Bibla Shqip

Levitiku 26

Levitiku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 27

1

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

2

"Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur njė njeri lidh njė kusht tė rėndėsishėm pėr t`i shenjtėruar Zotit njė person dhe mendon t`i japė njė barasvlerė,

3

nė rast se vlerėsimi yt ka tė bėjė me njė mashkull njėzet vjeē e lart, deri nė gjashtėdhjetė vjeē, atėherė vlerėsimi yt do tė jetė pesėdhjetė sikla argjendi, simbas siklit tė shenjtėrores.

4

Po tė jetė se ka tė bėjė me njė grua, vlerėsimi yt do tė jetė tridhjetė sikla.

5

Pėr ata qė janė pesė vjeē e lart, deri njėzet vjeē, vlerėsimi yt do tė jetė njėzet sikla pėr njė mashkull dhe dhjetė sikla pėr njė femėr.

6

Nga njė muajsh e lart deri nė pesė vjeē, vlerėsimi yt do tė jetė pesė sikla argjendi pėr njė mashkull dhe tri sikla argjendi pėr njė femėr.

7

Nga gjashtėdhjetė vjeē e lart vlerėsimi yt do tė jetė pesėmbėdhjetė sikla pėr njė mashkull dhe dhjetė sikla pėr njė femėr.

8

Por nė se ai ėshtė tepėr i varfėr pėr tė paguar shumėn e kėrkuar nga vlerėsimi yt, atėherė do tė paraqitet para priftit dhe ky do tė bėjė vlerėsimin. Prifti do ta bėjė vlerėsimin duke pasur parasysh mjetet qė ka ai qė ka lidhur kushtin.

9

Nė rast se ėshtė puna pėr kafshė qė mund t`i paraqiten si ofertė Zotit, ēdo kafshė e ofruar Zotit do tė jetė gjė e shenjtė.

10

Ai nuk do tė mund as ta zėvendėsojė, as ta kėmbejė, as njė tė mirė me njė tė keqe, as njė tė keqe me njė tė mirė; por, edhe sikur tė kėmbente njė kafshė me njė tjetėr, qė tė dyja do tė jenė gjė e shenjtė.

11

Por nė qoftė se ėshtė puna pėr njė kafshė tė papastėr, qė mund t`i ofrohet Zotit, atėherė ai do ta paraqesė kafshėn para priftit;

12

dhe prifti do tė bėjė vlerėsimin, qoftė kafsha e mirė apo e keqe; ēfarėdo vlerėsimi tė bėjė prifti, ai do tė vlejė.

13

Por nė qoftė se dikush dėshiron ta shpengojė, duhet tė shtojė njė tė pestėn e vlerėsimit.

14

Nė rast se dikush shenjtėron shtėpinė e tij pėr ta bėrė gjė tė shenjtė pėr Zotin, prifti do tė bėjė vlerėsimin, qoftė ajo e mirė apo e keqe; ēfarėdo vlerėsimi tė bėjė prifti ai do tė vlejė.

15

Dhe nė se ai qė ka shenjtėruar shtėpinė e tij dėshiron ta shpengojė, duhet t`i shtojė njė tė pestėn e vlerėsimit dhe ajo do tė bėhet e tij.

16

Nė qoftė se dikush i shenjtėron Zotit njė arė, pronė e tij, vlerėsimi i saj do tė bėhet nė bazė tė farės sė nevojshme pėr tė: pesėdhjetė sikla argjendi pėr njė omer farė elbi.

17

Nė rast se e shenjtėron arėn e tij nga viti i jubileut, ēmimi do tė mbetet ai i caktuar nga vlerėsimi yt;

18

por nė rast se e shenjtėron arėn e tij pas jubileut, prifti do tė vlerėsojė ēmimin e saj duke llogaritur vitet qė mbeten deri nė jubile, duke pasur parasysh vlerėsimin tėnd.

19

Dhe nė qoftė se ai qė ka shenjtėruar arėn do ta shpengojė, duhet t`i shtojė njė tė pestėn vlerėsimit tėnd dhe ajo do tė mbetet e tij.

20

Por nė rast se nuk dėshiron ta shpengojė arėn e tij ose ia ka shitur njė tjetri, nuk do tė mund ta shpengojė mė;

21

dhe ara, kur shpengohet nė jubile, do tė jetė e shenjtė pėr Zotin si njė arė qė i ėshtė caktuar Perėndisė, dhe do tė bėhet pronė e priftit.

22

Nė rast se dikush i shenjtėron Zotit njė arė tė blerė prej tij dhe qė nuk bėn pjesė nė pronėn e tij,

23

prifti do tė caktojė vlerėsimin e tij pėr tė deri nė vitin e jubileut, dhe ai person do tė paguajė po atė ditė ēmimin e caktuar, si njė gjė tė shenjtė pėr Zotin.

24

Vitin e jubileut ara do t`i kthehet atij qė i qe blerė dhe pasurisė sė cilės ajo bėnte pjesė.

25

Tė gjitha vlerėsimet e tua do tė bėhen nė sikla tė shenjtėrores; njė sikėl vlen njėzet gere.

26

Por asnjeri nuk mund t`i shenjtėrojė pjelljet e para tė bagėtisė, sepse si tė parėlindur i pėrkasin Zotit; qoftė ka apo qengj, ai i takon Zotit.

27

Nė rast se ėshtė puna pėr njė kafshė tė papastėr, do ta shpengojė simbas ēmimit tė caktuar nga vlerėsimi yt, duke i shtuar njė tė pestėn; nė rast se nuk shpengohet, do tė shitet me ēmimin e caktuar simbas vlerėsimit tėnd.

28

Megjithatė nuk do tė mund tė shitet a tė shpengohet asgjė nga ato qė i janė caktuar Zotit dhe qė dikush ka caktuar pėr Zotin, midis tėrė gjėrave qė i pėrkasin, qoftė njė person, njė kafshė o njė copė toke nga pasuria e tij; ēdo gjė e caktuar Perėndisė ėshtė njė gjė shumė e shenjtė pėr Zotin.

29

Asnjė person i caktuar tė shfaroset nuk mund tė shpengohet; ai duhet tė vritet.

30

Ēdo e dhjetė e tokės, qoftė nga prodhimet e tokės, qoftė nga pemėt e drurėve, i takon Zotit; ėshtė njė gjė e shenjtėruar Zotit.

31

Nė se dikush do tė shpengojė njė pjesė tė sė dhjetės sė vet, do t`i shtojė njė tė pestėn.

32

Dhe pėr tė dhjetėn e bagėtive tė trasha dhe tė imta, koka e dhjetė e tė gjitha kafshėve qė kalojnė nėn shufrėn do t`i shenjtėrohet Zotit.

33

Nuk do tė bėjė dallim midis sė mirės dhe tė keqes, as do tė bėjė kėmbime; dhe po tė kėmbejė njėrėn me tjetrėn, tė dyja do tė jenė gjė e shenjtė; nuk do tė mund tė shpengohen.

34

Kėto janė urdhėrimet qė Zoti i dha Moisiut pėr bijtė e Izraelit nė malin Sinai.

Numrat 1