Bibla Shqip

Numrat 2

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Kėta janė pasardhėsit e Aaronit dhe tė Moisiut nė kohėn kur Zoti i foli Moisiut nė malin Sinai.

2

Kėta janė emrat e bijve tė Aaronit: Nadabi, i parėlinduri, Abihu, Eleazari dhe Ithamari.

3

Kėta janė emrat e bijve tė Aaronit, tė vajosur si priftėrinj, qė ai i shenjtėroi pėr tė shėrbyer si priftėrinj.

4

Nadabi dhe Abihu vdiqėn para Zotit, kur ofruan njė zjarr tė palejueshėm para Zotit nė shkretėtirėn e Sinait; ata nuk patėn bij. Kėshtu Eleazari dhe Ithamari shėrbyen si priftėrinj nė prani tė Aaronit, atit tė tyre.

5

Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

6

"Afro fisin e Levitėve dhe paraqite para priftit Aaron, qė tė vihet nė shėrbim tė tij.

7

Ata do tė zbatojnė tė gjitha udhėzimet e tij dhe do tė kryejnė tė gjitha detyrat qė lidhen me tėrė asamblenė para ēadrės sė mbledhjes, duke kryer shėrbimin e tabernakullit.

8

Do tė kujdesen pėr tė gjitha orenditė e ēadrės sė mbledhjes dhe do tė pėrmbushin tė gjitha detyrimet e bijve tė Izraelit, duke kryer shėrbimin e tabernakullit.

9

Levitėt do t`ua japėsh Aaronit dhe bijve tė tij; ata duhet t`u jepen plotėsisht nga gjiri i bijve tė Izraelit.

10

Ti do tė vendosėsh Aaronin dhe bijtė e tij nė mėnyrė qė ata tė kryejnė funksionet e priftėrisė sė tyre; por ēdo i huaj tjetėr qė afrohet do tė dėnohet me vdekje".

11

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

12

"Ja, unė i mora Levitėt nga gjiri i bijve tė Izraelit nė vend tė ēdo tė parėlinduri qė ēel barkun e nėnės midis bijve tė Izraelit; prandaj Levitėt do tė jenė tė mitė,

13

sepse ēdo i parėlindur ėshtė imi; ditėn qė godita tė gjithė tė parėlindurit nė vendin e Egjiptit, unė ia shenjtėrova vetvetes tė gjithė tė parėlindurit nė Izrael, qoftė tė njerėzve, qoftė tė kafshėve; ata do tė jenė tė mitė. Unė jam Zoti.

14

Pastaj Zoti i foli Moisiut nė shkretėtirėn e Sinait, duke i thėnė:

15

"Bėj regjistrimin e bijve tė Levit nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre dhe tė familjeve tė tyre; do tė bėsh regjistrimin e tė gjithė meshkujve njė muajsh e lart".

16

Kėshtu Moisiu bėri regjistrimin simbas urdhėrit tė Zotit ashtu siē ishte urdhėruar.

17

Kėta janė bijtė e Levit, simbas emrave tė tyre: Gershon, Kehat dhe Merari.

18

Kėta janė emrat e bijve tė Gershonit, simbas familjeve tė tyre: Libni dhe Shimei;

19

bijtė e Kehathit, simbas familjeve tė tyre, ishin Amrami, Itsehari, Hebroni dhe Uzieli;

20

bijtė e Merarit, simbas familjeve tė tyre, ishin Mahli dhe Mushi. Kėto janė familjet e Levitėve, nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre.

21

Nga Gershoni rrjedhin familja e Libnitėve dhe familja e Shimetėve; kėto janė familjet e Gershonitėve.

22

Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt e moshės njė muajsh e lart, ishin shtatė mijė e pesėqind.

23

Familjet e Gershonitėve duhet tė zinin vend prapa tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit.

24

I pari i shtėpisė sė etėrve tė Gershonitėve ishte Eliasafi, bir i Laelit.

25

Detyrat e bijve tė Gershonit nė ēadrėn e mbledhjes kishin tė bėnin me tabernakullin, me ēadrėn dhe mbulesėn e saj, me perden e hyrjes nė ēadrėn e mbledhjes,

26

me perdet e oborrit, me perden nė hyrjen e oborrit rreth tabernakullit dhe rreth altarit dhe litarėt e tij pėr tėrė shėrbimin qė u takonte.

27

Nga Kehathi rrjedhin familja e Amramitėve, familja e Itseharit, familja e Hebronitėve dhe familja e Uzielitėve; kėto janė familjet e Kehathitėve.

