Bibla Shqip

Numrat 6

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Kur Moisiu mbaroi ndėrtimin e tabernakullit, e vajosi dhe e shenjtėroi me gjithė pajisjet e tij, ai vajosi gjithashtu altarin dhe tė gjitha orenditė e tij; kėshtu ai i vajosi dhe i shenjtėroi.

2

Pastaj prijėsit e Izraelit, tė parėt e shtėpive tė etėrve tė tyre, qė ishin prijėsit e fiseve dhe ishin nė krye tė atyre qė u regjistruan, paraqitėn njė ofertė

3

dhe e ēuan ofertėn e tyre para Zotit: gjashtė qerre tė mbuluara dhe dymbėdhjetė qe, njė qerre pėr ēdo dy prijės dhe njė ka pėr secilin prej tyre; dhe i ofruan para tabernakullit.

4

Atėherė Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

5

"Prano kėto gjėra prej tyre pėr t`i pėrdorur nė shėrbim tė ēadrės sė mbledhjes, dhe do t`ua japėsh Levitėve, secilit simbas shėrbimit qė ka".

6

Moisiu mori, pra, qerret dhe qetė dhe ua dha Levitėve.

7

Dy qerre dhe katėr qe ua dha bijve tė Gershonit simbas shėrbimit tė tyre;

8

katėr qerre dhe tetė qe ua dha bijve tė Merarit simbas shėrbimit tė tyre, nėn mbikqyrjen e Ithamarit, birit tė priftit Aaron;

9

por bijve tė Kehathit nuk u dha asgjė, sepse ishin ngarkuar me shėrbimin e objekteve tė shenjta, qė ata i mbanin mbi shpatulla.

10

Prijėsit e paraqitėn ofertėn e tyre pėr kushtimin e altarit, ditėn kur u vajos; kėshtu prijėsit paraqitėn ofertėn e tyre para altarit.

11

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Prijėsit do ta paraqesin ofertėn e tyre njė nė ditė pėr kushtimin e altarit".

12

Ai qė e paraqiti ofertėn e tij ditėn e parė ishte Nahshoni, bir i Aminadabit, nga fisi i Judės;

13

ai ofroi njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen argjendi prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores, qė tė dy tė mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim ushqimor,

14

njė kupė ari prej dhjetė siklash e mbushur me temjan,

15

njė dem tė vogėl, njė dash, njė qengj motak si olokaust,

16

njė dhi si flijim pėr mėkatin

17

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e Nahshonit, djalit tė Aminadabit.

18

Ditėn e dytė erdhi oferta e Nethaneelit, birit tė Tsuarit, princit tė Isakarit.

19

Ai paraqiti si ofertė tė tij njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen argjendi prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores; qė tė dy tė mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim ushqimor,

20

njė kupė ari prej dhjetė siklash e mbushur me temjan,

21

njė dem i vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

22

njė kec si flijim pėr mėkatin

23

dhe, si flijim falėnderimi dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. kjo ishte oferta e Nethaneelit, birit tė Tsuarit.

24

Ditėn e tretė ishte radha e Eliabit, birit tė Helonit, prijėsit tė bijve tė Zabulonit.

25

Oferta e tij qe njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen i vogėl shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores, qė tė dy tė mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit;

26

njė kupė ari prej dhjetė siklash e mbushur me temjan,

27

njė dem tė vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

28

njė kec si flijim pėr mėkatin

29

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e Eliabit, birit tė Helonit.

30

Ditėn e katėrt ishte radha e Elitsurit, birit tė Rubenit.

31

Ai ofroi njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen argjendi me njė peshė prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores, qė tė dy tė mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit,

32

njė kupė ari prej dhjetė siklash tė mbushur me temjan,

33

njė dem tė vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

34

dhe njė kec si flijim pėr mėkatin

35

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e paraqitur nga Elitsuri, bir i Shedeurit.

36

Ditėn e pestė qe radha e Shelumielit, birit tė Tsurishadait, prijėsit tė bijve tė Simeonit.

37

Ai ofroi njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen argjendi prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores, qė tė dy tė mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim ushqimor,

38

njė kupė ari prej dhjetė siklash tė mbushur me temjan,

39

njė dem tė vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

40

njė kec si flijim pėr mėkatin

41

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo ishte oferta e bėrė nga Shelumieli, bir i Curishadait.

42

Ditėn e gjashtė ishte radha e Eliasafit, bir i Deuelit, prijėsit tė bijve tė Gadit.

43

Ai ofroi njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores; si pjata ashtu dhe legeni ishin mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit,

44

njė kupė ari prej dhjetė siklash e mbushur me temjan,

45

njė dem i vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

46

njė kec si flijim pėr mėkatin

47

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e bėrė nga Eliasafi, bir i Deuelit.

