Bibla Shqip

Levitiku 3

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Zoti i foli akoma Moisiut, duke thėnė:

2

"Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Nė rast se dikush kryen mėkat nga padituria kundėr ēfarėdo urdhėrimi, duke bėrė diēka qė nuk duhet tė bėnte,

3

nė rast se mėkaton prifti qė ka qėnė vajuar, duke e bėrė kėshtu popullin fajtor, t`i ofrojė Zotit pėr mėkatin e kryer njė dem tė vogėl pa tė meta, si flijim pėr mėkatin.

4

Do ta ēojė demin e vogėl nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes pėrpara Zotit; do tė vėrė dorėn e tij mbi kokėn e demit tė vogėl dhe do ta therė demin e vogėl pėrpara Zotit.

5

Pastaj prifti qė ka qėnė vajosur do tė marrė gjak nga demi i vogėl dhe do ta ēojė atė nė ēadrėn e mbledhjes;

6

prifti do tė ngjyejė gishtin e tij nė gjak dhe do tė spėrkasė pak nga ky gjak shtatė herė para Zotit, pėrballė velit tė shenjtėrores.

7

Pastaj prifti do tė vėrė pak nga ai gjak mbi brirėt e altarit tė temjanit tė parfumuar para Zotit, qė ndodhet nė ēadrėn e mbledhjes; do tė derdhė mbetjen e gjakut tė demit tė vogėl mbi bazėn e altarit tė olokausteve, qė ndodhet nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes.

8

Do tė heqė prej tij tėrė dhjamin e flisė sė mėkatit tė demit tė vogėl: dhjamin qė mbulon zorrėt dhe tėrė dhjamin qė rri ngjitur me zorrėt,

9

tė dy veshkat dhe dhjamin qė ndodhet mbi ta rreth ijeve, por do tė shkėputė bulėn e majme tė mėlēisė mbi veshkat,

10

ashtu siē veprohet pėr demin e vogėl tė flijimit tė falėnderimit; pastaj prifti do t`i tymosė ato mbi altarin e olokausteve.

11

Por lėkurėn e demit tė vogėl dhe tėrė mishin e tij, sė bashku me kokėn e tij, kėmbėt e tij, zorrėt e tij dhe fėlliqėsirat e tij,

12

gjithė demin e vogėl, do ta ēojė jashtė kampit, nė njė vend tė pastėr, ku hidhet hiri; dhe do ta djegė mbi dru me zjarr; do tė digjet aty ku hidhet hiri.

13

Nė rast se gjithė asambleja e Izraelit kryen mėkat nga padituria, dhe kjo gjė mbahet e fshehtė nga sytė e asamblesė, ajo ka bėrė diēka qė Zoti e ka ndaluar tė bėhet dhe kėshtu ėshtė bėrė fajtore;

14

kur mėkati i bėrė do tė bėhet i njohur, asambleja do tė ofrojė si fli pėr mėkatin njė dem tė vogėl dhe do ta ēojė pėrpara ēadrės sė mbledhjes.

15

Pleqtė e asamblesė do tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e demit tė vogėl pėrpara Zotit; pastaj demi i vogėl do tė theret pėrpara Zotit.

16

Pastaj prifti qė ka qėnė vajuar do tė sjellė pak gjak nga demi i vogėl nė ēadrėn e mbledhjes;

17

pas kėsaj prifti do tė ngjyejė gishtin e tij nė gjak dhe do ta spėrkasė atė shtatė herė pėrpara Zotit, pėrballė velit.

18

Do tė vėrė pak nga ai gjak mbi brirėt e altarit qė ėshtė pėrpara Zotit, nė ēadrėn e mbledhjes; dhe do tė derdhė mbetjen e gjakut nė bazėn e altarit tė olokaustit, qė ėshtė nė hyrjen e ēadrės sė mbledhjes.

19

Sė kėtejmi do tė heqė tėrė dhjamin dhe do ta tymosė mbi altar.

