Bibla Shqip

Eksodi 25

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 26

1

"Do tė bėsh pastaj tabernakullin me dhjetė pėlhura prej liri tė hollė tė pėrdredhur, me fije ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, sė bashku me kerubinė tė punuar artistikisht.

2

Gjatėsia e ēdo pėlhure do tė jetė njėzet e tetė kubitė dhe gjerėsia e ēdo pėlhure katėr kubitė; tė gjitha pėlhurat do tė kenė po atė masė.

3

Pesė pėlhura do tė bashkohen midis tyre dhe pesė pėlhurat e tjera do tė bashkohen gjithashtu midis tyre.

4

Do tė bėsh sythe ngjyrė vjollce mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė; tė njėjtėn gjė do tė bėsh nė buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė.

5

Do tė bėsh pesėdhjetė sythe mbi pėlhurėn e parė dhe pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme: kėto sythe do tė korrespondojnė me njėri-tjetrin.

6

Dhe do tė bėsh pesėdhjetė kapėse ari dhe do t`i bashkosh pėlhurat njėra me tjetrėn me anė tė kapėseve, nė mėnyrė qė tabernakulli tė formojė njė tė tėrė.

7

Do tė bėsh gjithashtu pėlhurė me lesh dhie, qė tė shėrbejnė si ēadėr mbi tabernakullin: do tė bėsh njėmbėdhjetė pėlhura tė tilla.

8

Gjatėsia e ēdo pėlhure do tė jetė tridhjetė kubitė dhe gjerėsia e ēdo pėlhure katėr kubitė; tė njėmbėdhjetė pėlhurat do tė kenė tė gjitha po atė masė.

9

Do tė bashkosh pesė pėlhurat midis tyre, dhe gjashtė tė tjerat midis tyre; do ta ripalosėsh mbi vetveten pėlhurėn e gjashtė nė pjesėn e pėrparme tė ēadrės.

10

Do tė bėsh gjithashtu pesėdhjetė sythe mbi buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė parė dhe pesėdhjetė sythe nė buzėn e pėlhurės sė jashtme tė serisė sė dytė tė pėlhurave.

11

Do tė bėsh edhe pesėdhjetė kapėse prej bronzi dhe do t`i futėsh kapėset nė sythet, duke e bashkuar kėshtu ēadrėn nė mėnyrė qė tė formojnė njė tė tėrė.

12

Nga pjesa qė tepron nga pėlhurat e ēadrės, gjysma e pėlhurės sė tepėrt do tė bjerė mbi pjesėn e poshtme tė tabernakullit;

13

dhe kubiti nga njė anė dhe kubiti nga ana tjetėr qė janė tė tepėrt nė gjatėsinė e pėlhurave tė ēadrės, do tė bien mbi tė dy anėt e tabernakullit, njėri nga njė krah dhe tjetri nė krahun tjetėr pėr ta mbuluar atė.

14

Do tė bėsh gjithashtu njė mbulesė pėr ēadrėn me lėkura dashi tė ngjyrosura nė tė kuq, dhe mbi kėtė njė tjetėr mbulesė me lėkura baldose.

15

Do tė bėsh pėr tabernakullin disa dėrrasa prej druri tė akacies, tė vendosura mė kėmbė.

16

Gjatėsia e njė dėrrase do tė jetė dhjetė kubitė dhe gjerėsia e saj njė kubitė e gjysėm.

17

Ēdo dėrrasė do tė ketė dy kllapa pėr tė bashkuar njė dėrrasė me tjetrėn; kėshtu do tė veprosh pėr tė gjitha dėrrasat e tabernakullit.

18

Do tė bėsh kėshtu dėrrasat e tabernakullit, njėzet dėrrasa pėr anėn jugore.

19

Do tė vėsh dyzet baza argjendi poshtė njėzet dėrrasave: dy baza poshtė secilės dėrrasė pėr tė dy kllapat e veta.

20

Do tė bėsh edhe njėzet dėrrasa pėr krahun e dytė tė tabernakullit, pėr anėn e tij veriore,

21

dhe dyzet bazat e tyre prej argjendi, dy baza nėn ēdo dėrrasė.

22

Pėr krahun e pasmė tė tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit, do tė bėsh gjashtė dėrrasa.

23

Do tė bėsh edhe dy dėrrasa pėr tė dy qoshet e pasme tė tabernakullit.

24

Ato do tė ēiftėzohen poshtė dhe do tė bashkohen lart me njė unazė. Kėshtu ka pėr tė ndodhur me tė dyja dėrrasat, qė ndodhen nė tė dy qoshet.

25

Do tė ketė, pra, tetė dėrrasa me bazat e tyre prej argjendi: gjashtėmbėdhjetė baza, dy baza poshtė ēdo dėrrase.

26

Do tė bėsh edhe disa traversa prej druri tė akacies: pesė pėr dėrrasat e njėrės anė tė tabernakullit,

27

pesė traversa pėr dėrrasat e anės tjetėr tė tabernakullit dhe pesė traversa pėr dėrrasat e pjesės sė pasme tė tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit.

28

Traversa qėndrore, nė mes tė dėrrasave, do tė kalojė nga njėra anė nė tjetrėn.

29

Do t`i veshėsh me ar dėrrasat dhe do t`i bėsh prej ari unazat e tyre nėpėr tė cilat do tė kalojnė traversat, dhe do t`i veshėsh me ar traversat.

30

Do ta ngresh tabernakullin me trajtėn e pėrpiktė qė t`u tregua nė mal.

31

Do tė bėsh njė vel me fije nė ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe me li tė hollė dhe tė pėrdredhur, tė stolisur me kerubinė tė punuar artistikisht,

32

dhe do ta varėsh nė katėr shtylla prej akacieje tė veshura me ar, me grremēat e tyre tė arta tė vėna mbi baza argjendi.

33

Do ta varėsh velin nė kapėset; dhe aty, nė anėn e brendshme tė velit, do tė futėsh arkėn e dėshmisė; veli do t`ju shėrbejė si ndarės midis vendit tė shenjtė dhe vendit shumė tė shenjtė.

34

Pastaj do ta vėsh pajtuesin mbi arkėn e dėshmisė nė vendin shumė tė shenjtė.

35

Jashtė velit do tė vėsh pėrkundrazi tryezėn, ndėrsa shandani do tė shkojė pėrballė tryezės nė krahun jugor tė tabernakullit, dhe do ta vendosėsh tryezėn nė krahun verior.

36

Do tė bėsh gjithashtu pėr hyrjen e ēadrės njė perde me fije nė ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe prej liri tė pėrdredhur, puna e njė qėndistari.

37

Do tė bėsh gjithashtu pesė shtylla akacieje pėr perden dhe do t`i veshėsh me ar; grremēat e tyre do tė jenė prej ari dhe do tė shkrish pėr to pesė baza prej bronzi".

Eksodi 27