Bibla Shqip

Numrat 27

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 28

1

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

2

"Jepu kėtė urdhėr bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Do tė kujdeseni tė mė paraqisni nė kohėn e caktuar ofertėn time, me ushqimin e flijimeve tė mia tė pėrgatitura me zjarr, me erė tė kėndshme pėr mua.

3

Dhe do t`u thuash atyre: Ky ėshtė flijimi i bėrė me zjarr, qė do t`i ofroni Zotit: dy qengja motakė pa tė meta, si olokaust i pėrjetshėm.

4

Njė qengj do ta ofrosh nė mėngjes, ndėrsa qengjin tjetėr nė tė ngrysur;

5

dhe, si blatim i ushqimit, njė tė dhjetė efe majė mielli tė pėrzier me njė ēerek hini vaji tė papėrzier.

6

Éshtė njė olokaust i pėrjetshėm, i vendosur nė malin Sinai, njė flijim i bėrė me zjarr dhe me erė tė kėndshme pėr Zotin.

7

Libacioni i tij do tė jetė njė ēerek hini pėr ēdo qengj; do t`ia derdhėsh libacionin e pijeve dehėse Zotit nė vendin e shenjtė.

8

Qengjin tjetėr do ta ofrosh nė tė ngrysur; do ta ofrosh si blatimin e ushqimit tė mėngjesit dhe libacionin; ėshtė njė flijim i bėrė me zjarr, me erė tė kėndshme pėr Zotin.

9

Ditėn e shtunė do tė ofroni dy qengja motakė, pa tė meta dhe, si blatim i ushqimit, dy tė dhjeta majė mielli tė pėrziera me vaj bashkė me libacionin.

10

Éshtė olokausti i sė shtunės, pėr ēdo tė shtunė, pėrveē olokaustit tė pėrjetshėm dhe libacionit.

11

Nė fillim tė muajve tuaj do t`i ofroni si olokaust Zotit dy dema tė vegjėl, njė dash, shtatė qengja motakė pa tė meta

12

dhe tre tė dhjeta majė mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit pėr ēdo dem tė vogėl, dy tė dhjeta lule mielli tė pėrzier me vaj, si blatim i ushqimit pėr dashin,

13

dhe njė tė dhjetė majė mielli tė pėrzier me vaj si blatim i ushqimit pėr ēdo qengj. Éshtė njė olokaust me erė tė kėndshme, njė flijim i bėrė me zjarr pėr Zotin.

14

Libacionet do tė jenė gjysmė hin vere pėr ēdo dem tė vogėl, njė e treta e hinit pėr ēdo dash dhe njė e katėrta e hinit pėr ēdo qengj. Ky ėshtė olokausti i ēdo muaji, pėr tė gjithė muajt e vitit.

15

Dhe do t`i ofrohet Zotit njė kec si flijim pėr mėkatin, pėrveē olokaustit tė pėrjetshėm dhe libacionit.

16

Ditėn e katėrmbėdhjetė tė muajit tė parė do tė jetė Pashka pėr nder tė Zotit.

17

Dhe ditėn e pesėmbėdhjetė tė atij muaji do tė jetė festė. Shtatė ditė me radhė do tė hahet bukė e ndorme.

18

Ditėn e parė do tė mbahet njė mbledhje e shenjtė; nuk do tė bėni asnjė punė tė rėndė;

19

por do t`i ofroni si flijim tė bėrė me zjarr njė olokaust Zotit: dy dema tė vegjėl, njė dash dhe shtatė qengja motakė, tė cilėt nuk duhet tė kenė tė meta,

20

sė bashku me blatimin e ushqimit me majė mielli tė pėrzier me vaj; do tė ofroni tre tė dhjeta pėr ēdo dem tė vogėl dhe dy tė dhjeta pėr njė dash;

21

Do tė ofroni njė tė dhjetė pėr secilin nga shtatė qengjat,

22

dhe do tė ofroni njė cjap si flijim pėr mėkatin, pėr tė bėrė shlyerjen pėr ju.

23

Do tė ofroni kėto flijime pėrveē olokaustit tė mėngjesit, qė ėshtė njė olokaust i pėrjetshėm.

24

Kėshtu do tė ofroni ēdo ditė, pėr shtatė ditė me radhė, ushqimin e flijimit tė pėrgatitur me zjarr, me njė erė tė kėndshme pėr Zotin. Do tė ofrohet, pėrveē olokaustit tė pėrjetshėm, bashkė me blatimin e tij.

25

Ditėn e shtatė do tė keni njė mbledhje tė shenjtė; nuk do tė bėni asnjė punė tė rėndė.

26

Ditėn e marrjes sė prodhimit tė parė, kur do t`i paraqisni Zotit njė blatim tė ri ushqimor, nė festėn tuaj tė javėve, do bėni njė mbledhje tė shenjtė; nuk do tė kryeni asnjė punė tė rėndė.

27

Atėherė do tė ofroni si olokaust me erė tė kėndshme pėr Zotin dy dema tė vegjėl, njė dash dhe shtatė qengja motakė,

28

me blatimin e tyre ushqimor tė pėrbėrė nga majė mielli tė pėrzier me vaj; tre tė dhjeta pėr ēdo dem tė vogėl, dy tė dhjeta pėr dashin,

29

dhe njė tė dhjetė pėr secilin nga shtatė qengjat;

30

do tė ofroni edhe njė kec pėr tė kryer shlyerjen pėr ju.

31

Do tė ofroni kėto flijime, veē olokaustit tė pėrjetshėm me blatimin e tyre tė ushqimit dhe libacionet e tyre. Duhet tė jenė kafshė pa tė meta.

Numrat 29