Bibla Shqip

Levitiku 1

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

"Kur dikush i sjell si fli Zotit njė blatim, oferta e tij tė jetė nga maja e miellit; le tė derdhė vaj mbi tė dhe t`i vėrė temjan sipėr.

2

Do t`ia ēojė priftėrinjve, bijve tė Aaronit; prifti do tė marrė prej saj njė grusht majė mielli dhe vaji me gjithė temjanin dhe do ta tymosė mbi altar si kujtim. Éshtė njė flijim i bėrė me zjarr me erė tė kėndshme pėr Zotin.

3

Ajo qė mbetet nga blatimi do tė jetė pėr Aaronin dhe bijtė e tij; ėshtė njė gjė shumė e shenjtė e bėrė me zjarr pėr Zotin.

4

Kur ēon si fli njė blatim ushqimesh tė pjekura nė furrė, do tė jetė me kulaē prej maje mielli, pa maja, tė zėna me vaj dhe me revani pa maja tė lyer me vaj.

5

Por nė qoftė se ofrimi jote ėshtė njė blatim ushqimi tė pjekur nė skarė, do tė jetė prej majės sė miellit tė pėrzier me vaj dhe pa maja.

6

Do ta ndash nė copa dhe do tė derdhėsh vaj mbi tė; ėshtė njė blatim ushqimor.

7

Por nė rast se flija jote ėshtė njė blatim ushqimi i gatuar nė tigan, do tė jetė prej majės sė miellit me vaj.

8

Do t`i ēosh Zotit blatimin ushqimor tė pėrgatitur me kėto gjėra; do t`i paraqitet priftit, qė do ta ēojė nė altar.

9

Prifti do tė marrė nga blatimi pjesėn qė do tė shėrbejė si kujtim dhe do ta tymosė mbi altar. Éshtė njė flijim i bėrė me zjarr me erė tė kėndshme pėr Zotin.

10

Ajo qė mbetet nga blatimi i ushqimit do tė jetė pėr Aaronin dhe bijtė e tij; ėshtė njė gjė shumė e shenjtė ndėr flijimet e bėra me zjarr pėr Zotin.

11

Ēdo blatim ushqimor qė do t`i ēoni Zotit do tė jetė pa maja, sepse nuk do tė tymosni asgjė qė pėrmban maja ose mjaltė, si flijim qė bėhet me zjarr pėr Zotin.

12

Mund t`ia ēoni Zotit si njė blatim tė prodhimeve tė para, por ato nuk do tė vihen mbi altarin si oferta me erė tė kėndshme.

13

Ēdo blatim ushqimor qė do tė ofrosh, do ta ndreqėsh me kripė; nuk do ta lėsh mangut kripėn nga blatimet e tua, sipas besėlidhjes me Perėndinė. Mbi tė gjitha ofertat e tua do tė ofrosh kripė.

14

Nė rast se i ofron Zotit njė blatim ushqimesh nga prodhimet e tua tė para, do tė ofrosh si blatim ushqimor tė prodhimeve tė tua tė para kallinj tė thekur nė zjarr, kokrra gruri tė shtypura nga kallinj tė plotė.

15

Dhe do tė vėsh mbi to vaj dhe temjan; ėshtė njė blatim ushqimor.

16

Pas kėsaj prifti do tė tymosė si kujtim njė pjesė tė grurit dhe njė pjesė tė vajit, sė bashku me tėrė temjanin. Éshtė njė flijim i bėrė me zjarr pėr Zotin".

Levitiku 3