Bibla Shqip

Numrat 16

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

Pastaj Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

2

"Folu bijve tė Izraelit dhe bėj qė tė tė japin shufra, njė pėr ēdo shtėpi tė etėrve tė tyre, domethėnė dymbėdhjetė shufra nga tė gjithė prijėsit e tyre simbas shtėpive tė etėrve tė tyre; do tė shkruash emrin e secilit mbi shufrėn e tij;

3

dhe do tė shkruash emrin e Aaronit mbi shufrėn e Levit, sepse do tė ketė njė shufėr pėr ēdo kryetar tė shtėpive tė etėrve tė tyre.

4

Pastaj do t`i vėsh nė ēadrėn e mbledhjes, pėrpara dėshmisė, ku unė takohem me ju.

5

Dhe do tė ndodhė qė shufra e njeriut qė unė zgjedh, do tė lulėzojė dhe unė do tė bėj qė tė pushojnė murmuritjet e bijve tė Izraelit kundėr jush".

6

Kėshtu Moisiu u foli bijve tė Izraelit dhe tė gjithė prijėsit e tyre i dhanė secili njė shufėr, simbas shtėpive tė etėrve tė tyre, domethėnė dymbėdhjetė shufra; dhe shufra e Aaronit ishte midis shufrave tė tyre.

7

Pastaj Moisiu i vuri kėto shufra pėrpara Zotit nė ēadrėn e dėshmisė.

8

Tė nesėrmen Moisiu hyri nė ēadrėn e dėshmisė; dhe ja, shufra e Aaronit pėr shtėpinė e Levit kishte lulėzuar; kishte nxjerrė lastarė, kishte ēelur lule dhe kishte prodhuar bajame.

9

Atėherė nxori tėrė shufrat jashtė pranisė sė Zotit, pėrpara tė gjithė bijve tė Izraelit; dhe ata i panė dhe secili mori shufrėn e vet.

10

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Ktheja shufrėn Aaronit pėrpara ēadrės sė dėshmisė, me qėllim qė tė ruhet si njė shenjė qortimi pėr rebelėt, me qėllim qė tė marrin fund murmuritjet e tyre kundėr meje dhe ata tė mos vdesin".

11

Moisiu veproi ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti.

12

Bijtė e Izraelit i folėn pastaj Moisiut, duke i thėnė: "Ja, po vdesim, kemi marrė fund, tė gjithė kemi marrė fund!

13

Kushdo qė i afrohet tabernakullit tė Zotit, vdes; duhet tė vdesim tė gjithė?".

Numrat 18