Bibla Shqip

Eksodi 27

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 28

1

"Pastaj afro pranė vetes sate Aaronin, tėt vėlla, dhe bijtė e tij sė bashku me tė, nga gjiri i bijve tė Izraelit, qė tė mė shėrbejnė mua si prift; e kam fjalėn pėr Aaronin, Nadabin, Eleazarin dhe Ithamarin, bij tė Aaronit.

2

Dhe do t`i bėsh Aaronit, vėllait tėnd, rroba tė shenjta, pėr t`i dhėnė nder e hijeshi.

3

Do tė flasėsh me tė gjithė personat e aftė, qė i kam mbushur me frymėn e diturisė, dhe ata t`i bėjnė rrobat e Aaronit pėr ta shenjtėruar, me qėllim qė tė mė shėrbejnė mua si prift.

4

Dhe kėto janė rrobat qė do tė bėjnė: njė pektoral, njė efod, njė mantel, njė tunikė e thurur me shtiza, njė ēallmė dhe njė brez. Do tė bėjnė, pra, rroba tė shenjta pėr Aaronin, vėllanė tėnd dhe pėr bijtė e tij, me qėllim qė tė mė shėrbejnė mua si prift;

5

ata do tė pėrdorin ar dhe fill ngjyrė vjollce, tė purpurt, flakė tė kuqe dhe li tė hollė.

6

Do ta bėsh efodin me ar dhe fill ngjyrė vjollce, tė purpurt, tė kuqe flakė si dhe me fill liri tė hollė dhe tė pėrdredhur, tė punuar artistikisht.

7

Nė dy skajet e tij do tė ketė tė lidhura dy supore, me qėllim qė tė mbahet si njė e tėrė.

8

Brezi i punuar artistikisht, qė ndodhet mbi efodin, do tė ketė po atė punė tė efodit: prej ari dhe me fije ngjyrė vjollce, tė purpurt, me flakė tė kuqe dhe prej liri tė hollė tė pėrdredhur.

9

Pastaj do tė marrėsh dy gurė oniksi dhe do tė gdhendėsh mbi ta emrat e bijve tė Izraelit:

10

gjashtė nga emrat e tyre mbi njė gur dhe gjashtė emrat e tjerė mbi gurin tjetėr, sipas radhės sė tyre tė lindjes.

11

Do tė gdhendėsh mbi kėta gurė emrat e bijve tė Izraelit ashtu siē bėn prerėsi i gurit nė gdhendjen e njė vule; do t`i futėsh nė rrathė ari.

12

Do t`i vėsh tė dy gurėt mbi supet e efodit, si gurė kujtimore pėr bijtė e Izraelit; dhe Aaroni do t`i ēojė emrat e tyre si njė kujtim para Zotit mbi dy shtyllat e tij.

13

Do tė bėsh gjithashtu rrathė ari

14

dhe dy zinxhirė prej ari safi, tė thurur si njė litar, dhe do tė vėsh nė rrathėt zinxhirėt e thurur nė kėtė mėnyrė.

15

Do tė bėsh gjithashtu pektoralin e gjykimit, tė punuar nė mėnyrė artistike; do ta bėsh punėn si pėr efodin: prej ari, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, si dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.

16

Do tė jetė katror dhe i palosur mė dysh; do tė jetė njė pėllėmbė i gjatė dhe njė pėllėmbė i gjerė.

17

Dhe do tė ngallmosh katėr radhė gurėsh: nė radhėn e parė njė sardonio, njė topaz dhe njė smerald;

18

nė radhėn e dytė: njė bruz, njė safir dhe njė diamant;

19

nė radhėn e tretė: njė hiacint, njė agat dhe njė ametist;

20

nė radhėn e katėrt: njė grisolist, njė oniks dhe njė diaspėr. Kėta gurė do tė ngallmohen nė rrathėt e tyre tė artė.

21

Dhe gurėt do t`u korrespondojnė emrave tė bijve tė Izraelit: dymbėdhjetė, simbas emrave tė tyre, tė gdhendur si vula, secila me emrin e fiseve tė Izraelit.

22

Do tė bėsh gjithashtu mbi pektoral zinxhirė tė vegjėl prej ari safi tė thurur si kordonė.

23

Pastaj do tė bėsh mbi pektoral dyj unaza prej ari, dhe do t`i vėsh tė dy unazat nė dy skajet e pektoralit.

24

Pastaj do t`i fiksosh dy kordonat prej ari nė dy unazat nė skajet e pektoralit;

25

dhe dy majat e tjera tė dy kordonėve do t`i lidhėsh me tė dy rrathėt dhe do t`i vendosėsh mbi dy supet e efodit, nga pėrpara.

