Bibla Shqip

Numrat 25

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 26

1

Pas fatkeqėsisė, ndodhi qė Zoti u foli Moisiut dhe Eleazarit, birit tė priftit Aaron, duke u thėnė:

2

"Bėni regjistrimin e tėrė popullsisė sė bijve tė Izraelit, nga mosha njėzet e njė vjeē e lart, nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre, tė tė gjithė atyre qė nė Izrael mund tė shkojnė nė luftė".

3

Kėshtu Moisiu dhe prifti Eleazar u folėn atyre nė fushat e Moabit, pranė Jordanit, nė bregun e kundėrt tė Jerikos, duke u thėnė:

4

"Tė bėhet regjistrimi i njerėzve nga mosha njėzet e njė vjeē e lart ashtu si e ka urdhėruar Zoti Moisiun dhe bijtė e Izraelit, kur dolėn nga vendi i Egjiptit".

5

Rubeni ishte i parėlinduri i Izraelit. Bijtė e tij qenė: Hanoku, prej tė cilit rrjedh familja e Hanokitėve; Palu, prej tė cilit rrjedh familja e Paluitėve;

6

Hetsroni, prej tė cilit rrjedh familja e Hetsronitėve; Karmi, prej tė cilit rrjedh familja e Karmitėve.

7

Kėto janė familjet e Rubenitėve; ata qė u regjistruan nė radhėt e tyre qenė dyzet e tre mijė e shtatėqind e tridhjetė veta.

8

I biri i Palus ishte Eliabi.

9

Djemtė e Eliabit qenė Nemueli, Dathani dhe Abirami. Kėta janė po ai Datham dhe ai Abiram, anėtarė tė kėshillit, qė ngritėn krye kundėr Moisiut dhe Aaronit sė bashku me njerėzit e Koreut, kur ngritėn krye kundėr Zotit;

10

dhe toka hapi gojėn e saj dhe i gėlltiti bashkė me Koreun, kur kėta njerėz vdiqėn dhe zjarri pėrpiu dyqind e pesėdhjetė njerėz nė shenjė qortimi.

11

Por bijtė e Koreut nuk vdiqėn.

12

Bijtė e Simeonit simbas familjeve tė tyre qenė: nga Nemueli, familja e Nemuelitėve; nga Jamini, familja e Jaminitėve; nga Jakini, familja e Jakinitėve;

13

nga Zerahu, familja e Zerahitėve; nga Sauli, familja e Saulitėve.

14

Kėto janė familjet e Simeonitėve: njėzet e dy mijė e dyqind veta.

15

Bijtė e Gadit simbas familjeve tė tyre qenė: nga Tsefoni, familja e Tsefonitėve; nga Hagi, familja e Hagitėve; nga Shuni, familja e Shunitėve;

16

nga Ozni, familja e Oznitėve; nga Eri, familja e Eritėve;

17

nga Arodi, familja e Aroditėve; nga Areli, familja e Arelitėve.

18

Kėto janė familjet e bijve tė Gadit, nė bazė tė regjistrimit: dyzet mijė e pesėqind veta.

19

Bijtė e Judės ishin: Eri dhe Onani; por Eri dhe Onani vdiqėn nė vendin e Kanaanit.

20

Bijtė e Judės simbas familjeve tė tyre qenė: nga Shelahu, familja e Shelanitėve; nga Peretsi, familja e Peretsitėve; nga Zerahu, familja e Zerahitėve.

21

Bijtė e Peretsit qenė: nga Hetsroni, familja e Hetsronitėve; nga Hamuli, familja e Hamulitėve.

22

Kėto janė familjet e Judės nė bazė tė regjistrimit: shtatėdhjetė e gjashtė mijė e pesėqind veta.

23

Bijtė e Isakarit simbas familjeve tė tyre ishin: nga Tola, familja e Tolaitėve; nga Puvahu, familja e Puvitėve;

24

nga Jashubi, familja e Jashubitėve; nga Shimroni, familja e Shimronitėve.

25

Kėto janė familjet e Isakarit nė bazė tė regjistrimit: gjithsej gjashtėdhjetė e katėr mijė e treqind.

26

Bijtė e Zabulonit simbas familjeve tė tyre qenė: nga Seredi, familja e Sarditėve; nga Eloni, familja e Elonitėve; nga Jahleeli, familja e Jahleelitėve.

27

Kėto janė familjet e Zabulonitėve nė bazė tė regjistrimit: gjithsej gjashtėdhjetė mijė e pesėqind.

28

Bijtė e Jozefit simbas familjeve tė tyre qenė: Manasi dhe Efraimi.

29

Bijtė e Manasit qenė: nga Makiri, familja e Makiritėve. Makirit i lindi Galaadi; nga Galaadi rrodhi familja e Galaaditėve.

30

Kėta janė bijtė e Galaadit: nga Jezeri, familja e Jezeritėve; nga Heleku, familja e Helekitėve;

31

nga Asrieli, familja e Asrielitėve; nga Shekemi, familja e Shekemitėve;

32

nga Shemida, familja e Shemidaitėve; nga Heferi, familja e Heferitėve.

33

Por Tselofehadi, bir i Heferit, nuk pati meshkuj, por vetėm vajza; dhe emrat e vajzave tė Tselihadit qenė: Mahlah, Noah, Hoglah, Milkah dhe Thirtsah.

34

Kėto janė familjet e Manasit; ata qė u regjistruan qenė pesėdhjetė e dy mijė e shtatėqind.

