Bibla Shqip

Levitiku 23

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

2

"Urdhėro bijtė e Izraelit tė tė sjellin vaj tė pastėr ullinjsh tė shtypur pėr dritėn e shandanit, pėr t`i mbajtur llambat vazhdimisht tė ndezura.

3

Nė ēadrėn e mbledhjes, jashtė velit qė ėshtė pėrpara dėshmisė, Aaroni do tė kujdeset pėr vazhdimėsinė nga mbrėmja deri nė mėngjes para Zotit. Éshtė njė ligj i pėrjetshėm pėr tė gjithė brezat tuaj.

4

Ai do tė kujdeset pėr llambat e shandanit prej floriri tė pastėr qė janė para Zotit, pėr vazhdimėsinė.

5

Do tė marrėsh majė mielli dhe me tė do tė pjekėsh dymbėdhjetė kulaē; ēdo kulaē do tė jetė dy tė dhjetat e efės.

6

Do t`i vendosėsh nė dy radhė, gjashtė nė ēdo radhė, mbi tryezėn prej ari tė pastėr, pėrpara Zotit.

7

Dhe nė ēdo radhė do tė vėsh temjan tė pastėr, i cili ka pėr tė qenė njė kujtim mbi bukėn, si njė flijim i bėrė me zjarr pėr Zotin.

8

Ēdo tė shtunė ai do t`i vendosė bukėt pėrpara Zotit, nė vazhdimėsi; ato do tė merren nga bijtė e Izraelit; kjo ėshtė njė besėlidhje e pėrjetshme.

9

Bukėt i pėrkasin Aaronit dhe bijve tė tij, dhe kėta do t`i hanė nė njė vend tė shenjtė, sepse do tė jenė njė gjė shumė e shenjtė pėr atė midis flijimeve tė bėra me zjarr para Zotit. Éshtė njė ligj i pėrjetshėm".

10

Ndėrkaq biri i njė gruaje izraelite dhe i njė egjiptasi doli nė mes tė bijve tė Izraelit; dhe ndėrmjet djalit tė gruas izraelite dhe njė izraeliti plasi njė grindje.

11

Biri i izraelites blasfemoi emrin e Zotit dhe e mallkoi atė; kėshtu e ēuan te Moisiu. (Nėna e tij quhej Shelomith, ishte e bija e Dibrit, nga fisi i Danve).

12

E futėn nė burg, deri sa t`u tregohej vullneti i Zotit.

13

Dhe Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

14

"Ēoje atė blasfemues jashtė kampit; tė gjithė ata qė e kanė dėgjuar tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e tij dhe gjithė asambleja ta vrasė me gurė.

15

Pastaj folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: "Kushdo qė mallkon Perėndinė e tij, do tė mbajė fajin e mėkatit tė tij.

16

Dhe kushdo qė e shan emrin e Zotit do tė dėnohet me vdekje; tėrė asambleja do ta vrasė me gurė. I huaj apo i lindur nė vend, ai qė blasfemon emrin e Zotit do tė dėnohet me vdekje.

17

Kush ia heq jetėn njė njeriu, do tė vritet.

18

Kush rreh pėr vdekje njė kafshė, do ta paguajė: jetė pėr jetė.

19

Kur dikush i shkakton njė dėmtim fqinjit tė tij, ai do tė pėsojė po atė qė i ka bėrė tjetrit;

20

thyerje pėr thyerje, sy pėr sy, dhėmb pėr dhėmb; ai do tė pėsojė po atė gjymtim qė u ka shkaktuar tė tjerėve.

21

Kush rreh pėr vdekje njė kafshė, do ta paguajė; por ai qė ia heq jetėn njė njeriu do tė vritet.

22

Do tė keni tė njėjtin ligj pėr tė huajin dhe pėr atė qė ka lindur nė vend; sepse unė jam Zoti, Perėndia juaj".

23

Pastaj Moisiu u foli bijve tė Izraelit, tė cilėt e ēuan jashtė kampit atė blasfemues dhe e vranė me gurė. Kėshtu bijtė e Izraelit vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

Levitiku 25