Bibla Shqip

Numrat 32

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 33

1

Kėto janė etapat e bijve tė Izraelit qė dolėn nga vendi i Egjiptit, simbas formacioneve tė tyre, nėn udhėheqjen e Moisiut dhe tė Aaronit.

2

Moisiu shėnoi me shkrim vendet e tyre tė nisjes, pėr ēdo etapė, sipas urdhrave tė Zotit; dhe kėto janė etapat e tyre, nė bazė tė vendnisjeve tė tyre.

3

U nisėn nga Ramesesi nė muajin e parė, ditėn e pesėmbėdhjetė tė muajit tė parė. Njė ditė pas Pashkės bijtė e Izraelit u nisėn me plot vetėbesim, para syve tė tė gjithė Egjiptasve,

4

ndėrsa Egjiptasit varrosnin tėrė tė parėlindurit e tyre qė Zoti kishte goditur midis tyre. Zoti kishte zbatuar gjykimin e tij edhe mbi perėnditė e tyre.

5

Kėshtu, pra, bijtė e Izraelit u nisėn nga Ramesesi dhe e ngritėn kampin e tyre nė Sukoth.

6

U nisėn nga Sukothi dhe fushuan nė Etham, qė ndodhet nė skaj tė shkretėtirės.

7

U nisėn nga Ethami dhe u kthyen nė drejtim tė Pi-Hahirothit qė ndodhet pėrballė Baal-Tsefonit, dhe e ngritėn kampin pėrpara Migdolit.

8

U nisėn nga Hahirothi, kaluan detin nė drejtim tė shkretėtirės, ecėn tri ditė nė shkretėtirėn e Ethamit dhe e ngritėn kampin e tyre nė Mara.

9

U nisėn nga Mara dhe arritėn nė Elim; nė Elim kishte dymbėdhjetė burime uji dhe shtatėdhjetė palma; dhe fushuan aty.

10

U nisėn nga Elimi dhe fushuan pranė Detit tė Kuq.

11

U nisėn nga Deti i Kuq dhe fushuan nė shkretėtirėn e Sinit.

12

U nisėn nga shkretėtira e Sinit dhe ngritėn kampin e tyre nė Dofkah.

13

U nisėn nga Dofkahu dhe fushuan nė Alush.

14

U nisėn nga Alushi dhe e ngritėn kampin e tyre nė Refidim, ku nuk kishte ujė pėr tė pirė pėr popullin.

15

U nisėn nga Refidimi dhe fushuan nė shkretėtirėn e Sinait.

16

U nisėn nga shkretėtira e Sinait dhe u vendosėn nė Kibroth-Hataavah.

17

U nisėn nga Kibroth-Hataavahu dhe fushuan nė Hatseroth.

18

U nisėn nga Hatserothi dhe fushuan nė Rithmah.

19

U nisėn nga Rithmahu dhe fushuan nė Rimon-Perets.

20

U nisėn nga Rimon-Peretsi dhe fushuan nė Libnah.

21

U nisėn nga Libnahu dhe fushuan nė Risah.

22

U nisėn nga Risahu dhe fushuan nė Kehelathah.

23

U nisėn nga Kehelathahu dhe fushuan nė malin Shefer.

24

U nisėn nga mali Shefer dhe fushuan nė Haradah.

25

U nisėn nga mali i Haradahut dhe fushuan nė Makeloth.

26

U nisėn nga Makelothi dhe fushuan nė Tahath.

27

U nisėn nga Tahahu dhe fushuan nė Terah.

28

U nisėn nga Terahu dhe fushuan nė Mithkah.

29

U nisėn nga Mithkahu dhe fushuan nė Hashmonah.

30

U nisėn nga Hashmonahu dhe fushuan nė Mozeroth.

31

U nisėn nga Mozerothi dhe fushuan nga Bene-Jaakan.

32

U nisėn nga Bene-Jaakani dhe fushuan nė Hor-Hagidgad.

33

U nisėn nga Hor-Hagidgadi dhe fushuan nė Jotbathah.

34

U nisėn nga Jotbathahu dhe fushuan nė Abronah.

35

U nisėn nga Abronahu dhe fushuan nė Etsion-Geber.

36

U nisėn nga Etsion-Geberi dhe fushuan nė shkretėtirėn e Sinit, domethėnė nė Kadesh.

37

Pastaj u nisėn nga Kadeshi dhe fushuan nė malin Hor, nė kufi tė vendit tė Edomit.

38

Pastaj prifti Aaron u ngjit nė malin Hor me urdhėr tė Zotit dhe vdiq aty nė vitin e dyzetė prej kohės kur bijtė e Izraelit kishin dalė nga vendi i Egjiptit, ditėn e parė tė muajit tė pestė.

39

Aaroni ishte njėqind e njėzet e tre vjeē kur vdiq nė malin Hor.

40

Mbreti i Aradit, Kananeu, qė banonte nė Negev, nė vendin e Kanaanit, dėgjoi se arritėn bijtė e Izraelit.

41

Kėshtu ata u nisėn nga mali Hor dhe fushuan nė Tsalmonah.

42

U nisėn nga Tsalmonahu dhe fushuan nė Punon.

43

U nisėn nga Punoni dhe fushuan nė Oboth.

44

U nisėn nga Obothi dhe fushuan nė Ije-Abarim, nė kufi me Moabin.

45

U nisėn nga Ije-Abarimi dhe fushuan nė Dibon-Gad.

46

U nisėn nga Dibon-Gadi dhe fushuan nė Almon-Diblathaim.

47

U nisėn nga Almon-Diblathaimi dhe fushuan nė malet e Abarimit, pėrballė Nebit.

48

U nisėn nga malet e Abarimit dhe fushuan nė fushat e Moabit, pranė Jordanit, mbi bregun pėrballė Jerikos.

49

Fushuan pranė Jordanit, nga Beth-Jeshimoth deri nė Abel-Shitim, nė fushat e Moabit.

50

Pastaj Zoti i foli Moisiut, nė fushat e Moabit, pranė Jordanit mbi bregun pėrballė Jerikos, dhe i tha:

51

"Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur tė kaloni Jordanin, pėr tė hyrė nė vendin e Kanaanit,

52

do tė dėboni tė gjithė banorėt e vendit, do tė shkatėrroni tė gjitha figurat e tyre dhe tė tėra statujat e tyre prej metali tė shkrirė, do tė rrėnoni tė gjitha vendet e larta tė tyre.

53

Do ta shtini nė dorė vendin dhe do tė vendoseni nė tė, sepse jua kam dhėnė nė pronėsi.

54

Do ta ndani me short vendin, simbas familjeve tuaja. Familjeve mė tė mėdha do t`u jepni njė pjesė mė tė madhe, dhe mė tė voglave njė pjesė mė tė vogėl. Secili do tė marrė atė qė do t`i bjerė me short; ndarjet do tė bėhen nė bazė tė fiseve tė etėrve tuaj.

55

Por nė rast se nuk i dėboni banorėt e vendit, ata qė do tė lini do tė jenė si hala nė sy dhe do t`ju shqetėsojnė nė vendin qė do tė banoni.

56

Dhe do tė ndodhė qė unė t`ju trajtoj ashtu siē kisha menduar t`i trajtoj ata".

Numrat 34