26

Do tė bėsh edhe dy unaza ari dhe do t`i vendosėsh nė dy skajet e pektoralit, mbi palėn e tij, qė ndodhet nė pjesėn e brendshme tė efodit.

27

Do tė bėsh dy unaza tė tjera ari dhe do t`i vendosėsh mbi tė dy supet e efodit poshtė, nė pjesėn e pėrparme pranė pikės sė bashkimit, mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit.

28

Dhe pektorali do tė fiksohet me anė tė dy unazave tė tij nė unazat e efodit me njė kordon ngjyrė vjollce, nė mėnyrė qė pektorali tė ndodhet mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit dhe tė mos shkėputet dot prej kėtij tė fundit.

29

Kėshtu Aaroni do t`i ēojė emrat e bijve tė Izraelit tė skalitur nė pektoralin e gjykimit, mbi zemrėn e tij, kur do tė hyjė nė shenjtėrore, nė kujtim tė pėrjetshėm pėrpara Zotit.

30

Do tė vėsh mbi pektoralin e gjykimit Urim-in dhe Thumim-in; dhe do tė jenė mbi zemrėn e Aaronit kur tė paraqitet pėrpara Zotit. Kėshtu Aaroni do tė ēojė gjykimin e bijve tė Izraelit mbi zemrėn e tij para Zotit, vazhdimisht.

31

Do tė bėsh edhe mantelin e efodit, krejt nė ngjyrė vjollce.

32

Nė mes tė tij do tė ketė njė hapje pėr tė kaluar kokėn; rreth e qark kėsaj hapjeje do tė ketė njė buzė prej stofi tė punuar, si hapja e njė parzmoreje, me qėllim qė tė mos shqyhet.

33

Rreth e qark kėsaj buze tė mantelit do tė bėsh disa shegė ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe rreth tyre, zile ari;

34

njė zile ari dhe njė shegė, njė zile ari dhe njė shegė, rreth e qark, mbi buzėn e mantelit.

35

Aaroni do ta pėrdorė pėr tė kryer shėrbimin; dhe tingulli i saj do tė dėgjohet kur tė hyjė nė vendin e shenjtė pėrpara Zotit dhe kur tė dalė andej, me qėllim qė ai tė mos vdesė.

36

Do tė bėsh edhe njė pllakė prej ari safi dhe mbi tė do tė gdhendėsh, ashtu siē bėhet mbi njė vulė, fjalėt: SHENJTÉRI ZOTIT.

37

Do t`i lidhėsh asaj njė rrip ngjyrė vjollce, pėr ta bashkuar me ēallmėn; ajo duhet tė ndodhet nė pjesėn e pėrparme tė ēallmės.

38

Kėshtu do tė qėndrojnė mbi ballin e Aaronit, dhe Aaroni do tė mbajė fajin tė shoqėruar me gjėrat e shenjta tė paraqitura nga bijtė e Izraelit, nė ēdo lloj ofertash tė shenjta; ajo do tė rrijė vazhdimisht mbi ballin e tij, nė mėnyrė qė ato tė jenė tė mirėpritura nga Zoti.

39

Do tė endėsh gjithashtu tunikėn prej liri tė hollė, tė punuar me shtiza; do tė bėsh njė ēallmė prej liri tė hollė dhe njė brez, njė punė qėndistari.

40

Pėr bijtė e Aaronit do tė bėsh disa tunika, breza dhe mbulesa koke, me qėllim qė t`u japėsh atyre nder dhe hijeshi.

41

Me ato do tė veshėsh mė vonė vėllanė tėnd Aaronin dhe bijtė e tij bashkė me tė; ti do t`i vajosėsh, do t`i shugurosh dhe do t`i shenjtėrosh, qė tė mė shėrbejnė si priftėrinj.

42

Do t`u bėsh gjithashtu disa pantallona prej liri pėr tė mbuluar lakuriqėsinė e tyre; ato do tė shkojnė nga ijėt deri te kofshėt.

43

Aaroni dhe bijtė e tij do t`i veshin kur tė hyjnė nė ēadrėn e mbledhjeve, ose kur t`i afrohen altarit pėr tė bėrė shėrbimin nė vendin e shenjtė, me qėllim qė mos bėhen fajtorė dhe tė mos vdesin. Ky ėshtė njė statut i pėrjetshėm pėr tė dhe pėr trashėgimtarėt e tij".

Eksodi 29