Bibla Shqip

Numrat 23

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

Kur Balaami u bind se nė sytė e Zotit ishte njė gjė e mirė tė bekoje Izraelin, nuk pėrdori si herėt e tjera magjinė, por ktheu fytyrėn nga shkretėtira.

2

Dhe, me sytė e ngritur, Balaami pa Izraelin qė kishte fushuar sipas fiseve, dhe Fryma e Perėndisė e mbuloi atė.

3

Atėherė shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Kėshtu thotė Balaami, bir i Beorit, kėshtu thotė njeriu, sytė e tė cilit janė hapur,

4

kėshtu thotė ai qė dėgjon fjalėt e Perėndisė, ai qė kundron vizionin e tė Plotfuqishmit, ai qė rrėzohet, por syēelė:

5

"Sa tė bukura janė ēadrat e tua, o Jakobi, banesat e tua o Izrael!

6

Ato shtrihen si lugina, si kopshte gjatė njė lumi, si aloe qė Zoti ka mbjellė, si kedra pranė ujėrave.

7

Do tė derdhė ujė nga kovat e tij, pasardhėsit e tij do tė banojnė pranė ujėrave tė shumta, mbreti i tij do tė ngrihet mė lart se Agagu dhe mbretėria e tij do tė lartėsohet.

8

Perėndia, qė e nxori nga Egjipti, ėshtė pėr tė si brirėt e fuqishėm tė buallit. Ai do tė gėlltisė kombet armike pėr tė, do tė coptojė kockat e tyre dhe do t`i shpojė tej pėr tej me shigjetat e tij.

9

Ai pėrkulet, mblidhet kruspull si njė luan dhe si njė luaneshė; kush do tė guxojė ta ēojė? Qoftė i bekuar ai qė tė bekon dhe qoftė i mallkuar ai qė tė mallkon!"".

10

Atėherė zemėrimi i Balakut u ndez kundėr Balaamit; kėshtu ai rrahu duart dhe Balaku i tha Balaamit: "Unė tė thirra pėr tė mallkuar armiqtė e mi, kurse ti i bekove tri herė me radhė.

11

Tani ik nė shtėpinė tėnde! Kisha thėnė se do tė tė mbushja me nderime; por ja, Zoti nuk ka lejuar t`i marrėsh".

12

Balaami iu pėrgjigj kėshtu Balakut: "A nuk u kisha folur lajmėtarėve qė mė kishe dėrguar, duke u thėnė:

13

"Edhe sikur Balaku tė mė jepte shtėpinė e tij plot me argjend dhe me ar, nuk mund tė shkel urdhrat e Zotit pėr tė bėrė tė mirė ose tė keq me nismėn time, por duhet tė them atė qė Zoti do tė thotė"?.

14

Dhe ja, tani do tė kthehem te populli im; eja, unė do tė njoftoj atė qė ky popull do t`i bėjė popullit tėnd nė ditėt e fundit".

15

Atėherė ai shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Kėshtu thotė Balaami, bir i Beorit; kėshtu thotė njeriu sytė e tė cilit janė hapur,

16

kėshtu thotė ai qė dėgjon fjalėt e Zotit, qė njeh shkencėn e tė Lartit, qė sodit vizionin e tė Plotfuqishmit, ai qė bie por syēelė:

17

E shoh, por jo tani; e sodis, por jo afėr: njė yll do tė dalė nga Jakobi dhe njė skeptėr do tė ngrihet nga Izraeli, i cili do ta shtypė Moabin fund e krye dhe do tė rrėzojė tėrė bijtė e Shethit.

18

Edomi do tė bėhet pronė e tij, po ashtu edhe Seiri, armiku i tij, do tė bėhet pronė e tij; Izraeli do tė kryejė trimėrira.

19

Nga Jakobi do tė dalė njė sundues qė do tė shfarosė ata qytetarė qė kanė mbijetuar.

20

Pastaj shikoi nga ana e Amalekut dhe shqiptoi orakullin e tij, duke thėnė: "Amaleku ishte i pari i kombeve, por fundi i tij do tė kulmojė nė shkatėrrim".

21

Shikoi edhe nga Kenejtė dhe shqiptoi orakullin e tij, duke thėnė: "Banesa jote ėshtė e fortė dhe foleja jote ėshtė vendosur nė shkėmb;

22

megjithatė Keneu do tė shkretohet, pėr deri sa Asiri do tė tė ēojė nė robėri".

23

Pastaj shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Medet! Kush do tė mbetet gjallė kur Zoti ta ketė kryer kėtė?

24

Por anije do tė vinė nga Kitimi, do tė poshtėrojnė Asurin dhe Eberin, dhe ai do tė shkatėrrohet gjithashtu".

25

Pastaj Balaami u ngrit, u nis dhe u kthye nė shtėpinė e tij; edhe Balaku iku nė rrugėn e tij. e Moabit

Numrat 25