Bibla Shqip

Numrat 5

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

2

"Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur njė burrė a njė grua do tė lidhin njė kusht tė veēantė, kushtin e nazireatit, pėr t`iu shenjtėruar Zotit,

3

do tė heqin dorė nga vera dhe nga pije tė tjera qė tė dehin, nuk do tė pinė uthull tė bėrė nga vera, as uthull tė pėrgatitur me pije dehėse; nuk do tė pinė asnjė lėng rrushi dhe nuk do tė hanė rrush, as tė freskėt as tė thatė.

4

Gjatė gjithė kohės sė shenjtėrimit tė tij, ai nuk do tė hajė asnjė prodhim tė vreshtit, as kokrrat as lėkurėn e rrushit.

5

Gjatė gjithė kohės sė kushtit tė shenjtėrimit, brisku nuk do tė kalojė mbi kokėn e tij; deri sa tė mbushen ditėt pėr tė cilėt iu shenjtėrua Zotit do tė jetė i shenjtė; do t`i lėrė flokėt e tij tė rriten tė gjatė mbi kokėn e tij.

6

Pėr gjithė kohėn qė i ėshtė shenjtėruar Zotit nuk do t`i afrohet ndonjė trupi tė vdekur;

7

as sikur tė ishte i ati apo e ėma, i vėllai ose e motra, ai nuk do tė ndotet pėr ta kur vdesin, sepse mban mbi krye shenjėn e shenjtėrimit tė tij Perėndisė.

8

Pėr gjithė kohėn e shenjtėrimit tė tij, ai do tė jetė i shenjtė pėr Zotin.

9

Nė rast se dikush vdes papritmas afėr tij dhe koka e tij e shenjtėruar mbetet e ndotur, ai do ta rruajė kokėn ditėn e pastrimit tė tij; do ta rruajė ditėn e shtatė;

10

ditėn e tetė do t`i ēojė dy turtuj ose dy pėllumba tė rinj priftit, nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes.

11

Prifti do tė ofrojė njėrin prej tyre si flijim pėr mėkatin dhe tjetrin si olokaust dhe do tė bėjė shlyerjen pėr tė, sepse ka mėkatuar pėr shkak tė trupit tė vdekur; dhe po atė ditė do tė shenjtėrojė kokėn e tij.

12

Do t`i shenjtėrojė pėrsėri Zotit ditėt e nazireatit tė tij dhe do tė ēojė njė qengj motak si fli shlyerjeje; por ditėt e mėparshme nuk do tė llogariten mė, sepse nazireati i tij ėshtė ndotur.

13

Ky ėshtė ligji i nazireatit: kur ditėt e shenjtėrimit tė tij do tė plotėsohen, atė njeri do ta sjellin nė hyrjen e ēadrės sė mbledhjes;

14

dhe ai do t`ia paraqesė ofertėn e tij Zotit: njė qengj mashkull motak pa tė meta pėr olokaustin, njė qengj femėr motak pa tė meta pėr flijimin pėr mėkatin dhe njė dash pa tė meta pėr flijimin e falėnderimit;

15

njė shportė me bukė tė ndorme tė pėrgatitura me majė mielli, me kuleē tė zėna me vaj, njė revani pa maja tė lyer me vaj, me ofertat e tyre ushqimore dhe libacionet e tyre.

16

Prifti do t`i paraqesė kėto gjėra pėrpara Zotit dhe do tė ofrojė flijimin e tij pėr mėkatin dhe olokaustin e tij;

17

do tė ofrojė dashin si flijim falėnderimi ndaj Zotit, bashkė me shportėn e bukėve tė ndorme; prifti do tė ofrojė gjithashtu blatimin e tij ushqimor dhe libacionin e tij.

18

Nazireu do tė rruajė kokėn e tij tė shenjtėruar nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes dhe do tė marrė flokėt e kokės sė tij tė shenjtėruar dhe do t`i vėrė mbi zjarrin qė ėshtė nėn flijimin e falėnderimit.

19

Prifti do tė marrė shpatullėn e pjekur tė dashit, njė kulaē pa maja nga shporta dhe njė revani pa maja dhe do tė vėrė nė dorė tė nazireut, mbasi ky tė ketė rruar kokėn e tij tė shenjtėruar.

20

Prifti do t`i tundė si oferta para Zotit; ėshtė njė gjė e shenjtė qė i pėrket priftit, bashkė me gjoksin e ofertės sė tundur dhe me kofshėn e ofertės sė ngritur. Pas kėsaj nazireu do tė mund tė pijė verė.

21

Ky ėshtė ligji pėr nazireun qė i ka premtuar Zotit njė ofertė pėr shenjtėrimin e tij, veē atyre qė mjetet e tij do t`i lejojnė tė bėjė. Nė bazė tė kushtit tė lidhur, ai duhet tė sillet nė pajtim me ligjin e shenjtėrimit tė tij".

22

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

23

"Folu Aaronit dhe bijve tė tij, dhe u thuaj atyre: Ju do t`i bekoni kėshtu bijtė e Izraelit, duke u thėnė:

24

"Zoti tė tė bekojė dhe tė tė ruajė!

25

Zoti tė bėjė qė tė shkėlqejė fytyra e tij mbi trupin tėnd dhe tė tregohet i mbarė me ty!

26

Zoti tė kthejė fytyrėn e tij mbi ty dhe tė tė sjellė paqe!".

27

Kėshtu do ta vėnė emrin tim mbi bijtė e Izraelit dhe unė do t`i bekoj".

Numrat 7