Bibla Shqip

Levitiku 16

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

2

"Foli Aaronit, bijve tė tij dhe tė gjithė bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kjo ėshtė ajo qė Zoti ka urdhėruar, duke thėnė:

3

Kushdo nga shtėpia e Izraelit ther njė ka ose njė qengj apo njė dhi brenda kampit, ose jashtė kampit,

4

dhe nuk e ēon nė hyrjen e ēadrės sė mbledhjes pėr ta paraqitur si njė ofertė pėr Zotin pėrpara tabernakullit tė Zotit, do tė mbahet si fajtor gjaku; ka derdhur gjak dhe ky njeri do tė shfaroset nė mes tė popullit tė tij;

5

dhe kjo me qėllim qė bijtė e Izraelit, nė vend qė tė flijojnė flitė e tyre nė fusha, t`ia ēojnė Zotit nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, priftit, dhe t`ia ofrojnė Zotit si flijim falėnderimi.

6

Prifti do tė spėrkasė gjakun mbi altarin e Zotit, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, dhe do tė tymosė dhjamin me erė shumė tė kėndshme pėr Zotin.

7

Ata nuk do t`i ofrojnė mė flijimet e tyre demonėve, prapa tė cilėve janė poshtėruar. Ky do tė jetė pėr ta njė ligj i pėrjetshėm, pėr gjithė brezat e tyre.

8

U thuaj akoma: "Cilido burrė i shtėpisė sė Izraelit ose nga tė huajt qė banojnė midis jush tė ofrojė njė olokaust apo njė flijim,

9

dhe po tė mos e ēojė nė hyrjen e ēadrės sė mbledhjes pėr t`ia ofruar Zotit, ky njeri do tė shfaroset nė mes tė popullit tė tij.

10

Nė rast se dikush nga shtėpia e Izraelit apo nga tė huajt qė banojnė midis jush ha ēfarėdo lloj gjaku, unė do ta kthej fytyrėn time kundėr atij qė ha gjak dhe do ta shfaros nė mes tė popullit tė tij.

11

Sepse jeta e mishit ėshtė nė gjak. Prandaj ju kam urdhėruar ta vini mbi altar pėr tė bėrė shlyerjen pėr jetėn tuaj, sepse ėshtė gjaku qė bėn shlyerjen e fajit pėr jetėn.

12

Prandaj u kam thėnė bijve tė Izraelit: asnjėri prej jush nuk ka pėr tė ngrėnė gjak; as i huaji qė banon midis jush nuk ka pėr tė ngrėnė gjak".

13

Dhe nė qoftė se ndonjė prej bijve tė Izraelit ose tė tė huajve qė banojnė midis jush zė nė gjah njė kafshė ose njė zog qė mund tė hahet, do tė derdhė gjakun e tij dhe do ta mbulojė me dhe;

14

sepse ėshtė jeta e ēdo mishi; gjaku i tij mban jetėn e tij. Prandaj u kam thėnė bijve tė Izraelit: "Nuk do tė hani gjakun e asnjė mishi, sepse jeta e ēdo mishi ėshtė gjaku i tij; kushdo qė do ta hajė do tė shfaroset".

15

Dhe ēfarėdo personi, qoftė i lindur nė vend apo i huaj, qė ha njė kafshė tė ngordhur nė mėnyrė natyrale apo tė shqyer, do tė lajė rrobat dhe do tė lahet vetė me ujė, dhe ka pėr tė qenė i papastėr deri nė mbrėmje; pastaj do tė jetė i pastėr.

16

Por nė rast se nuk lan rrobat e tij dhe nuk lan trupin e tij, do tė mbajė fajin e paudhėsisė sė tij".

Levitiku 18