Bibla Shqip

Levitiku 9

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

Pastaj Nadabi dhe Abihu, bij tė Aaronit, morrėn secili temjanicėn e vet, i vunė brenda zjarr, vendosėn mbi tė temjanin dhe ofruan para Zotit njė zjarr tė palejueshėm, qė ai nuk ua kishte urdhėruar.

2

Atėherė njė zjarr doli nga prania e Zotit dhe i pėrpiu ata; dhe ata vdiqėn pėrpara Zotit.

3

Prandaj Moisiu i tha Aaronit: "Kjo ėshtė ajo pėr tė cilėn foli Zoti, duke thėnė: "Unė do tė jem shenjtėruar nga ata qė mė afrohen mua dhe do tė jem pėrlavdėruar pėrpara tėrė popullit"". Dhe Aaroni heshti.

4

Pastaj Moisiu thirri Mishaelin dhe Eltsafanin, bij tė Uzielit, ungj i Aaronit, dhe u tha atyre: "Afrohuni dhe largoni vėllezėrit tuaj nga pjesa e pėrparme e shenjtėrores, jashtė kampit".

5

Kėshtu ata u afruan dhe i larguan ata tė veshur me tunikat e tyre, jashtė kampit, siē kishte thėnė Moisiu.

6

Pastaj Moisiu u tha Aaronit, Eleazarit dhe Ithamarit, bij tė tij: "Mos e zbuloni kokėn tuaj dhe mos i grisni rrobat tuaja qė tė mos vdisni, dhe qė Zoti tė mos zėmėrohet kundėr tėrė asamblesė; por vėllezėrit tuaj, e tėrė shtėpia e Izraelit, tė mbajnė zi pėr zjarrin qė ka ndezur Zoti.

7

Mos u largoni nga hyrja e ēadrės sė mbledhjes qė tė mos vdisni, sepse vaji i vajosjes sė Zotit ėshtė mbi ju". Dhe ata bėnė ashtu si kishte thėnė Moisiu.

8

Zoti i foli akoma Aaronit, duke thėnė:

9

"Mos pini verė as pije dehėse as ti as bijtė e tu, kur do tė hyni nė ēadrėn e mbledhjes, qė tė mos vdisni; do tė jetė njė ligj i pėrjetshėm pėr tė gjithė brezat tuaj,

10

me qėllim qė tė mundni tė dalloni midis tė shenjtit dhe profanit, midis tė papastrit dhe tė pastrit,

11

dhe tė mundni t`u mėsoni bijve tė Izraelit tė gjitha ligjet, qė Zoti u ka dhėnė atyre me anė tė Moisiut".

12

Pastaj Moisiu i tha Aaronit, dhe Eleazarit dhe Ithamarit, bijve qė i kishin mbetur Aaronit: "Merrni blatimin e ushqimit qė tepron nga flijimet e bėra me zjarr pėr Zotin dhe hajeni pa maja pranė altarit, sepse ėshtė gjė shumė e shenjtė.

13

Do ta hani nė vend tė shenjtė, sepse ėshtė pjesa qė tė pėrket ty dhe bijve tė tu nga flijimet e bėra me zjarr pėr Zotin, sepse kėshtu mė ishte urdhėruar.

14

Gjoksin dhe kofshėn e ofertės sė tundur do t`i hani ti dhe bijtė e tu dhe bijat e tua bashkė me ty, nė njė vend tė pastėr, sepse janė pjesa qė tė pėrket ty dhe bijve tė tu, dhe qė ju ėshtė dhėnė juve nga flijimet e falenderimit tė bijve tė Izraelit.

15

Bashkė me ofertat e dhjamit tė bėra me zjarr, do tė ēohen kofsha e ofertės sė lartė dhe gjoksi i ofertės sė tundur para Zotit; edhe kjo tė pėrket ty dhe bijve tė tu, si njė statut i pėrhershėm, si ka urdhėruar Zoti".

16

Pastaj Moisiu hetoi me kujdes pėr cjapin e flijimit pėr mėkatin; dhe ja, ishte djegur; prandaj u zemėrua kundėr Eleazarit dhe kundėr Ithamarit, bijtė e Aaronit qė kishin mbetur, duke thėnė:

17

"Pse nuk e hėngrėt flijimin pėr mėkatin nė vend tė shenjtė, sepse ėshtė gjė shumė e shenjtė, dhe Zoti ua ka dhėnė me qėllim qė tė sillni padrejtėsinė e asamblesė, qė tė bėni shlyerjen pėr ta pėrpara Zotit?

18

Dhe ja, gjaku i flisė nuk u ēua brenda vendit tė shenjtė; ju duhet ta kishit ngrėnė nė vend tė shenjtė, si kisha urdhėruar".

19

Aaroni i tha pastaj Moisiut: "Ja, sot ata mė kanė ofruar flijimin e tyre pėr mėkatin dhe olokaustin e tyre pėrpara Zotit, dhe mė kanė ndodhur gjėra tė tilla; po tė kisha ngrėnė sot viktimėn e flijimit pėr mėkatin, a do t`i pėlqente kjo syve tė Zotit?".

20

Kur Moisiu i dėgjoi kėto, mbeti i kėnaqur.

Levitiku 11