Bibla Shqip

Eksodi 36

Eksodi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 37

1

Pastaj Betsaleeli bėri arkėn prej druri tė akacies, ajo ishte e gjatė dy kubitė e gjysmė, e gjerė njė kubit dhe e lartė njė kubit e gjysmė.

2

E veshi me ar safi nga brenda dhe nga jashtė, dhe i bėri njė kurorė qė i vinte rrotull.

3

Shkriu pėr kėtė qėllim katėr unaza prej ari dhe i vuri nė katėr kėmbėt e saj: dy unaza nga njėra anė dhe dy unaza nga ana tjetėr.

4

Bėri edhe disa shtiza me dru akacieje dhe i veshi me ar.

5

Pastaj i kaloi shtizat nėpėr unazat, qė ishin anėve tė arkės dhe qė shėrbenin pėr ta mbartur atė.

6

Bėri edhe njė pajtues prej ari safi, tė gjatė dy kubitė e gjysmė dhe tė gjerė njė kubit e gjysmė.

7

Bėri edhe dy kerubinė prej ari; kėto u punuan me ēekiē nė tė dy skajet e pajtuesit:

8

njė kerubin nė njėrin skaj dhe njė kerubin nė skajin tjetėr; kerubinėt i bėri njėsh me pajtuesin nė tė dy skajet e tij.

9

Kerubinėt i kishin krahėt e hapura lart, nė mėnyrė qė tė mbulonin pajtuesin me krahėt e tyre; ishin kthyer njėri ndaj tjetrit, ndėrsa fytyrat e kerubinėve ishin kthyer nga pajtuesi.

10

Bėri edhe tryezėn me dru tė akacies me gjatėsi dy kubitė, gjerėsi njė kubit dhe njė lartėsi njė kubit e gjysmė.

11

E veshi me ar safi dhe i bėri rreth e rrotull njė kurorė prej ari.

12

Dhe i bėri rreth e qark njė buzė tė lartė sa pėllėmba e dorės dhe rreth e rrotull kėsaj buze bėri njė kurorė prej ari.

13

Dhe pėr kėtė qėllim derdhi katėr unaza ari dhe i vuri unazat nė tė katėr qoshet, qė janė nė katėr kėmbėt e tryezės.

14

Unazat ishin afėr buzės pėr tė kaluar nėpėr to shtizat e caktuara pėr tė mbartur tryezėn.

15

I bėri shtizat me dru tė akacies dhe i veshi me ar; ato do tė shėrbenin pėr ta mbartur tryezėn.

16

I bėri edhe orenditė qė do tė viheshin mbi tryezė prej ari safi: pjatat e tij, gotat e tij, filxhanėt e tij, kupat e tij me tė cilėt bėhen libacionet.

17

Edhe shandanin e bėri me ar safi; e punuan me ēekiē; kėmba, trungu, kupat, mollėt dhe lulet e tij pėrbėnin tė gjitha njė tėrėsi tė vetme.

18

Nga anėt e tij dilnin gjashtė krahė: tre krahė tė shandanit nga njė anė dhe tre krahė tė shandanit nga ana tjetėr;

19

mbi njėrin krah kishte tri kupa nė formė bajameje, me njė mollė dhe njė lule; nė krahun tjetėr tri kupa nė formė tė bajames me njė mollė dhe njė lule. E njėjta gjė ndodhte pėr tė gjashtė krahėt qė dilnin nga shandani.

20

Dhe nė trungun e shandanit kishte katėr kupa nė formė tė bajames, me mollėt dhe lulet e tyre.

21

Kishte njė mollė poshtė dy krahėve tė para qė dilnin prej tij, njė mollė poshtė dy krahėve tė tjerė qė dilnin prej tij, dhe njė mollė poshtė dy krahėve tė fundit qė dilnin prej tij; kėshtu ishte pėr tė gjashtė krahėt qė dilnin nga shandani.

22

Kėto mollė dhe kėto krahė pėrbėnin njė tė tėrė tė vetme me shandanin; gjithēka ishte prej ari safi tė punuar me ēekiē.

23

Ai i bėri gjithashtu shtatė llambat e tij, zbrazėsit dhe mbajtėsit e tyre, me ar safi.

24

Pėr tė bėrė shandanin dhe tė gjitha pjesėt e tij pėrdori njė talent ari tė pastėr.

25

Pastaj bėri altarin e temjanit me dru tė akacies; ishte i gjatė njė kubit dhe i gjerė njė kubit; ishte katror dhe kishte njė lartėsi prej dy kubitėsh; brirėt e tij pėrbėnin njė tė tėrė tė vetme me tė.

26

E veshi me ar safi: pjesėn e tij tė sipėrme, anėt e tij rreth e qark dhe brirėt e tij; dhe i bėri rreth e rrotull njė kurorė prej ari.

27

I bėri edhe dy unaza ari, nėn kurorė, nė tė dy krahėt e tij; i vuri nė tė dy krahėt pėr tė kaluar shtizat. Kėto shtiza shėrbenin pėr ta mbartur atė.

28

Dhe i bėri shtizat prej druri tė akacies dhe i veshi me ar.

29

Pastaj pėrgatiti vajin e shenjtė pėr vajosjen dhe temjanin aromatik, tė pastėr, simbas artit tė parfumierit.

Eksodi 38