8

Le tė mė bėjnė njė shenjtėrore, qė unė tė banoj nė mes tyre.

9

Ju do ta bėni atė sipas tėrė asaj qė unė do t`iu tregoj, si pėr modelin e tabernakullit ashtu edhe pėr modelin e tė gjitha orendive.

10

Do tė bėjnė, pra, njė arkė prej druri tė akacies, i gjatė dy kubitė e gjysmė, i gjėrė njė kubit e gjysmė dhe i lartė njė kubit e gjysmė.

11

Do ta veshėsh nga brenda dhe nga jashtė; me ar safi dhe sipėr do t`i bėsh njė kurorė ari, qė tė sillet pėrqark.

12

Do tė shkrish pėr tė katėr unaza ari dhe do t`i vėsh nė katėr kėmbėt e saj: dy unaza nga njė anė dhe dy unaza nga ana tjetėr.

13

Do tė bėsh edhe disa shtiza prej druri tė akacies dhe do t`i veshėsh me ar.

14

Pastaj do t`i kalosh shtizat nėpėr unazat e arkės, pėr ta mbajtur.

15

Shtizat do tė qėndrojnė nė unazat e arkės; nuk do tė hiqen prej asaj.

16

Dhe nė arkė do tė vėsh Dėshminė qė do tė tė jap.

17

Do tė bėsh edhe njė pajtues prej ari safi; gjatėsia e tij do tė jetė dy kubitė e gjysmė, dhe gjerėsia e tij njė kubit e gjysmė.

18

Do tė bėsh pastaj dy kerubinė prej ari; kėta do tė punohen me ēekiē nė tė dy skajet e pajtuesit;

19

bėje njė kerubin nė njė nga skajet dhe njė kerubin nė skajin tjetėr; kerubinėt do t`i bėni prej njė cope tė vetme me pajtuesin nė skajet e tij.

20

Dhe kerubinėt do t`i kenė krahėt e hapura me drejtim lart, nė mėnyrė qė tė mbulojnė pajtuesin me krahėt e tyre; do tė kenė drejtim nga njėri tjetri, ndėrsa fytyrat e kerubinėve do tė jenė tė kthyera nė drejtim tė pajtuesit.

21

Do ta vėsh pastaj pajtuesin lart, mbi arkėn; dhe nė arkė do tė futėsh Dėshminė qė do tė tė jap.

22

Aty unė do tė tė takoj, nga lart, mbi pajtuesin, midis dy kerubinėve qė janė mbi arkėn e dėshmisė, do tė tė njoftoj tėrė urdhėrat qė do tė tė jap pėr bijtė e Izraelit.

23

Do tė bėsh edhe njė tryezė prej druri tė akacies, e gjatė dy kubitė, e gjėrė njė kubit dhe e lartė njė kubit e gjysmė.

24

Do ta veshėsh me ar safi dhe do t`i bėsh rreth e qark njė kurorė prej ari.

25

Do t`i bėsh rreth e pėrqark njė buzė tė lartė njė pėllėmbė dore dhe rreth kėsaj buze njė kurorė prej ari.

26

Do t`i bėsh gjithashtu katėr unaza ari dhe do t`i vėsh unazat nė katėr qoshet, qė ndodhen nė katėr kėmbėt e tryezės.

27

Unazat do tė jenė pranė buzės pėr tė kaluar shufrat e caktuara qė do ta mbajnė tryezėn.

28

Shufrat do t`i bėsh me dru tė akacies dhe do t`i veshėsh me ar; ato do tė shėrbejnė pėr tė mbajtur tryezėn.

29

Do tė pėrgatisėsh edhe pjatat e tij, gotat e tij, kupat e tij dhe filxhanėt e tij me tė cilėt bėhen libacionet; dhe do t`i bėsh me ar safi.

30

Dhe do tė vėsh mbi tryezė bukėn e paraqitjes, qė do tė rrijė vazhdimisht para meje.

31

Do tė pėrgatisėsh njė shandan prej ari safi; shandani, kėmba dhe trungu i tij do tė punohen me ēekiē; kupat, mollėt dhe lulet e tij do tė jenė njė copė.

32

Nga anėt e tij do tė dalin gjashtė krahė: tre krahė nga njėra anė e shandanit dhe tre krahė nga ana tjetėr e tij;

33

mbi njerin krah do tė modelohen tri kupa nė formė tė bajames, me njė mollė dhe njė lule, dhe mbi krahun tjetėr tri kupa nė formė tė bajames, me njė mollė dhe njė lule. Kėshtu do tė veprohet pėr gjashtė krahėt qė dalin nga shandani.

34

Nė trungun e shandanit do tė ketė katėr kupa nė formė tė bajames, me mollėt dhe lulet e tyre.

35

Do tė ketė njė mollė poshtė dy krahėve tė parė qė dalin prej tij, njė mollė poshtė dy krahėve tė tjerė qė dalin jashtė tij, dhe njė mollė poshtė dy krahėve tė fundit qė dalin prej shandanit: kėshtu do tė bėhet pėr tė gjashtė krahėt qė dalin nga shandani.

36

Kėto mollė dhe kėta krahė, do tė pėrbėjnė tėrėsinė, shandani do tė jetė prej ari safi dhe i punuar me ēekiē.

37

Do tė bėsh edhe shtatė llambat e tij, tė cilat duhet tė vendosen nė mėnyrė qė tė ndriēojnė pjesėn e pėrparme tė shandanit.

38

Dhe tėrė veglat pėr tė lėvizur qiririn dhe mbajtėsin e tij do tė jenė prej ari safi.

39

Shandani dhe veglat e tij do tė bėhen me njė talent prej ari tė papėrzier.

40

Dhe shiko tė bėsh ēdo gjė simbas modelit qė t`u tregua nė mal".

Eksodi 26