Bibla Shqip

Levitiku 14

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 15

1

Zoti u foli akoma Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė:

2

"Foluni bijve tė Izraelit dhe u thoni atyre: Kushdo qė ka njė fluks nga trupi i tij, ky fluks ėshtė i papastėr.

3

Papastėrtia e tij ėshtė prodhuar nga fluksi: ai ėshtė i papastėr pėr sa kohė fluksi i trupit tė tij ėshtė ende nė veprim, ashtu edhe kur fluksi nė trupin e tij ėshtė ndaluar.

4

Ēdo shtrat mbi tė cilin shtrihet ai qė ka fluksin do tė jetė i papastėr; po ashtu do tė jetė e papastėr ēdo gjė mbi tė cilėn ai ulėt.

5

Kushdo qė prek shtratin e tij do tė lajė rrobat e tij dhe do tė lahet me ujė, dhe ka pėr tė qėnė i papastėr deri nė mbrėmje.

6

Kush ulet mbi ēfarėdo gjėje mbi tė cilėn ėshtė ulur ai qė ka fluksin, do tė lajė rrobat e tij dhe veten me ujė, dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

7

Kush prek trupin e atij qė ka fluksin, do tė lajė rrobat e tij dhe do tė lahet nė ujė, dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

8

Nė qoftė se ai qė ka fluksin pėshtyn mbi dikė qė ėshtė i pastėr, ky do tė lajė rrobat e tij dhe do tė lahet nė ujė, dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

9

Ēdo shalė mbi tė cilėn hipėn ai qė ka fluksin do tė jetė e papastėr.

10

Kushdo qė prek ēfarėdo gjėje qė ka qenė nėn tė, do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje. Kushdo qė trasporton kėto sende do tė lajė rrobat e tij dhe do tė lahet me ujė, dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

11

Kushdo qė prek atė qė ka fluksin, pa i larė duart, duhet tė lajė rrobat e tij dhe tė lahet nė ujė, dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

12

Ena prej balte, e prekur nga ai qė ka fluksin, do tė thyhet; dhe ēdo enė prej druri do tė lahet nė ujė.

13

Kur ai qė ka fluksin ėshtė pastruar nga fluksi i tij, do tė numėrojė shtatė ditė pėr pastrimin e tij; pastaj do tė lajė rrobat e tij dhe do tė lajė trupin e tij nė ujė tė rrjedhshėm, dhe do tė jetė i pastėr.

14

Ditėn e tetė do tė marrė dy turtuj ose dy pėllumba tė rinj dhe do tė vijė pėrpara Zotit nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, dhe do t`ia japė priftit.

15

Prifti do t`i ofrojė: njėrin si flijim pėr mėkatin dhe tjetrin si olokaust; kėshtu prifti do tė bėjė shlyerjen pėr tė pėrpara Zotit, pėr shkak tė fluksit tė tij.

16

Nė rast se njė njeri ka njė lėshim fare, ai do tė lajė tėrė trupin e tij nė ujė, dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

17

Ēdo rrobė dhe ēdo lėkurė mbi tė cilat ka farė do tė lahet me ujė, dhe do tė jetė e papastėr deri nė mbrėmje.

18

Nė rast se njė burrė bie nė shtrat me njė grua dhe ka njė lėshim fare, do tė lahen qė tė dy me ujė dhe do tė jenė tė papastėr deri nė mbrėmje.

19

Nė qoftė se njė grua ka njė fluks nė trupin e saj, dhe ky ėshtė njė fluks gjaku, papastėrtia e saj do tė zgjasė shtatė ditė; kushdo qė e prek atė do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

20

Ēfarėdo gjė mbi tė cilėn ajo shtrihet gjatė papastėrtisė sė saj, do tė jetė e papastėr; ēfarėdo gjė mbi tė cilėn ulet, do tė jetė e papastėr.

21

Kushdo qė prek shtratin e saj do tė lajė rrobat e tij dhe do tė lahet nė ujė, dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

22

Kushdo qė prek ēfarėdo gjė mbi tė cilėn ajo ėshtė ulur, do tė lajė rrobat e tij dhe do tė lahet nė ujė; do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

23

Kur ajo ėshtė ulur mbi shtrat ose mbi ēfarėdo gjė tjetėr, kur dikush e prek atė do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

24

Nė rast se njė burrė bie nė shtrat me tė, papastėrtia e saj kalon mbi tė dhe ai do tė jetė i papastėr pėr shtatė ditė; dhe ēdo shtrat mbi tė cilin ai shtrihet, do tė jetė i papastėr.

25

Nė qoftė se njė grua ka njė fluks gjaku prej disa ditėsh jashtė kohės sė papastėrtisė sė zakoneve, ose fluksi vazhdon tej kohės sė duhur, ajo do tė jetė e papastėr pėr gjithė ditėt e fluksit tė papastėr, ashtu si ėshtė nė ditėt e papastėrtisė sė saj tė zakoneve.

26

Ēdo shtrat mbi tė cilin shtrihet gjatė ditėve tė fluksit tė saj, do tė jetė pėr tė si shtrati i zakoneve tė saj; dhe ēdo gjė mbi tė cilėn ajo ulet do tė ketė po atė papastėrti tė zakoneve tė saj.

27

Kushdo qė prek kėto gjėra do tė jetė i papastėr; do tė lajė rrobat e tij dhe do tė lahet nė ujė; do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

28

Por pas pastrimit tė saj nga fluksi, do tė numėrojė shtatė ditė, dhe pastaj do tė jetė e pastėr.

29

Ditėn e tetė do tė marrė dy turtuj ose dy pėllumba tė rinj dhe do t`ia ēojė priftit nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes.

30

Prifti do ta ofrojė njėrin prej tyre si flijim pėr mėkatin dhe tjetrin si olokaust; prifti do tė kryejė pėr tė shlyerjen, pėrpara Zotit, tė fluksit qė e bėnte tė papastėr.

31

Kėshtu do t`i mbani tė ndarė bijtė e Izraelit nga ajo qė i ndot, qė tė mos vdesin pėr shkak tė papastėrtisė sė tyre, duke ndotur tabernakullin tim qė ndodhet midis tyre.

32

Ky ėshtė ligji pėr atė qė ka njė fluks dhe pėr atė qė ka njė lėshim fare, gjė qė e bėn tė papastėr,

33

dhe pėr gruan qė vuan pėr shkak tė zakoneve tė saja periodike, pėr burrin ose gruan qė ka njė fluks dhe pėr burrin qė bie nė shtrat me njė grua tė papastėr".

Levitiku 16