Bibla Shqip

Numrat 20

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

Kur mbreti Kananeas i Aradit, qė banonte nė Negev, dėgjoi qė Izraeli po vinte nga rruga e Atharimit, luftoi kundėr Izraelit dhe zuri disa robėr.

2

Atėherė Izraeli i lidhi njė kusht Zotit dhe tha: "Nė rast se ti ma shtie nė dorė kėtė popull, unė do tė shkatėrroj tėrėsisht qytetet e tyre".

3

Zoti e dėgjoi zėrin e Izraelit dhe ia shtiu nė dorė Kananejtė; dhe ai i shkatėrroi plotėsisht ata bashkė me qytetet e tyre, dhe ky vend u quajt Hormah.

4

Pastaj bijtė e Izraelit u nisėn nga mali i Horit, dhe u drejtuan nga Deti i Kuq, pėr t`i ardhur qark vendit tė Edomit; dhe populli u dėshpėrua pėr shkak tė rrugės.

5

Populli, pra, foli kundėr Perėndisė kundėr Moisiut, duke thėnė: "Pse na nxorėt nga Egjipti qė tė vdesim nė kėtė shkretėtirė? Sepse kėtu nuk ka as bukė as ujė, na vjen neveri pėr kėtė ushqim tė keq".

6

Atėherė Zoti dėrgoi midis popullit gjarpėrinj flakėrues, tė cilėt kafshonin njerėzit, dhe shumė Izraelitė vdiqėn.

7

Dhe kėshtu populli shkoi te Moisiu dhe i tha: "Kemi mėkatuar, sepse kemi folur kundėr Zotit dhe kundėr teje; lutju Zotit qė tė largojė nga ne kėta gjarpėrinj" Dhe Moisiu u lut pėr popullin.

8

Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Bėj njė gjarpėr flakėrues dhe vėre mbi njė shtizė; kėshtu ēdo njeri qė do tė kafshohet prej tij dhe do ta shikojė, ka pėr tė jetuar".

9

Moisiu bėri atėherė njė gjarpėr prej bronzi dhe e vuri mbi njė shtizė, dhe ndodhte qė, kur njė gjarpėr kafshonte dikė, nė rast se ky shikonte gjarprin prej bronzi, ai vazhdonte tė jetonte.

10

Pastaj bijtė e Izraelit u nisėn dhe u vendosėn nė Oboth.

11

Pasi u nisėn nga Obothi, u strehuan nė Ije-Abarim, nė shkretėtirėn pėrballė Moabit, nga ana ku lind dielli.

12

U nisėn qė kėtej dhe u vendosėn nė luginėn e Zeredit.

13

Pastaj u nisėn qė kėtej dhe u vendosėn nė krahun tjetėr tė Arnonit, qė rrjedh nė shkretėtirė dhe vjen nga kufijtė e Amorejve; sepse Arnoni ėshtė kufiri i Moabit, midis Moabit dhe Amorejve.

14

Pėr kėtė nė Librin e Luftrave tė Zotit thuhet: "Vaheb nė Sufah, luginat e Arnonit

15

dhe tatėpjeta e luginave qė shkon deri nė banesat e Arit dhe qė mbėshtetet nė kufirin e Moabit".

16

Dhe qė kėtej shkuan nė Beer, qė ėshtė pusi pėr tė cilin Zoti i pat thėnė Moisiut: "Mblidhe popullin dhe unė do t`i jap ujė".

17

Atėherė Izraeli kėndoi kėtė himn: "Buro o pus! I kėndoni atij!

18

Pusit, ujin e tė cilit princėt e kanė kėrkuar dhe fisnikėt e popullit e kanė gėrmuar, duke u mbėshtetur nė fjalėn e ligjvėnėsve, me bastunėt e tyre". Pastaj nga shkretėtira shkuan nė Matanah;

19

nga Matanahu nė Nahaniel; dhe nga Nahanieli nė Bamoth,

20

dhe nga Bamothi nė luginėn qė ndodhet nė fushėn e Moabit, nė drejtim tė lartėsisė sė Pisgahut qė sundon shkretėtirėn.

21

Pastaj Izraeli dėrgoi lajmėtarė tė tij te Sihoni, mbret i Amorejve, pėr t`i thėnė:

22

"Na lejoni tė kalojmė nėpėr vendin tėnd; ne nuk do tė hyjmė nėpėr arat ose nėpėr vreshtat, nuk do pimė ujin e puseve; do tė ndjekim rrugėn Mbretėrore deri sa t`i kalojmė kufijtė e tu".

23

Por Sihoni nuk e lejoi Izraelin tė kalonte nėpėr territorin e tij; pėr mė tepėr Sihoni mblodhi njerėzit e tij dhe doli kundėr Izraelit nė shkretėtirė; arriti nė Jahats dhe luftoi kundėr Izraelit.

24

Izraeli e mundi, duke e kaluar nė majėn e shpatės, dhe pushtoi vendin e tij nga Arnoni deri nė Jakobi, deri nė kufijtė e bijve tė Amonit, sepse kufiri i bijve tė Amonit ishte i fortė.

25

Kėshtu Izraeli pushtoi tėrė ato qytete dhe banoi nė tė gjitha qytetet e Amorejve, nė Heshbon dhe nė tė gjitha qytetet e territorit tė tyre,

26

sepse Heshboni ishte qyteti i Sihonit, mbretit tė Amorejve, i cili i kishte bėrė luftė mbretit tė mėparshėm tė Moabit dhe i kishte hequr nga dora tėrė vendin e tij deri nė Arnon.

27

Prandaj poetėt thonė: "Ejani nė Heshbon! Qyteti i Sihonit duhet tė rindėrtohet dhe tė fortifikohet!

28

Sepse njė zjarr ka dalė nga Heshboni, njė flakė nga qyteti i Sihonit; kjo ka pėrpirė Arin e Moabit, zotėrit e lartėsive tė Arnonit.

29

Mjerė ti, o Moab! Je i humbur, o popull i Kemoshit! Bijtė e tij kanė marrė arratinė dhe bijat e tij i janė dhėnė si skllave Sihonit, mbretit tė Amorejve.

30

Por ne i qėlluam me shigjeta; Heshboni ėshtė shkatėrruar deri nė Dibon. Kemi shkretuar gjithshka deri nė Nofah, qė ndodhet pranė Medebas".

31

Kėshtu Izraeli u vendos nė vendin e Amorejve.

32

Pastaj Moisiu dėrgoi njerėz pėr tė vėzhguar Jaazerin, dhe kėshtu Izraelitėt pushtuan qytetet e territorit tė tij dhe pėrzunė Amorejtė qė ndodheshin aty.

33

Pastaj ndryshuan drejtim dhe u ngjitėn nė rrugėn e Bashanit; dhe Ogu, mbreti i Bashanit, doli kundėr tyre me gjithė njerėzit e tij pėr t`u ndeshur nė Edrej.

34

Por Zoti i tha Moisiut: "Mos ki frikė nga ai, sepse unė e lė nė duart e tua me gjithė njerėzit e tij dhe vendin e tij; trajtoje ashtu siē ke trajtuar Sihonin, mbretin e Amorejve qė banonte nė Heshbon.

35

Kėshtu Izraelitėt e mundėn atė, bijtė e tij dhe tėrė popullin e tij, deri sa nuk mbeti asnjė i gjallė, dhe pushtuan vendin e tij.

Numrat 22