20

Do tė veprojė me kėtė dem tė vogėl ashtu siē pat vepruar me demin e vogėl tė ofruar pėr mėkatin; do tė bėjė tė njėjtėn gjė. Kėshtu prifti do tė bėjė shlyerjen pėr anėtarėt e asamblesė dhe kėta do tė jenė tė falur.

21

Pastaj do ta ēojė demin e vogėl jashtė kampit dhe do ta djegė ashtu siē ka djegur demin e parė tė vogėl. Ky ėshtė flijimi i mėkatit pėr asamblenė.

22

Nė rast se njė ndėr krerėt ka kryer njė mėkat dhe nga padituria ka bėrė njė nga gjėrat qė Zoti, Perėndia e tij, e ka ndaluar tė bėhet, duke u bėrė, pra, fajtor,

23

kur ai bėhet i vetėdijshėm pėr mėkatin qė ka kryer, do tė ēojė si ofertė tė tij njė cjap mashkull, pa tė meta.

24

Do tė vėrė dorėn mbi kokėn e cjapit dhe do ta therė nė vendin ku theren olokaustet pėrpara Zotit. Éshtė njė flijim pėr mėkatin.

25

Pastaj prifti do tė marrė me gishtin e tij pak gjak nga flijimi pėr mėkatin dhe do ta vėrė mbi brirėt e altarit tė olokausteve, dhe do tė derdhė gjakun e cjapit mbi bazėn e altarit tė olokaustit;

26

pastaj do tė tymosė tėrė dhjamin e tij mbi altar, si dhjamin e flijimit tė falėnderimit. Kėshtu prifti do tė bėjė shlyerjen pėr atė, dhe mėkati do t`i falet.

27

Nė rast se dikush nga populli kryen njė mėkat nga padituria kundėr ēfarėdo urdhėrimi tė Zotit, duke bėrė njė diēka qė nuk duhet tė bėnte, duke u bėrė, pra, fajtor,

28

kur ai bėhet i vetėdijshėm pėr mėkatin qė ka kryer, do tė sjellė si ofertė njė dhi femėr, pa tė meta, pėr mėkatin e kryer.

29

Do tė vėrė dorėn mbi kokėn e flisė pėr mėkatin dhe do ta therė flinė pėr mėkatin nė vendin e olokaustit.

30

Pastaj prifti do tė marrė me gishtin e tij pak nga gjaku i tij dhe do ta vėrė mbi brirėt e altarit tė olokaustit, dhe do tė derdhė mbetjen e gjakut tė tij mbi bazėn e altarit.

31

Do tė marrė tėrė dhjamin e tij, ashtu si mori dhjamin nga flijimi i falėnderimit; pastaj prifti do ta tymosė atė mbi altar si njė erė tė kėndshme pėr Zotin. Kėshtu prifti do tė bėjė shlyerjen dhe ai do tė falet.

32

Nė qoftė se ai sjell njė qengj si fli tė tij pėr mėkatin, duhet tė sjellė njė femėr pa tė meta.

33

Do tė vėrė dorėn mbi kokėn e flisė pėr mėkatin dhe do ta therė si fli pėr mėkatin nė vendin ku theren olokaustet.

34

Pastaj prifti do tė marrė me gishtin e tij pak gjak nga gjaku i flisė pėr mėkatin dhe do ta vėrė mbi brirėt e altarit tė olokaustit, dhe do tė derdhė mbetjen e gjakut tė tij mbi bazėn e altarit.

35

Do tė marrė tėrė dhjamin, siē merret dhjami i qengjit tė flijimit tė falėnderimit; pastaj prifti do ta tymosė mbi altar, mbi flijimet e bėra me zjarr pėr Zotin. Kėshtu prifti do tė kryejė shlyerjen pėr shkak tė mėkatit qė ka kryer, dhe ai do tė jetė falur".

Levitiku 5