Bibla Shqip

Levitiku 20

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

Zoti i tha akoma Moisiut: "Folu priftėrinjve, bijve tė Aaronit, dhe u thuaj: Asnjė prift tė mos ndotet pėr njė tė vdekur nė mes tė popullit tė tij,

2

veē se po tė jetė njė i afėrm i tij i njė gjaku: nėna, ati, biri, bija, vėllai

3

dhe motra e tij ende e virgjėr qė jeton me tė, dhe qė nuk ėshtė martuar ende; pėr atė mund tė ndotet.

4

Duke qėnė njė udhėheqės nė mes tė popullit tė tij, nuk do tė ndotet duke pėrdhosur veten e tij.

5

Priftėrinjtė nuk do tė bėjnė tonsurėn mbi kokėn e tyre, nuk do tė rruajnė mjekrėn e tyre dhe nuk do tė bėjnė prerje mbi mishin e tyre.

6

Do tė jenė tė shenjtė pėr Perėndinė e tyre dhe nuk do tė pėrdhosin emrin e Perėndisė sė tyre, sepse i ofrojnė flijime Zotit, tė pėrgatitura me zjarr dhe bukėn Perėndisė sė tyre; prandaj do tė jenė tė shenjtė.

7

Nuk do tė marrin pėr grua njė kurvė, as edhe njė grua faqenxirė; nuk do tė marrin njė grua tė ndarė nga burri, sepse janė tė shenjtė ndaj Perėndisė sė tyre.

8

Ti do ta konsiderosh priftin tė shenjtė, sepse ai i ofron bukėn Perėndisė tėnd; ai ka pėr tė qėnė i shenjtė pėr ty, sepse unė, Zoti qė ju shenjtėroj, jam i shenjtė.

9

Nė rast se bija e njė prifti humb nderin duke u bėrė kurvė, ajo turpėron tė atin: ajo do tė digjet me zjarr.

10

Por ai qė ėshtė kryeprift midis vėllezėrve tė tij, mbi kokėn e tė cilit ėshtė vėnė vaji i vajosjes dhe qė ėshtė shenjtėruar pėr tė veshur rrobat e shenjta, nuk do tė zbulojė kokėn dhe nuk do tė shqyejė rrobat.

11

Nuk do t`i afrohet asnjė kufome; nuk do tė ndotet as pėr tė atin, as pėr tė ėmėn.

12

Nuk do tė dalė nga shenjtėrorja dhe nuk do tė pėrdhosė shenjtėroren e Perėndisė sė tij, sepse shenjtėrimi i vajosjes nga ana e Perėndisė ėshtė mbi tė. Unė jam Zoti.

13

Do tė marrė pėr grua njė virgjėreshė.

14

Nuk do tė marrė as grua tė ve, as tė ndarė nga burri, as grua faqenxirė, as kurvė; por do tė marrė pėr grua njė virgjėreshė nga populli i tij.

15

Nuk do tė turpėrojė trashėgimtarėt e tij nė mes tė popullit; sepse unė jam Zoti qė ju shenjtėron".

16

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

17

"Foli Aaronit dhe i thuaji: Nė brezat e ardhshėm asnjė burrė nga fisi yt, qė ka ndonjė gjymtim, nuk do tė mund tė afrohet pėr tė ofruar bukėn e Perėndisė sė tij;

18

sepse asnjė njeri qė ka ndonjė gjymtim nuk do tė mund tė afrohet: as i verbri, as i ēali as ai qė ka njė fytyrė tė pėrēudnuar, ose ka njė gjymtyrė tė deformuar,

19

njė thyerje tė kėmbės apo tė dorės,

20

as gungaēi as shkurtabiqi as ai qė ka njė njollė nė sy apo njė ekzemė, a zgjeben apo herdhet tė shtypura.

21

Asnjė burrė nga fisi i priftit Aaron qė ka ndonjė gjymtim nuk do tė afrohet pėr t`i ofruar flijimet e bėra me zjarr Zotit. Ka njė gjymtim; tė mos afrohet pėr tė ofruar bukėn e Perėndisė sė tij.

22

Ai do tė mund tė hajė bukėn e Perėndisė sė tij, gjėra shumė tė shenjta dhe gjėra tė shenjta;

23

nuk do t`i afrohet velit as edhe altarit, sepse ka njė gjymtim. Nuk do tė pėrdhosė vendet e mia tė shenjta, sepse unė jam Zoti qė i shenjtėroj".

24

Dhe Moisiu ia tha kėto gjėra Aaronit, bijve tė tij dhe gjithė bijve tė Izraelit.

Levitiku 22