Bibla Shqip

Levitiku 18

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

2

"Foli tėrė asamblesė sė bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Jini tė shenjtė, sepse unė Zoti, Perėndia juaj, jam i shenjtė.

3

Secili prej jush tė respektojė nėnėn dhe atin e tij, po kėshtu tė respektojė tė shtunat e mia. Unė jam Zoti Perėndia juaj.

4

Mos iu drejtoni idhujve dhe mos bėni perėndi me metal tė shkrirė. Unė jam Zoti, Perėndia juaj.

5

Kur t`i ofroni njė flijim falėnderimi Zotit, do ta ofroni nė mėnyrė qė tė pėlqehet.

6

Do tė hahet po atė ditė qė e ofroni dhe ditėn vijuese; dhe nė rast se mbetet diēka deri nė ditėn e tretė, do ta digjni me zjarr.

7

Nė rast se hahet ndonjė pjesė e tij ditėn e tretė ėshtė njė gjė e neveritshme; flijimi nuk do tė pėlqehet.

8

Prandaj kushdo qė e ha do tė rėndohet me fajin e paudhėsisė sė tij, sepse ka pėrdhosur atė qė ėshtė e shenjtė pėr Zotin; ky njeri do tė shfaroset nė mes tė popullit tė tij.

9

Kur do tė korrni tokat tuaja, nuk do tė korrėsh deri nė cepat e arės sate dhe nuk do tė mbledhėsh kallinjtė qė kanė mbetur pas korrjes sate;

10

dhe nė vreshtin tėnd nuk do tė kthehesh prapė, as do tė mbledhėsh bistakėt e mbetur nga vreshti yt; do t`i lėsh pėr tė varfrin dhe pėr tė huajin. Unė jam Zoti, Perėndia juaj.

11

Nuk do tė vidhni, nuk do tė gėnjeni dhe nuk do tė mashtroni njėri-tjetrin.

12

Nuk do tė bėni betim tė rremė nė emrin tim, nuk do tė pėrdhosni emrin e Perėndisė tuaj. Unė jam Zoti.

13

Nuk do tė mundosh fqinjin tėnd dhe as do ta vjedhėsh; mėditjen e punėtorit mos e mbaj te ti deri nė mėngjesin vijues.

14

Nuk do tė mallkosh tė shurdhėrin dhe nuk do tė vėsh asnjė pengesė para tė verbrit, por do tė kesh frikė nga Perėndia yt. Unė jam Zoti.

15

Nuk do tė bėsh padrejtėsi gjatė gjykimit; nuk do tė tregohesh i anshėm me tė varfėrin as do tė nderosh personat e fuqishėm; por do tė gjykosh tė afėrmin tėnd me drejtėsi.

16

Nuk do tė shkosh e tė sillesh duke shpifur nėpėr popullin tėnd, as do tė mbash qėndrim kundėr jetės tė tė afėrmit tėnd. Unė jam Zoti.

17

Nuk do tė urresh vėllanė tėnd nė zemrėn tėnde; qorto gjithashtu fqinjin tėnd, por mos u ngarko me asnjė mėkat pėr shkak tė tij.

18

Nuk do tė hakmerresh dhe nuk do tė mbash mėri kundėr bijve tė popullit tėnd, por do ta duash tė afėrmin tėnd si veten tėnde. Unė jam Zoti.

19

Tė respektoni statutet e mia. Nuk do tė bashkosh kafshė tė llojeve tė ndryshme; nuk do tė mbjellėsh arėn tėnde me lloje tė ndryshme farėrash, nuk do tė veshėsh asnjė palė rroba tė endura me materiale tė ndryshme.

20

Nė qoftė se dikush ka marrėdhėnie seksuale me njė grua qė ėshtė skllave e premtuar njė njeriu, por qė nuk ėshtė shpenguar dhe nuk ka fituar lirinė, do tė dėnohen qė tė dy, por nuk do tė dėnohen me vdekje, sepse ajo nuk ishte e lirė.

21

Burri do t`i ēojė Zotit, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, njė dash si fli pėr shkeljen;

22

dhe me dashin e flijimit pėr shkeljen prifti do tė bėjė pėr tė shlyerjen pėrpara Zotit pėr mėkatin qė ai ka kryer; dhe mėkati qė ai ka kryer do t`i falet.

23

Kur tė hyni nė vendin tuaj dhe tė keni mbjellė lloj-lloj drurėsh frutorė, do t`i konsideroni frutat e tyre si tė parrethprera; pėr tre vjet do tė jenė pėr ju si tė parrethprera; prandaj nuk duhet tė hahen.

24

Por vitin e katėrt tė gjitha frutat e tyre do tė jenė tė shenjtėruara, do tė jenė pėr lavdinė e Zotit.

25

Vitin e pestė do tė hani frutat e tyre, me qėllim qė prodhimi i tyre tė mund tė rritet. Unė jam Zoti, Perėndia juaj.

26

Nuk do tė hani asgjė qė pėrmban gjak. Nuk do tė zbatoni asnjė lloj shortarie ose magjie.

27

Nuk do t`i prisni rrumbullak flokėt anėve tė kokės, as do tė shkurtosh fundin e mjekrės sate.

28

Nuk do tė bėni asnjė prerje nė mishin tuaj pėr njė tė vdekur, nuk do tė bėni asnjė tatuazh mbi trupin tuaj. Unė jam Zoti.

29

Mos e ndot bijėn tėnde duke e bėrė kurvė, qė vendi tė mos jepet pas kurvėrisė dhe tė mos mbushet me prapėsi.

30

Tė respektoni tė shtunat e mia dhe do tė keni respekt pėr shenjtėroren time. Unė jam Zoti.

31

Mos iu drejtoni mediumeve dhe magjistarėve; mos u konsultoni pėr tė mos u ndotur me anė tė tyre. Unė jam Zoti, Perėndia juaj.

32

Ēohu nė kėmbė para atij qė ka kokėn tė zbardhur, nderoje plakun dhe ki frikė nga Perėndia yt. Unė jam Zoti.

33

Kur njė i huaj banon bashkė me ju nė vendin tuaj, mos e trajtoni keq.

34

Tė huajin qė banon midis jush ta trajtoni njėlloj si ai qė ka lindur midis jush; ti do ta duash si veten tėnde, sepse edhe ju ishit tė huaj nė vendin e Egjiptit. Unė jam Zoti, Perėndia juaj.

35

Nuk do tė bėni padrejtėsi nė gjykime, pėrsa u pėrket masave tė gjatėsisė, tė peshės dhe tė kapacitetit.

36

Do tė keni peshore tė sakta, pesha tė sakta, efa tė saktė, hin tė saktė. Unė jam Zoti, Perėndia juaj qė ju nxori nga vendi i Egjiptit.

37

Do tė respektoni, pra, tė gjitha statutet dhe dekretet e mia dhe do t`i vini nė zbatim. Unė jam Zoti.

Levitiku 20