Bibla Shqip

Numrat 21

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 22

1

Pastaj bijtė e Izraelit u nisėn dhe ngritėn kampin e tyre nė fushat e Moabit, matanė Jordanit, nė bregun e kundėrt tė Jerikos.

2

Por Balaku, bir i Tsiporit, pa tė gjitha ato qė Izraeli u kishte bėrė Amorejve;

3

dhe Moabi pati njė frikė tė madhe nga ky popull, qė ishte kaq i madh; Moabin e zuri njė frikė e madhe pėr shkak tė bijve tė Izraelit.

4

Kėshtu Moabi u tha pleqve tė Madianit: "Tani kjo turmė do tė gllabėrojė gjithēka qė kemi rreth nesh, ashtu si kau pėrlan barin e fushave". Balaku, bir i Tsiporit, ishte nė atė kohė mbreti i Moabit.

5

Ai i dėrgoi lajmėtarė Balaamit, birit tė Beorit, nė Pethori qė ėshtė pranė Lumit, nė vendin e bijve tė popullit tė tij, pėr ta thirrur dhe pėr t`i thėnė: "Ja, njė popull ka dalė nga Egjipti; ai mbulon faqen e dheut dhe ėshtė vendosur pėrballė meje.

6

Eja, pra, tė lutem, dhe mallkoje pėr mua kėtė popull, sepse ėshtė tepėr i fuqishėm pėr mua; ndofta do t`ia dal ta mund dhe ta dėboj nga vendi im; sepse unė e di mirė qė ai qė ti bekon ėshtė i bekuar dhe ai qė ti mallkon ėshtė i mallkuar".

7

Atėherė pleqtė e Moabit dhe pleqtė e Madianit u nisėn duke mbajtur nė dorė shpėrblimin e shortarit dhe, kur arritėn te Balaami, i treguan fjalėt e Balakut.

8

Por Balaami u tha atyre: "Kalojeni natėn kėtu dhe do t`ju njoftoj pėrgjigjen qė Zoti do tė mė japė". Kėshtu princėt e Moabit mbetėn me Balaamin.

9

Atėherė Perėndia i shkoi Balaamit dhe i tha: "Ē`janė kėta njerėz qė janė me ty?".

10

Dhe Balaami iu pėrgjegj Perėndisė: "Balaku, bir i Tsiporit, mbret i Moabit, mė ka ēuar fjalė:

11

"Ja, populli qė ka dalė nga Egjipti mbulon faqen e dheut; prandaj eja dhe mallkoje pėr mua; ndofta do t`ia dal ta mund dhe ta dėboj"".

12

Dhe Perėndia i tha Balaamit: "Ti nuk do tė shkosh me ta, nuk do ta mallkosh atė popull, se ėshtė njė popull i bekuar".

13

Kėshtu Balaami u ngrit nė mėngjes dhe u tha princėrve tė Balakut: "Kthehuni nė vendin tuaj, sepse Zoti nuk mė dha leje tė vij me ju".

14

Pas kėsaj princėt e Moabit u ngritėn, u kthyen te Balaku dhe thanė: "Balaami nuk pranoi tė vijė me ne".

15

Atėherė Balaku dėrgoi pėrsėri disa princa, nė njė numėr mė tė madh dhe mė tė rėndėsishėm nė krahasim me tė parėt.

16

Ata erdhėn te Balaami dhe i thanė: "Kėshtu thotė Balaku, bir i Tsiporit: "Asgjė nuk duhet tė tė ndalė tė vish tek unė,

17

sepse unė do tė tė mbush me nderime dhe do tė bėj tė gjitha ato qė do tė mė thuash ti; eja, pra, tė lutem, dhe mallkoje kėtė popull pėr mua"".

18

Por Balaami u pėrgjegj dhe u tha shėrbėtorėve tė Balakut: "Edhe sikur Balaku tė mė jepte shtėpinė e tij tė mbushur me argjend dhe me ar, nuk mund tė shkel urdhrin e Zotit, Perėndisė tim, pėr tė kryer veprime tė vogla apo tė mėdha.

19

Prandaj, ju lutem, rrini kėtu kėtė natė, nė mėnyrė qė tė mėsoj ēfarė do tė mė thotė tjetėr Zoti".

20

Dhe Perėndia i shkoi atė natė Balaamit dhe i tha: "Nė rast se kėta njerėz kanė ardhur tė tė thėrresin, ēohu dhe shko me ta; por do tė bėsh vetėm ato gjėra qė unė do tė tė them".

