Bibla Shqip

Numrat 30

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 31

1

Pastaj Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė: "Merrua hakun bijve tė Izraelit kundėr Madianitėve;

2

pas kėsaj do tė bashkohesh me popullin tėnd".

3

Atėherė Moisiu i foli popullit, duke thėnė; "Disa njerėz ndėr ju tė armatosen pėr luftė dhe tė marshojnė kundėr Madianit pėr tė kryer hakmarrjen e Zotit mbi Madianin.

4

Do tė dėrgoni nė luftė njė mijė burra nga ēdo fis, nga tė gjitha fiset e Izraelit".

5

Kėshtu u rekrutuan ndėr divizionet e Izraelit njė mijė burra nga ēdo fis, domethėnė dymbėdhjetė mijė burra, tė armatosur pėr luftė.

6

Pastaj Moisiu i nisi pėr luftė, njėmijė njerėz nga ēdo fis, sė bashku me Finehasin, birin e priftit Eleazar, qė kishte nė dorė veglat e shenjta dhe boritė e alarmit.

7

Dhe luftuan kundėr Madianit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, dhe vranė tėrė meshkujt.

8

Bashkė me viktimat qė ata bėnė, ata vranė edhe mbretėrit e Madianit: Evin, Rekemin, Tsurin, Hurin dhe Reban, pesė mbretėrit e Madianit; vranė gjithashtu me shpatė Balaamin, birin e Beorit.

9

Bijtė e Izraelit zunė robinja edhe tė gjitha gratė e Madianit dhe fėmijėt e tyre, rrėmbyen tėrė bagėtinė e tyre, tėrė kopetė e tyre dhe tėrė pasuritė e tyre;

10

pastaj u vunė zjarrin tė gjitha qyteteve ku ata banonin dhe tė gjitha kalave tė tyre,

11

dhe morėn gjithė plaēkėn e luftės dhe tėrė prenė, njerėz dhe kafshė:

12

pastaj i ēuan tė burgosurit, prenė dhe plaēkėn e luftės Moisiut, priftit Eleazar dhe asamblesė sė bijve tė Izraelit, qė ishin vendosur nė fushat e Moabit, pranė Jordanit, nė bregun pėrballė Jerikos.

13

Moisiu, prifti Eleazar dhe tė gjithė prijėsit e asamblesė dolėn pėr t`i takuar jashtė kampit.

14

Por Moisiu u zemėrua me komandantėt e ushtrisė, me krerėt e mijėsheve dhe tė qindėsheve, qė po ktheheshin nga kjo fushatė lufte.

15

Moisiu u tha atyre: "Keni lėnė gjallė tė gjitha gratė?

16

Tė nxitura nga Balaami, ato i shtynė bijtė e Izraelit tė mėkatojnė kundėr Zotit, nė ngjarjen e Peorit, kur shpėrtheu fatkeqėsia nė asamblenė e Zotit.

17

Prandaj vrisni ēdo mashkull nga fėmijėt dhe vrisni ēdo grua qė ka marrėdhėnie seksuale me njė burrė,

18

por ruajini tė gjalla pėr vete tė gjitha vajzat qė nuk kanė pasur marrėdhėnie seksuale me burra.

19

Ju do tė qėndroni jashtė kampit shtatė ditė; kushdo qė ka vrarė dikė dhe kushdo qė ka prekur njė person tė vrarė, do tė pastrohet ditėn e tretė dhe ditėn e shtatė; ky rregull vlen si pėr ju ashtu dhe pėr robėrit tuaj.

20

Do tė pastroni gjithashtu ēdo rrobė, ēdo send prej lėkure, ēdo punė tė bėrė me leshin e dhisė dhe ēdo vegėl prej druri".

21

Pastaj prifti Eleazar u tha ushtarėve qė kishin shkuar nė luftė: "Kjo ėshtė rregulla e ligjit qė Zoti i ka pėrcaktuar Moisiut:

22

vetėm arin, argjendin, bronzin, hekurin, kallajin dhe plumbin,

23

ēdo gjė qė i reziston zjarrit, do ta kaloni nėpėr zjarr dhe do tė bėhet i pastėr; por do tė pastrohen edhe me ujin e pastrimit kundėr papastėrtisė; ndėrsa tėrė gjėrat qė nuk mund t`i rezistojnė zjarrit, do t`i trajtoni me ujė.

24

Dhe ditėn e shtatė do tė lani rrobat tuaja dhe do tė jeni tė pastėr; pas kėsaj mund tė hyni nė kamp".

