Bibla Shqip

Eksodi 28

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 29

1

"Kjo ėshtė ajo qė do tė bėsh pėr t`i shuguruar nė mėnyrė qė tė mė shėrbejnė si priftėrinj. Merr njė dem tė vogėl dhe dy desh pa tė meta,

2

disa bukė pa maja, ėmbėlsira pa maja tė zėna me vaj dhe revani pa maja tė lyer me vaj; (do t`i bėsh me majė mielli tė grurit).

3

Do t`i vėsh nė njė shportė dhe do t`i ēosh bashkė me demin e vogėl dhe dy deshtė.

4

Do ta afrosh Aaronin dhe bijtė e tij nė hyrjen e ēadrės sė mbledhjes dhe do t`i lash me ujė.

5

Pastaj do tė marrėsh rrobat dhe do ta riveshėsh Aaronin me tunikėn, me mantelin e efodit, me efodin dhe me pektoralin, dhe do t`i ngjeshėsh brezin e punuar artistikisht tė efodit.

6

Do t`i vėsh mbi krye ēallmėn dhe mbi ēallmėn do tė vėsh diademėn e shenjtė.

7

Pastaj do tė marrėsh vajin e vajosjes, do ta derdhėsh mbi kryet e tij dhe do ta vajosėsh.

8

Pastaj do t`i afrosh bijtė e tij dhe do t`u riveshėsh tunikat.

9

Do t`u ngjeshėsh Aaronit dhe bijve tė tij brezat dhe do tė vėsh mbi ta mbulesa kokash; priftėria do t`iu pėrkasė atyre pėr gjithė jetėn. Kėshtu do tė shugurosh Aaronin dhe bijtė e tij.

10

Pastaj do tė afrosh demin e vogėl para ēadrės sė mbledhjes; dhe Aaroni dhe bijtė e tij do tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e demit tė vogėl.

11

Dhe do ta therėsh demin e vogėl para Zotit, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes.

12

Do tė marrėsh pastaj gjakun e demit tė vogėl dhe do ta vėsh me gishtin tėnd mbi brirėt e altarit, dhe gjithė mbetjen e gjakut do ta derdhėsh nė kėmbėt e altarit.

13

Do tė marrėsh gjithashtu gjithė dhjamin qė mbulon zorrėt, bulėn e ngjitur me mėlēinė dhe dy veshkat me dhjamin qė kanė sipėr, dhe do t`i tymosėsh mbi altarin.

14

Por mishin e demit tė vogėl, lėkurėn dhe fėlliqėsirat e tij do t`i djegėsh me zjarr jashtė kampit: ky ėshtė njė flijim pėr mėkatin.

15

Pastaj do tė marrėsh njė nga deshtė dhe Aaroni dhe bijtė e tij do tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e dashit.

16

Pastaj do ta therėsh dashin, do tė marrėsh gjakun e tij dhe do ta spėrkatėsh pėrrreth altarit.

17

Pas kėsaj do ta ndash nė copa dashin, do tė lash zorrėt dhe kėmbėt e tij, dhe do t`i vėsh bashkė me copat e tij dhe me kokėn e tij.

18

Pastaj do ta tymosėsh tėrė dashin mbi altar: ky ėshtė njė olokaust pėr Zotin; ėshtė njė erė e kėndshme, njė flijim i bėrė me anė tė zjarrit pėr Zotin.

19

Pastaj do tė marrėsh dashin tjetėr, dhe Aaroni dhe bijtė e tij do tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e dashit.

20

Do ta therėsh dashin, do tė marrėsh prej gjakut tė tij dhe do ta vėsh mbi bulėn e veshit tė djathtė tė Aaronit dhe mbi bulėn e veshit tė djathtė tė bijve tė tij, mbi gishtin e madh tė dorės sė tyre tė djathtė dhe mbi gishtin e trashė tė kėmbės sė tyre tė djathtė, dhe do ta spėrkatėsh gjakun rreth e qark altarit.

21

Do tė marrėsh pastaj nga gjaku qė ėshtė mbi altar dhe nga vaji i vajosjes dhe do tė spėrkatėsh Aaronin dhe rrobat e tij, bijtė e tij dhe rrobat e tyre. Kėshtu do tė shenjtėrohet ai dhe rrobat e tij, bijtė e tij dhe rrobat e tyre bashkė me tė.

22

Do tė marrėsh edhe dhjamin e dashit, dhjamin e bishtit, dhjamin qė mbulon zorrėt, bulėn e mėlēisė, dy veshkat dhe dhjamin qė ėshtė mbi to dhe kofshėn e djathtė, (sepse ėshtė njė dash shenjtėrimi);

23

do tė marrėsh edhe njė bukė, njė ėmbėlsirė me vaj dhe njė revani nga shporta e bukės sė ndorme, qė ėshtė para Zotit,

24

dhe tė gjitha kėto gjėra do t`i vėsh nė duart e Aaronit dhe nė duart e bijve tė tij, dhe do t`i tundėsh si njė ofertė e bėrė pėrpara Zotit.