21

Kėshtu Balaami u ēua nė mėngjes, shaloi gomaricėn e tij dhe shkoi bashkė me princat e Moabit.

22

Por zemėrimi i Perėndisė u ndez sepse ai ishte nisur; dhe Engjėlli i Zotit i doli rrugės si armik kundėr tij. Ai i kishte hipur gomaricės sė tij dhe kishte me vete dy shėrbėtorė.

23

Gomarica pa Engjėllin e Zotit qė rrinte nė rrugė me shpatėn e tij tė zhveshur nė dorė, doli nga rruga dhe hyri nėpėr ara. Atėherė Balaami e rrahu gomaricėn pėr ta kthyer pėrsėri nė rrugė.

24

Por Engjėlli i Zotit u ndal nė njė shteg tė ngushtė midis vreshtave, ku kishte njė mur nga njė anė dhe njė mur nga ana tjetėr.

25

Kur gomarica pa Engjėllin e Zotit, u shtrėngua pas murit dhe e shtypi kėmbėn e Balaamit pas murit; kėshtu Balaami e rrahu pėrsėri.

26

Atėherė Engjėlli i Zotit shkoi tutje dhe u ndal nė njė vend tė ngushtė, ku nuk mund tė lėvizje as djathtas as majtas.

27

Gomarica pa Engjėllin e Zotit dhe u shtri nėn Balaamin; zemėrimi i Balaamit u shtua dhe ai rrahu gomaricėn me bastunin e tij.

28

Atėherė Zoti ia ēeli gojėn gomaricės qė i tha Balaamit: "Ēfarė tė kam bėrė qė mė rreh nė kėtė mėnyrė tri herė me radhė?".

29

Dhe Balaami iu pėrgjegj gomaricės: "Pse je tallur me mua; sikur tė kisha njė shpatė nė dorė, tani do tė tė vrisja".

30

Gomarica i tha Balaamit: "A nuk jam vallė gomarica me tė cilėn ke udhėtuar gjithnjė deri mė sot? Mos vallė jam mėsuar tė sillem kėshtu me ty?". Ai u pėrgjegj: "Jo".

31

Atėherė Zoti ia hapi sytė Balaamit dhe ai pa Engjėllin e Zotit qė rrinte nė rrugė me shpatėn e tij tė zhveshur nė dorė. Dhe Balaami u pėrkul dhe ra pėrmbys me fytyrėn pėr tokė.

32

Engjėlli i Zotit i tha: "Pse e rrahe plot tri herė gomaricėn tėnde? Ja, unė kam dalė si armiku yt, sepse rruga qė ndjek ti nuk pajtohet me vullnetin tim;

33

gomarica mė pa dhe mė ka evituar plot tri herė; nė rast se nuk do tė mė kishte evituar, me siguri do tė tė kisha vrarė duke e lėnė atė tė gjallė".

34

Atėherė Balaami i tha Engjėllit tė Zotit: "Unė kam bėrė mėkat, sepse nuk e dija qė ti rrije nė rrugė kundėr meje; prandaj tani, nė se ajo qė po bėj nuk tė pėlqen, atėherė unė do tė kthehem prapa".

35

Por Engjėlli i Zotit i tha Balaamit: "Shko, pra, me kėta njerėz; por do tė thuash vetėm ato gjėra qė do tė tė them unė". Kėshtu Balaami shkoi me princat e Balakut.

36

Kur Balaku dėgjoi qė Balaami po vinte, shkoi ta takojė nė qytetin e Moabit qė ndodhet nė kufirin e shėnuar nga Arnoni, nė skajin e fundit tė territorit tė tij.

37

Kėshtu Balaku i tha Balaamit: "A nuk tė kisha dėrguar tė tė thėrrisja me urgjencė? Pse nuk erdhe tek unė? A nuk jam vallė nė gjendje tė tė nderoj?".

38

Balaami iu pėrgjegj Balakut: "Ja, erdha te ti; por tani a mund tė them diēka? Fjalėn qė Perėndia do tė mė vėrė nė gojėn time, atė do tė them unė".

39

Balaami shkoi bashkė me Balakun dhe arritėn nė Kirjath-Hutsoth.

40

Pastaj Balaku flijoi qe dhe dele dhe u dėrgoi disa prej tyre Balaamit dhe prijėsve qė ishin me tė.

41

Nė mėngjes Balaku mori Balaamin dhe u ngjit nė Bamoth Baal, dhe kėtej ai pa pjesėn skajore tė popullit.

Numrat 23