Bibla Shqip

Numrat 22

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 23

1

Pastaj Balaami i tha Balakut: "Mė ndėrto kėtu shtatė altarė dhe mė pėrgatit kėtu shtatė dema dhe shtatė desh".

2

Balaku bėri ashtu siē i kishte thėnė Balaami, pastaj Balaku dhe Balaami ofruan njė dem tė vogėl dhe njė dash mbi secilin altar.

3

Pastaj Balaami i tha Balakut: "Qėndro pranė olokaustit tėnd dhe unė do tė shkoj; ndofta Zoti do tė vijė tė takohet me mua; dhe atė qė ka pėr tė mė treguar do tė ta njoftoj". Kėshtu ai shkoi nė njė bregore tė zhveshur.

4

Dhe Perėndia i doli pėrpara Balaamit, dhe Balaami i tha: "Unė kam pėrgatitur shtatė altarė dhe kam ofruar nga njė dem tė vogėl dhe nga njė dash pėr ēdo altar".

5

Atėherė Zoti i vuri njė mesazh nė gojė Balaamit dhe i tha: "Kthehu te Balaku dhe foli kėshtu".

6

U kthye tek ai, dhe ja, ai qėndronte pranė olokaustit, ai dhe tė gjithė prijėsit e Moabit.

7

Atėherė Balaami shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Balaku, mbret i Moabit, mė ka sjellė nga Arami, nga malet e Lindjes: "Eja, mallko pėr mua Jakobin, eja dhe padit Izraelin!".

8

Si mund tė mallkoj atė qė Zoti nuk e ka mallkuar? Si mund tė padis atė qė Zoti nuk e ka paditur?

9

Unė e shoh nga maja e shkėmbinjve dhe e sodis nga lartėsitė; ja, ėshtė njė popull qė qėndron vetėm dhe nuk ėshtė pėrfshirė nė gjirin e kombeve.

10

Kush mund tė llogarisė pluhurin e Jakobit apo tė numėrojė ēerekun e Izraelit? Vdeksha unė si njerėzit e drejtė dhe qoftė fundi im i njėllojtė me atė tė tyren!".

11

Atėherė Balaku i tha Balaamit: "Ē`mė bėre? Tė mora qė tė mallkosh armiqtė e mi, kurse ti i bekove me tė madhe".

12

Por ai u pėrgjigj dhe tha: "A nuk duhet tė kujdesem unė tė them me tė shpejtė atė qė Zoti mė vė nė gojė?".

13

Pastaj Balaku i tha: "Eja, pra, me mua nė njė vend tjetėr, prej ku mund ta shikosh, megjithėse ke pėr tė parė vetėm skajin e tij dhe nuk e ke pėr ta parė tė tėrė, dhe qė andej do ta mallkosh pėr mua".

14

Kėshtu e ēoi nė kampin e Tsofimit, nė majė tė Pisgahut; aty ndėrtoi shtatė altarė dhe ofroi njė dem tė vogėl dhe njė dash mbi ēdo altar.

15

Balaami i tha pastaj Balakut: "Qėndro kėtu pranė olokaustit tėnd dhe unė do tė shkoj tė takohem me Zotin atje lart".

16

Dhe Zoti i doli pėrpara Balaamit, i vuri njė mesazh nė gojė dhe i tha: "Kthehu te Balaku dhe foli kėshtu".

17

Kėshtu u kthye tek ai, dhe ja, qė ai rrinte pranė olokaustit tė tij me prijėsit e Moabit. Balaku i tha: "Ēfarė ka thėnė Zoti?".

18

Atėherė Balaami shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Ēohu, Balak, dhe dėgjo! Rri veshngrehur, bir i Tsiporit!

19

Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet. Kur ka thėnė njė gjė, nuk do ta bėjė? Ose kur ka shpallur njė gjė, nuk do ta kryejė?

20

Ja, unė mora urdhrin qė tė bekoj; po, ai ka bekuar dhe unė nuk do ta heq bekimin e tij.

21

Ai nuk ka vėrejtur paudhėsi te Jakobi dhe nuk ka parė pėrdhosje tek Izraeli. Zoti, Perėndia i tij, ėshtė me tė, dhe klithma e njė mbreti ėshtė midis tyre.

22

Perėndia, qė e nxori nga Egjipti, ėshtė pėr tė si brirėt e fuqishėm tė buallit.

23

Nuk ka magji kundėr Jakobit, nuk ka shortari kundėr Izraelit. Tani duhet tė themi ē`ka bėrė Perėndia me Jakobin dhe Izraelin.

24

Ja, njė popull do tė ngrihet si njė luaneshė dhe si njė luan; dhe nuk do tė mblidhet para se tė ketė gėlltitur prenė dhe tė ketė pirė gjakun e atyre qė ka vrarė".

25

Atėherė Balaku i tha Balaamit: "Mos e mallko aspak, por as mos e beko".

26

Por Balaami iu pėrgjigj dhe i tha Balakut: "A nuk tė kam thėnė vallė qė unė do tė bėj tėrė ato qė do tė thoshte Zoti?".

27

Pastaj Balaku i tha Balaamit: "Eja me mua, unė do tė tė ēoj nė njė vend tjetėr; ndofta do t`i pėlqejė Perėndisė qė ti ta mallkosh pėr mua qė andej".

28

Kėshtu Balaku e ēoi Balaamin nė majė tė Peorit, qė sundon shkretėtirėn.

29

Dhe Balaami i tha Balakut: "Mė ndėrto kėtu shtatė altarė dhe mė pėrgatit kėtu shtatė dema tė vegjėl dhe shtatė desh".

30

Dhe Balaku bėri ashtu siē i kishte thėnė Balaami, dhe ofroi njė dem tė vogėl dhe njė dash mbi ēdo altar.

Numrat 24