Bibla Shqip

Levitiku 8

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

Ndodhi nė ditėn e tetė qė Moisiu thirri Aaronin, bijtė e tij dhe pleqtė e Izraelit,

2

dhe i tha Aaronit: "Merr njė viē pėr flijimin pėr mėkatin dhe njė dash pėr njė olokaust, qė tė dy pa tė meta, dhe ofroji para Zotit.

3

Pastaj do t`u flasėsh bijve tė Izraelit, duke u thėnė: Merrni njė cjap pėr flijimin pėr mėkatin, njė viē dhe njė qengj, qė tė dy motakė, pa tė meta, pėr njė olokaust,

4

njė dem tė vogėl dhe njė dash pėr flijimin e falėnderimit, pėr t`i flijuar pėrpara Zotit, dhe njė ofertė ushqimesh, tė pėrziera me vaj, sepse sot Zoti do t`ju shfaqet".

5

Dhe kėshtu ata sollėn pėrpara ēadrės sė mbledhjes atė qė Moisiu kishte urdhėruar; dhe tėrė asamblea u afrua dhe qėndroi nė kėmbė pėrpara Zotit.

6

Atėherė Moisiu tha: "Kjo ėshtė ajo qė Zoti ju ka urdhėruar; bėjeni dhe lavdia e Zotit do t`ju shfaqet".

7

Pastaj Moisiu i tha Aaronit: "Afroju altarit; paraqit flijimin tėnd pėr mėkatin dhe olokaustin tėnd, dhe bėj shlyerjen pėr vete dhe pėr popullin; paraqit gjithashtu ofertėn e popullit dhe bėj shlyerjen pėr ata, siē ka urdhėruar Zoti".

8

Kėshtu Aaroni iu afrua altarit dhe theri viēin e flijimit pėr mėkatin, qė e kishte pėr vete.

9

Pastaj bijtė e tij i paraqitėn gjakun dhe ai ngjeu gishtin e tij nė gjak dhe e vuri atė mbi brirėt e altarit, dhe derdhi mbetjen e gjakut nė bazėn e altarit;

10

por dhjamin, veshkat dhe bulėn e majme tė mėlēisė tė flijimit pėr mėkatin, i tymosi mbi altar ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

11

Mishin dhe lėkurėn pėrkundrazi i dogji jashtė kampit.

12

Pastaj theri olokaustin; bijtė e Aaronit i dhanė gjakun dhe ai e spėrkati rreth e qark mbi altarin.

13

Pastaj i dhanė olokaustin e bėrė copė-copė dhe kokėn; dhe ai i tymosi mbi altar.

14

Lau zorrėt dhe kėmbėt dhe i tymosi bashkė me olokaustin mbi altar.

15

Pastaj paraqiti ofertėn e popullit. Mori cjapin, qė ishte flia pėr mėkatin e popullit, e theri dhe e ofroi pėr mėkatin, si ofertė tė parė.

16

Pastaj paraqiti olokaustin dhe e ofroi sipas rregullit tė caktuar.

17

Paraqiti pas kėsaj blatimin e ushqimit; mori njė grusht prej tij dhe e tymosi mbi altar, pėrveē olokaustit tė mėngjesit.

18

Theri edhe demin e vogėl dhe dashin, si flijim falėnderimi pėr popullin. Bijtė e Aaronit i dhanė gjakun dhe ai e spėrkati rreth e qark mbi altarin.

19

I paraqitėn dhjamin e kaut, tė dashit, bishtin e majmė, dhjamin qė mbulon zorrėt, veshkat dhe bulėn e majme tė mėlēisė;

20

vunė dhjamin mbi gjokset, dhe ai tymosi dhjamin mbi altar;

21

por gjokset dhe kofshėn e djathtė Aaroni i tundi pėrpara Zotit si ofertė e tundur, sipas mėnyrės qė kishte urdhėruar Moisiu.

22

Pastaj Aaroni ngriti duart e tij drejt popullit dhe e bekoi; mbasi bėri flijimin pėr mėkatin, olokaustin dhe flijimin e falėnderimit, zbriti nga altari.

23

Pastaj Moisiu dhe Aaroni hynė nė ēadrėn e mbledhjes; pastaj dolėn dhe bekuan popullin. Atėherė lavdia e Zotit iu shfaq tėrė popullit.

24

Pastaj njė zjarr doli nga prania e Zotit dhe konsumoi mbi altar olokaustin dhe dhjamin; tėrė populli e pa, shpėrtheu nė britma gėzimi dhe u pėrul me fytyrė pėr tokė.

Levitiku 10