35

Kėto janė bijtė e Efraimit simbas familjeve tė tyre; nga Shuthelahu, familja e Shuthelahitėve; nga Bekeri, familja e Bekeritėve; nga Tahani, familja e Tahanitėve.

36

Kėto janė bijtė e Shuthelahut: nga Efrani, familja e Efranitėve.

37

Kėto janė familjet e bijve tė Efraimit nė bazė tė regjistrimit: gjithsej tridhjetė e dy mijė e pesėqind. Kėta janė bijtė e Jozefit simbas familjeve tė tyre.

38

Bijtė e Beniaminit simbas familjeve tė tyre qenė: nga Bela, familja e Belaitėve; nga Ashbeli, familja e Ashbelitėve; nga Ahirami, familja e Ahiramitėve;

39

nga Shufami, familja e Shufamitėve; nga Hufami, familja e Hufamitėve.

40

Bijtė e Belas qenė: Ardi dhe Naamani; nga Ardi rrjedh familja e Arditėve; nga Naamani, familja e Naamitėve.

41

Kėta janė bijtė e Beniaminit simbas familjeve tė tyre. Ata qė u regjistruan ishin dyzet e pesė mijė e gjashtėqind.

42

Kėta janė bijtė e Danit simbas familjeve tė tyre: nga Shuhami, familja e Shuhamitėve. Kėta janė bijtė e Danit simbas familjeve tė tyre.

43

Shuma e familjeve tė Shuhamitėve nė bazė tė regjistrimit ishte gjashtėdhjetė e katėr mijė e katėrqind.

44

Bijtė e Asherit simbas familjeve tė tyre qenė: nga Jimna, familja e Jimnitėve; nga Jishvi, familja e Jishvitėve; nga Beriahu, familja e Beriahitėve.

45

Nga bijtė e Beriahut: nga Heberi, familja e Heberitėve; nga Malkieli, familja e Malkialitėve.

46

Bija e Asherit quhej Serah.

47

Kėto janė familjet e bijve tė Asherit nė bazė tė regjistrimit: pesėdhjetė e tre mijė e katėrqind.

48

Bijtė e Neftalit simbas familjeve tė tyre qenė: nga Jahtseeli, familja e Jahtseelitėve; nga Guni, familja e Gunitėve;

49

nga Jetseri, familja e Jetseritėve; nga Shilemi, familja e Shilemitėve.

50

Kėto janė familjet e Neftalit simbas familjeve tė tyre. Ata qė u regjistruan qenė dyzet e pesė mijė e katėrqind.

51

Ata qė u regjistruan nga bijtė e Izraelit qenė: gjashtėqind e njė mijė e shtatėqind e tridhjetė veta.

52

Atėherė Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

53

"Vendi do tė ndahet midis tyre si trashėgimi, simbas numrit tė personave.

54

Atyre qė janė mė tė shumtė do t`u japėsh nė trashėgimi njė pjesė mė tė madhe; atyre qė janė nė numėr mė tė vogėl do t`u japėsh njė pjesė mė tė vogėl; secili do tė marrė pjesėn e tij nė bazė tė regjistrimit.

55

Por ndarja e vendit do tė bėhet me short; ata do tė marrin trashėgiminė e tyre nė bazė tė emrave tė fiseve atėrore.

56

Ndarja e trashėgimisė do tė bėhet me short midis tė gjitha fiseve tė mėdha ose tė vogla.

57

Dhe kėta qenė ata qė u regjistruan nga Levitėt, simbas familjeve tė tyre: nga Gershoni, familja e Gershonitėve; nga Kohathi, familja e Kohathitėve; nga Merari, familja e Meraritėve.

58

Kėto janė familjet e Levit: familja e Libnitėve, familja e Hebronitėve, familja e Mahlitėve, familja e Mushitėve, familja e Korahitėve. Dhe Kohathit i lindi Amrami.

59

Gruaja e Amramit quhej Jokebed; ishte bijė e Levit dhe i kishte lindur Levit nė Egjipt; nė Amram ajo lindi Aaronin, Moisiun dhe Miriamin, motrėn e tyre.

60

Aaronit i lindėn Nadabi dhe Abihuri, Eleazari dhe Ithamari.

61

Por Nadabi dhe Abihu vdiqėn kur i paraqitėn Zotit njė zjarr tė palejueshėm.

62

Ata qė u regjistruan nė radhėt e tyre qenė njėzet e tre mijė veta; tė gjithė ishin meshkuj me moshė njė muajsh e lart. Ata nuk u regjistruan bashkė me bijtė e tjerė tė Izraelit, sepse atyre nuk iu dha asnjė trashėgimi midis bijve tė Izraelit.

63

Kėta janė ata qė u regjistruan nga Moisiu dhe nga prifti Eleazar, qė regjistruan bijtė e Izraelit nė fushat e Moabit, pranė Jordanit, nė bregun pėrballė Jerikos.

64

Midis tyre nuk kishte asnjė nga ata qė u regjistruan nga Moisiu dhe nga prifti Aaron, kur ata regjistruan bijtė e Izaelit nė shkretėtirėn e Sinait,

65

sepse Zoti pat thėnė pėr ata: "Ata do tė vdesin, do tė vdesin nė shkretėtirė". Dhe prej tyre nuk mbeti as edhe njė, me pėrjashtim tė Kalebit, birit tė Jenufehut, dhe tė Jozueut, birit tė Nunit.

Numrat 27