48

Ditėn e shtatė qe radha e Elishamit, birit tė Amihudit, prijėsit tė bijve tė Efraimit.

49

Ai ofroi njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen me njė peshė prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores, qė tė dy tė mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit,

50

njė kupė ari prej dhjetė siklash e mbushur me temjan,

51

njė dem i vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

52

njė kec si flijim pėr mėkatin,

53

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e bėrė nga Elishama, bir i Amihudit.

54

Ditėn e tetė ishte radha e Gamalielit, birit tė Pedahtsurit, prijėsit tė bijve tė Manasit.

55

Oferta e tij ishte njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen argjendi prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores, qė tė dy tė mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit,

56

njė kupė ari prej dhjetė siklash e mbushur me temjan,

57

njė dem tė vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

58

njė kec si flijim pėr mėkatin

59

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e bėrė nga Gamalieli, bir i Pedahtsurit.

60

Ditėn e nėntė i erdhi radha Abidanit, birit tė Gideonit, prijėsit tė Beniaminit.

61

Oferta e tij ishte njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen argjendi me njė peshė prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklave tė shenjtėrores, qė tė dy tė mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit,

62

njė kupė ari prej dhjetė siklash tė mbushur me temjan,

63

njė dem i vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

64

njė kec si flijim pėr mėkatin

65

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e Abidanit, birit tė Amishadait, prijėsit tė bijve tė Danit.

66

Ditėn e dhjetė i erdhi radha Ahiezerit, birit tė Amishadait, prijėsit tė bijve tė Danit.

67

Oferta e tij ishte njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen argjendi prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores; qė tė dy ishin mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit,

68

njė kupė ari prej dhjetė siklash e mbushur me temjan,

69

njė dem i vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

70

njė kec si flijim pėr mėkatin

71

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e Ahiezerit, birit tė Amishadait.

72

Ditėn e njėmbėdhjetė i erdhi radha Pagielit, birit tė Okranit, prijėsit tė bijve tė Asherit.

73

Oferta e tij ishte njė pjatė argjendi prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen argjendi prej shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores; qė tė dy ishin mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit,

74

njė kupė ari prej dhjetė siklash mbushur me temjan,

75

njė dem tė vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

76

njė kec si flijim pėr mėkatin

77

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e Pagielit, birit tė Okranit.

78

Ditėn e dymbėdhjetė i erdhi radha Ahirit, birit tė Enanit, prijėsit tė bijve tė Neftalit.

79

Ai ofroi njė pjatė argjendi me njė peshė prej njėqind e tridhjetė siklash dhe njė legen argjendi shtatėdhjetė siklash, simbas siklit tė shenjtėrores, qė tė dy ishin mbushur me majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit,

80

njė kupė ari prej dhjetė siklash e mbushur me temjan,

81

njė dem tė vogėl, njė dash dhe njė qengj motak si olokaust,

82

njė kec si flijim pėr mėkatin

83

dhe, si flijim falėnderimi, dy qe, pesė desh, pesė cjep dhe pesė qengja motakė. Kjo qe oferta e Ahirit, birit tė Enanit.

84

Kėto ishin dhuratat pėr kushtimin e altarit qė u bėnė nga prijėsit e Izraelit kur altari u vajos: dymbėdhjetė pjata argjendi, dymbėdhjetė legena argjendi, dymbėdhjetė kupa ari;

85

ēdo pjatė argjendi peshonte njėqind e tridhjetė sikla dhe ēdo legen argjendi shtatėdhjetė sikla; shuma e argjendit qė pėrmbanin enėt arrinte dy mijė e katėrqind sikla, simbas siklit tė shenjtėrores;

86

tė dymbėdhjetė kupat prej ari tė mbushura me parfum peshonin dhjetė sikla secila, simbas siklit tė shenjtėrores; gjithė ari i kupave peshonte njėqind e njėzet sikla.

87

Shuma e kafshėve pėr olokaustin ishte dymbėdhjetė dema tė vegjėl, dymbėdhjetė desh, dymbėdhjetė qengja motakė bashkė me blatimet e ushqimit dhe dymbėdhjetė keca si flijim pėr mėkatin.

88

Shuma e kafshėve si flijim falėnderimi ishte njėzet e katėr dema tė vegjėl, gjashtėdhjetė desh, gjashtėdhjetė cjep dhe gjashtėdhjetė qengja motakė. Kėto ishin dhuratat pėr kushtimin e altarit pas vajosjes sė tij.

89

Dhe kur Moisiu hynte nė ēadrėn e mbledhjes pėr tė folur me Zotin, dėgjonte zėrin e tij qė i fliste nga pjesa e sipėrme e pajtuesit qė ndodhet mbi arkėn e dėshmisė midis dy kerubinėve; kėshtu i fliste Zoti.

Numrat 8