25

Pastaj do t`i marrėsh nga duart e tyre dhe do t`i tymosėsh mbi altarin, mbi olokaustin, si njė erė e kėndshme pėrpara Zotit; ėshtė njė flijim i bėrė me anė tė zjarrit Zotit.

26

Pas kėsaj do tė marrėsh gjoksin e dashit tė pėrdorur pėr shugurimin e Aaronit dhe do ta tundėsh si njė ofertė e lėvizur pėrpara Zotit; dhe kjo do tė jetė pjesa e jote.

27

Dhe nga dashi i pėrdorur pėr shenjtėrim do tė ruash gjoksin e ofertės sė lėvizur dhe kofshėn e ofertės sė ngritur, qė u takojnė Aaronit dhe bijve tė tij.

28

Ai do tė jetė nga ana e bijve tė Izraelit pėr Aaronin dhe bijtė e tij njė rregull i pėrhershėm, sepse ėshtė njė ofertė lartėsimi. Do tė jetė njė ofertė lartėsimi nga ana e bijve tė Izraelit qė ėshtė marrė nga flitė e tyre tė falėnderimit, oferta e tyre pėr lartėsim te Zoti.

29

Dhe rrobat e shenjta tė Aaronit do t`u kalojnė bijve tė tij mbas tij, me qėllim qė tė vajosen dhe tė shenjtėrohen tek ata.

30

Ai bir qė bėhet prift nė vend tė tij do t`i veshė ato pėr shtatė ditė, kur do tė hyjė nė ēadrėn e mbledhjes pėr tė kryer shėrbesėn nė vendin e shenjtė.

31

Pastaj do tė marrėsh dashin e shenjtėrimit dhe do ta gatuash mishin e tij nė njė vend tė shenjtė;

32

dhe Aaroni dhe bijtė e tij do tė hanė, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, mishin e dashit dhe bukėn qė ėshtė nė shportė.

33

Do tė hanė gjėrat qė kanė shėrbyer pėr tė bėrė shlyerjen pėr t`u shuguruar dhe shenjtėruar; por asnjė i huaj nuk do tė hajė prej tyre, sepse janė gjėra tė shenjta.

34

Dhe nė qoftė se tepron mish i shenjtėrimit ose bukė deri nė mėngjes, do tė djegėsh atė qė mbetet nė zjarr; nuk do ta hahet, sepse ėshtė e shenjtė.

35

Do tė bėsh, pra, pėr Aaronin dhe pėr bijtė e tij tė gjitha ato qė tė kam urdhėruar: do t`i shenjtėrosh brenda shtatė ditėve.

36

Dhe ēdo ditė do tė ofrosh njė dem tė vogėl, si flijim pėr mėkatin, pėr tė larė fajin qė ke bėrė dhe do ta vajosėsh pėr ta shenjtėruar.

37

Pėr shtatė ditė do tė bėsh shlyerjen e fajit pėr altarin dhe do ta shenjtėrosh; altari do tė jetė njė vend shumė i shenjtė: ēdo gjė qė do tė prekė altarin do tė jetė e shenjtė.

38

Kjo ėshtė ajo qė do tė ofrosh mbi altar: dy qengja motakė ēdo ditė, pėr gjithnjė.

39

Njėrin prej qengjave do ta ofrosh nė mėngjes dhe tjetrin nė tė ngrysur.

40

Me qengjin e parė do tė ofrosh njė tė dhjetėn e efės tė majės sė miellit tė brumosur me njė ēerek hine vaji thjesht ulliri, dhe njė libacion me njė ēerek hine verė.

41

Qengjin e dytė do ta ofrosh nė tė ngrysur; do ta shoqėrosh me tė njėjtin blatim dhe me tė njėjtin libacion tė mėngjesit; ėshtė njė flijim parfumi tė kėndshėm i ofruar nėpėrmjet zjarrit pėr Zotin.

42

Do tė jetė njė olokaust i pėrjetshėm pėr gjithė brezat e ardhshėm, ti ofruar nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, pėrpara Zotit, kur unė do t`ju takoj pėr tė folur me ty.

43

Dhe atje do tė takohem me bijtė e Izraelit; dhe ēadra do tė shenjtėrohet nga lavdia ime.

44

Kėshtu unė do tė shenjtėroj ēadrėn e mbledhjes dhe altarin; do tė shenjtėroj gjithashtu Aaronin dhe bijtė e tij, qė tė mė shėrbejnė si priftėrinj.

45

Do tė banoj nė mes tė bijve tė Izraelit dhe do tė jem Perėndia i tyre.

46

Dhe ata do tė mėsojnė qė unė jam Zoti, Perėndia i tyre, qė i nxori nga vendi i Egjiptit pėr tė banuar midis tyre. Unė jam Zoti, Perėndia i tyre".

Eksodi 30