28

Duke numėruar tėrė meshkujt qė ishin nė moshė njė muajsh e lart, kishte tetė mijė e gjashtėqind vetė, qė kujdeseshin pėr shenjtėroren.

29

Familjet e bijve tė Kehathit duhet tė zinin vend nė krahun jugor tė tabernakullit.

30

I pari i shtėpisė sė etėrve tė Kehathit ishte Elitsafani, bir i Uzielit.

31

Detyrat e tyre kishin tė bėnin me arkėn, me tryezėn, me shandanin, me altarėt dhe me orenditė e shenjtėrores me tė cilat ata kryenin shėrbimin, me velin dhe gjithė punėn qė lidhet me kėto gjėra.

32

Princi i princave tė Levitėve ishte Eleazari, bir i priftit Aaron; ai mbikqyrte ata qė kujdeseshin pėr shenjtėroren.

33

Nga Merari rrjedhin familja e Mahlitėve dhe familja e Mushitėve; kėto janė familjet e Merarit.

34

Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt nga mosha njė muajsh e lart, ishin gjashtė mijė e dyqind.

35

Prijėsi i shtėpisė sė etėrve tė familjeve tė Merarit ishte Tsurieli, bir i Abihailit. Ata duhet tė zinin vend nė krahun verior tė tabernakullit.

36

Detyrat e caktuara pėr bijtė e Merarit kishin tė bėnin me dėrrasat e tabernakullit, me traversat e tij, me shtyllat dhe bazat e tyre, me tėrė veglat e tij dhe tėrė punėn qė ka tė bėjė me kėto gjėra,

37

me shtyllat e oborrit rreth e qark, me bazat e tyre, me kunjat dhe me litarėt e tyre.

38

Pėrpara tabernakullit, nė krahun e tij lindor, pėrballė ēadrės sė mbledhjes, nga ana lindjes sė diellit, duhet tė zinin vend Moisiu, Aaroni dhe bijtė e tij; ata kujdeseshin pėr shenjtėroren duke plotėsuar detyrat e bijve tė Izraelit; por ēdo i huaj tjetėr qė do tė afrohej, do tė dėnohej me vdekje.

39

Tėrė Levitėt e regjistruar nga Moisiu dhe Aaroni nė bazė tė familjeve tė tyre simbas urdhrit tė Zotit, tė gjithė meshkujt qė nga mosha njė muajsh e lart ishin njėzet mijė.

40

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Bėj regjistrimin e tė gjithė tė parėlindurve meshkuj ndėr bijtė e Izraelit nga mosha njė muajsh e lart dhe llogarit edhe emrat e tyre.

41

Do t`i marrėsh Levitėt pėr mua, unė jam Zoti, nė vend tė tė gjithė tė parėlindurve ndėr bijtė e Izraelit dhe bagėtinė e Levitėve nė vend tė tė parėlindurve ndėr bagėtitė e bijve tė Izraelit".

42

Kėshtu Moisiu bėri regjistrimin e tė gjithė tė parėlindurve ndėr bijtė e Izraelit, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti.

43

Tė gjithė tė parėlindurit meshkuj qė u regjistruan duke numėruar emrat e tyre nga mosha njė muajsh e lart, ishin njėzet e dy mijė e dyqind e shtatėdhjetė e tre.

44

Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

45

"Merr Levitėt nė vend tė tė gjithė tė parėlindurve tė Izraelit, dhe bagėtinė e Levitėve nė vend tė bagėtisė sė tyre; Levitėt do tė jenė tė mitė. Unė jam Zoti.

46

Pėr shpengimin e dyqind e shtatėdhjetė e tre tė parėlindur tė Izraelit qė e kalojnė numrin e Levitėve,

47

do tė marrėsh pesė sikla pėr frymė, simbas siklit tė shenjtėrores; sikli ka njėzet gere.

48

Paratė do t`ia japėsh Aaronit dhe bijve tė tij pėr tė shpenguar ata qė e kalojnė numrin e tyre".

49

Kėshtu Moisiu mori paratė e shpengimit nga ata qė e kalonin numrin e tė parėlindurve tė shpenguar nga Levitėt;

50

mori paratė e tė parėlindurve tė bijve tė Izraelit; njė mijė e treqind e gjashtėdhjetė e pesė sikla, simbas siklit tė shenjtėrores.

51

Pastaj Moisiu paratė e atyre qė ishin shpenguar ia dha Aaronit dhe bijve tė tij, simbas urdhėrit tė Zotit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

Numrat 4