25

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

26

"Ti, me gjithė priftin Eleazar dhe me kryefamiljarėt e asamblesė, llogarite tėrė plaēkėn e zėnė, njerėzit dhe bagėtinė;

27

dhe ndaje plaēkėn midis atyre qė kanė marrė pjesė nė luftė dhe qė kanė vajtur tė luftojnė dhe gjithė asamblesė.

28

Do tė marrėsh nga luftėtarėt qė kanė vajtur tė luftojnė njė haraē pėr Zotin; domethėnė njė tė pesėqindtėn e personave, tė bagėtive tė imta dhe tė trasha dhe tė gomarėve.

29

Do tė marrėsh nga gjysma e tyre dhe do t`ia japėsh priftit Eleazar si njė ofertė pėr Zotin.

30

Dhe nga gjysma qė u takon bijve tė Izraelit do tė marrėsh njė tė pesėdhjetėn e personave, tė bagėtisė sė imėt dhe tė trashė dhe nga gomarėt do t`u japėsh Levitėve, qė kanė pėrgjegjėsinė e tabernakullit tė Zotit".

31

Dhe Moisiu e prifti Eleazar vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

32

Dhe plaēka qė mbetej nga plaēkitja e kryer nga luftėtarėt pėrbėhej nga gjashtėqind e shtatėdhjetė e pesė mijė dele,

33

shtatėdhjetė e dy mijė lopė,

34

gjashtėdhjetė e njė mijė gomarė,

35

dhe tridhjetė e dy mijė persona gjithsej, domethėnė gra qė nuk kishin pasur marrėdhėnie seksuale me burra.

36

Gjysma, domethėnė pjesa pėr ata qė kishin shkuar nė luftė, ishte treqind e tridhjetė e shtatė mijė e pesėqind dele,

37

nga tė cilat gjashtėqind e shtatėdhjetė e pesė pėr haraēin e Zotit;

38

tridhjetė e gjashtė mijė lopė, nga tė cilat shtatėdhjetė e dy pėr haraēin e Zotit;

39

tridhjetė mijė e pesėqind gomarė, nga tė cilėt gjashtėdhjetė e njė pėr haraēin e Zotit;

40

dhe gjashtėmbėdhjetė mijė persona, nga tė cilėt tridhjetė e dy pėr haraēin e Zotit.

41

Kėshtu Moisiu i dha haraēin, qė ishte oferta e ngritur e Zotit, priftit Eleazar, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti.

42

Gjysma qė u pėrkiste bijve tė Izraelit, qė Moisiu kishte ndarė nga pjesa qė u takonte njerėzve qė kishin shkuar nė luftė,

43

gjysma qė i pėrkiste asamblesė, ishte treqind e tridhjetė e shtatė mijė e pesėqind dele,

44

tridhjetė e gjashtė mijė lopė,

45

tridhjetė mijė e pesėqind gomarė,

46

dhe gjashtėmbėdhjetė mijė persona.

47

Nga gjysma qė u pėrkiste bijve tė Izraelit, Moisiu mori njė tė pesėdhjetėn e njerėzve dhe tė kafshėve, dhe ua dha Levitėve tė cilėt kanė pėrgjegjėsinė e tabernakullit tė Zotit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

48

Komandantėt e mijėsheve tė ushtrisė, krerėt e mijėsheve dhe tė qindėsheve, iu afruan Moisiut;

49

dhe ata i thanė Moisiut: "Shėrbėtorėt e tu kanė bėrė llogarinė e luftėtarėve qė ishin nėn urdhrat tona, dhe nuk mungonte asnjėri prej tyre.

50

Prandaj ne po sjellim, si ofertė pėr Zotin, sendet e arit qė secili ka gjetur: zinxhirė, byzylykė, unaza, vathė dhe gjerdanė pėr tė bėrė shlyerjen pėr ne pėrpara Zotit.

51

Kėshtu Moisiu dhe prifti Eleazar morėn nga duart e tyre tėrė objektet e punuara.

52

Tėrė ari i ofertės qė ata i paraqitėn Zotit nga ana e krerėve tė mijėsheve dhe nga ana e krerėve tė qindėshėve, peshonte gjashtėmbėdhjetė mijė e shtatėqind e pesėdhjetė sikla.

53

(Njerėzit e ushtrisė mbajtėn pėr vete plaēkėn qė kishin siguruar).

54

Moisiu dhe prifti Eleazar morėn pastaj arin nga krerėt e mijėshėve dhe tė qindėsheve dhe e ēuan nė ēadrėn e mbledhjes, si kujtim i bijve tė Izraelit pėrpara Zotit.

Numrat 32