Bibla Shqip

Levitiku 6

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

"Ky ėshtė ligji i ofertės pėr shkeljen, (ėshtė gjė shumė e shenjtė).

2

Nė vendim ku theret olokausti, do tė theret flia pėr shkeljen; dhe gjaku i saj do tė spėrkatet rreth e qark altarit.

3

Prej saj do tė paraqitet tėrė dhjami: do tė hiqet bishti i majmė, dhjami qė mbulon zorrėt,

4

tė dy veshkat, dhjami qė ėshtė mbi to rreth ijeve dhe bula e dhjamur e mėlēisė sė zezė mbi veshkat.

5

Pastaj prifti do t`i tymosė mbi altar, si njė flijim i bėrė me zjarr pėr Zotin. Ky ėshtė njė flijim pėr shkeljen.

6

Ēdo mashkull midis priftėrinjve do tė mund tė hajė nga ajo; do tė hahet nė vend tė shenjtė; ėshtė gjė shumė e shenjtė.

7

Flijimi pėr shkeljen ėshtė si flijimi i mėkatit; i njėjti ligj vlen pėr tė dy rastet; flia me tė cilėn prifti bėn shlyerjen i takon atij.

8

Dhe prifti, qė ofron olokaustin e dikujt, do tė marrė pėr vete lėkurėn e olokaustit qė ka ofruar.

9

Kėshtu ēdo blatim i ushqimit i pjekur nė furrė, apo i pėrgatitur nė tigan ose mbi skarė, do tė jetė i priftit qė e ka ofruar.

10

Dhe ēdo blatim i ushqimit i pėrzier me vaj ose i thatė i pėrket tėrė bijve tė Aaronit, si pėr njerin si pėr tjetrin.

11

Ky ėshtė ligji i flijimit tė falėnderimit, qė do t`i ēohet Zotit.

12

Nė qoftė se dikush e ofron pėr dhėnie hiri, do tė ofrojė me flijimin e dhėnies sė hirit kulaē pa maja tė pėrzier me vaj, revani pa maja tė pėrzier me vaj dhe kulaē me majė mielli tė pėrzier me vaj.

13

Bashkė me kulaēėt e bukės pa maja, si ofertė tė tij do tė paraqesė, me flijimin e dhėnies sė hirit, flijimin e tij tė falėnderimit.

14

Nga ēdo ofertė ai do tė ofrojė njė kulaē si njė blatim tė lartė pėr Zotin; ai do tė jetė i priftit qė ka spėrkatur gjakun e flijimit tė falėnderimit.

15

Mishi i flijimit tė dhėnies sė hirit i paraqitur si falėnderim do tė hahet po atė ditė gjatė sė cilės ofrohet; nuk do tė lihet asgjė prej tij deri nė mėngjes.

16

Por nė qoftė se flijimi qė dikush ofron ėshtė njė kushtim ose njė ofertė spontane, do tė hahet ditėn nė tė cilėn paraqitet flijimi; ajo qė tepron duhet tė hahet tė nesėrmen.

17

Por ajo qė mbetet nga mishi i flijimit do tė digjet me zjarr ditėn e tretė.

18

Nė qoftė se nė ditėn e tretė hahet nga mishi i flijimit tė falėnderimit, ai nuk do tė pranohet dhe nuk do t`i llogaritet; do tė jetė njė veprim i neveritshėm; dhe ai qė ha, do tė mbajė fajin e mėkatit tė tij.

19

Mishi, qė prek ēfarėdo gjė tė papastėr nuk do tė hahet; do tė digjet me zjarr. Sa pėr mishin tjetėr, kushdo qė ėshtė i pastėr do tė mund tė hajė nga ai.

20

Por personi, qė duke qenė i papastėr, ha mish nga flijimi i falėnderimit qė i pėrket Zotit, do tė shfaroset nga populli i tij.

21

Pėrveē kėsaj nė se dikush prek ēfarėdo gjė tė papastėr (njė papastėrti njerėzore, njė kafshė tė papastėr ose ēfarėdo gjė tė neveritshme dhe tė ndyrė) dhe ha mish nga flijimi i falėnderimit qė i pėrket Zotit, ai do tė shfaroset nga populli i tij".

22

Zoti i foli akoma Moisiut, duke thėnė:

23

"Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Nuk do tė hani asnjė yndyrė tė lopės apo tė deles apo tė dhisė.

24

Dhjami i njė kafshe qė ka ngordhur nė mėnyrė tė natyrshme dhe dhjami i njė kafshe tė shqyer mund tė shėrbejė pėr ēdo pėrdorim tjetėr, por nuk do tė hani aspak;

25

sepse kushdo qė nė fakt ha dhjamin e njė kafshe qė ofrohet si flijim i bėrė me zjarr pėr Zotin, ai qė ha nga ky mish do tė shfaroset nga populli i tij.

26

Pėrveē kėsaj nuk do tė hani asnjė gjak, as tė zogjve, as tė katėrkėmbėshve, nė asnjė nga banesat tuaja.

27

Kushdo qė ha ēfarėdo lloj gjaku, do tė shfaroset nga populli i tij".

28

Zoti i foli akoma Moisiut, duke thėnė:

29

"Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kush i ofron Zotit flijimin e tij tė falėnderimit do t`ia ēojė ofertėn e tij Zotit, duke e hequr nga flijimi i tij i falėnderimit.

30

Do t`i ēojė me duart e tij ofertat e bėra me zjarr pėr Zotin; do tė ēojė dhjamin bashkė me gjoksin, pėr tė tundur gjoksin si ofertė e tundur pėrpara Zotit.

31

Prifti do ta tymosė dhjamin mbi altar, ndėrsa gjoksi do tė jetė i Aaronit dhe i bijve tė tij.

32

Do t`i jepni priftit gjithashtu, si njė ofertė tė lartė, kofshėn e djathtė tė flijimeve tuaja tė falėnderimit.

33

Ai nga bijtė e Aaronit qė ofron gjakun dhe dhjamin e flijimeve tė falėnderimit do tė ketė, si pjesė tė tij, kofshėn e djathtė.

34

Sepse nga flitė e falėnderimit tė ofruara nga bijtė e Izraelit unė marr gjoksin e ofertės sė tundur dhe kofshėn e ofertės sė lartė, dhe ua jap priftit Aaron dhe bijve tė tij, si njė detyrim i pėrjetshėm nga ana e bijve tė Izraelit".

35

Kjo ėshtė pjesa e caktuar e Aaronit dhe bijve tė tij nga flijimet e bėra me zjarr pėr Zotin, ditėn qė do tė paraqiten pėr t`i shėrbyer Zotit si priftėrinj.

36

Kėtė ka urdhėruar Zoti pėr bijtė e Izraelit t`u jepnin atyre ditėn qė i vajosi, si njė ligj i pėrjetshėm brez pas brezi.

37

Ky ėshtė ligji i olokaustit, i blatimit tė ushqimit, i flijimit pėr mėkatin, i flijimit pėr shkeljen, i shenjtėrimit dhe i flijimit tė falėnderimit,

38

ligji qė Zoti i dha Moisiut mbi malin Sinai, ditėn qė i urdhėroi bijtė e Izraelit t`i paraqisnin ofertat e tyre Zotit nė shkretėtirėn e Sinait.

Levitiku 8