Bibla Shqip

Numrat 18

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Zoti u foli akoma Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė:

2

"Ky ėshtė statuti i ligjit qė Zoti ka urdhėruar, duke thėnė: "U thuaj bijve tė Izraelit qė tė sjellin njė mėshqerrė tė kuqe, pa tė meta dhe mbi tė cilėn nuk ėshtė vėnė asnjė zgjedhė.

3

Do t`ia jepni priftit Eleazar, qė do ta ēojė jashtė kampit dhe do ta therė nė praninė tuaj.

4

Prifti Eleazar do tė marrė me gisht pak gjak tė saj dhe do ta spėrkasė shtatė herė pėrpara ēadrės sė mbledhjes;

5

pastaj do t`i vihet zjarri mėshqerrės para syve tė tij; lėkura e saj, mishi i saj, gjaku i saj dhe ndyrėsirat e saj do tė digjen.

6

Pastaj prifti do tė marrė dru kedri, hisopi dhe copė tė kuqėrremtė dhe do t`i hedhė nė mes tė zjarrit qė po djeg mėshqerrėn.

7

Pastaj prifti do tė lajė rrobat e tij dhe trupin me ujė dhe do tė kthehet nė kamp; prifti do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

8

Edhe ai qė ka djegur mėshqerrėn do tė lajė rrobat e tij dhe trupin me ujė, dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

9

Njė njeri i pastėr do tė mbledhė hirin e mėshqerrės dhe do ta depozitojė jashtė kampit nė njė vend tė pastėr, ku do tė ruhet pėr asamblenė e bijve tė Izraelit si njė pastrim: shėrben pėr t`u pastruar nga mėkati.

10

Dhe ai qė ka grumbulluar hirin e mėshqerrės, duhet tė lajė rrobat e tij dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje. Ky do tė jetė njė statut i pėrjetshėm pėr bijtė e Izraelit dhe pėr tė huajin qė banon midis tyre.

11

Kush prek njė trup tė vdekur tė ēfarėdo personi do tė jetė i papastėr shtatė ditė.

12

Ai do tė pastrohet me atė ujė ditėn e tretė dhe tė shtatė, dhe do tė jetė i pastėr; por nė rast se nuk pastrohet ditėn e tretė dhe tė shtatė, nuk do tė jetė i pastėr.

13

Kushdo qė prek trupin e njė personi tė vdekur dhe nuk pastrohet, ndot banesėn e Zotit, ky person do tė shfaroset nga gjiri i Izraelit. Me qenė se uji i pastrimit nuk u spėrkat mbi tė, ai ėshtė i papastėr; papastėrtia e tij ėshtė akoma mbi tė.

14

Ky ėshtė njė ligj pėr atė qė vdes nė njė ēadėr: kushdo qė hyn nė ēadėr dhe kushdo qė ėshtė nė ēadėr do tė jenė tė papastėr pėr shtatė ditė.

15

Dhe ēdo enė e hapur, mbi tė cilėn nuk ėshtė vėnė kapaku, do tė jetė e papastėr.

16

Kushdo qė nė fushė prek njė person tė vrarė me shpatė ose qė ka pėsuar vdekje tė natyrshme, ose prek njė kockė njeriu ose njė varr, do tė jetė i papastėr pėr shtatė ditė.

17

Dhe pėr njė person tė papastėr do tė merret hiri i viktimės sė djegur pėr ta pastruar nga mėkati dhe nga njė enė do tė derdhet mbi tė ujė i rrjedhshėm;

18

pastaj njė njeri i pastėr do tė marrė hisop, do ta fusė nė ujė dhe do tė spėrkatė ēadrėn, tė gjitha veglat, tėrė personat qė ndodhen aty dhe atė qė ka prekur njė kockė, ose tė vrarin ose tė vdekurin nga vdekja e natyrshme ose varrin.

19

Njeriu i pastėr do tė spėrkatė tė papastrin ditėn e tretė dhe ditėn e shtatė; ditėn e shtatė njeriu i papastėr do tė pastrohet; do tė lajė rrobat dhe veten e tij me ujė, dhe nė mbrėmje do tė jetė i pastėr.

20

Por ai qė ėshtė i papastėr dhe nuk pastrohet, do tė shfaroset nė mes tė asamblesė, sepse ka ndotur shenjtėroren e Zotit; uji i pastrimit nuk ėshtė spėrkatur mbi tė; ai ėshtė i papastėr.

21

Ky do tė jetė njė statut i pėrjetshėm. Ai qė spėrkat ujin e pastrimit do tė lajė rrobat e tij, dhe ai qė prek ujin e pastrimit do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

22

Ēdo gjė qė prek personi i papastėr do tė jetė e papastėr; dhe personi qė prek atė do tė jetė i pastėr deri nė mbrėmje"".

Numrat 20