Bibla Shqip

Numrat 33

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 34

1

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

2

"Urdhėro bijtė e Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur do tė hyni nė vendin e Kanaanit, ky ėshtė vendi qė ju takon si trashėgimi, vendi i Kanaanit me kėta kufij tė veēantė:

3

Kufiri juaj jugor do tė fillojė nė shkretėtirėn e Tsinit, gjatė kufirit tė Edomit; kėshtu kufiri juaj do tė shtrihet nga skaji i Detit tė Kripur nė drejtim tė lindjes;

4

kufiri juaj do tė shkojė pastaj nga e pėrpjeta e Akrabimit, do tė kalojė nėpėr Tsin dhe do tė shtrihet nė jug tė Kadesh-Barneas; do tė vazhdojė pastaj nė drejtim tė Hatsar-Adarit dhe do tė kalojė nėpėr Atsmoni.

5

Nga Atsmoni kufiri do tė kthejė deri nė pėrroin e Egjiptit dhe do tė pėrfundojė nė det.

6

Kufiri juaj nė perėndim do tė jetė Deti i Madh; ky do tė jetė kufiri juaj perėndimor.

7

Ky do tė jetė kufiri juaj verior: duke u nisur nga Deti i Madh do tė caktoni kufirin tuaj deri nė malin Hor;

8

nga mali Hor do tė caktoni kufirin tuaj deri nė hyrje tė Hamathit, dhe skaji i kufirit do tė jetė nė Tsedad;

9

kufiri do tė vazhdojė pastaj deri nė Zifron dhe do tė mbarojė nė Hatsar-Enan; ky do tė jetė kufiri juaj verior.

10

Do ta vijėzoni kufirin tuaj lindor nga Hatsar-Enani deri nė Shefam;

11

kufiri do tė zbresė nga Shefami nė drejtim tė Riblahut, nė lindje tė Ainit; pastaj kufiri do tė zbresė dhe do tė shtrihet deri sa tė arrijė bregun lindor tė detit tė Kinerethit;

12

pastaj kufiri do tė zbresė nė drejtim tė Jordanit, pėr tė arritur deri nė Detin e Kripur. Ky do tė jetė vendi juaj me kufijtė e tij rreth e qark".

13

Kėshtu Moisiu u njoftoi kėtė urdhėr bijve tė Izraelit dhe u tha atyre: "Ky ėshtė vendi qė do tė merrni si trashėgimi duke hedhur short, dhe qė Zoti ka urdhėruar t`u jepet nėntė fiseve e gjysmė,

14

sepse fisi i bijve tė Rubenit, nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre, dhe fisi i bijve tė Gadit, nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre, dhe gjysma e fisit tė Manasit e kanė marrė trashėgiminė e tyre.

15

Kėto dy fise e gjysmė e kanė marrė trashėgiminė e tyre nė lindje tė Jordanit, mbi bregun pėrballė Jerikos, nė drejtim tė lindjes".

16

Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

17

"Kėta janė emrat e burrave qė do tė kryejnė ndarjen e vendit midis jush: prifti Eleazar dhe Jozueu, bir i Nunit.

18

Do tė merrni edhe njė prijės nga ēdo fis, pėr tė bėrė ndarjen e vendit.

19

Kėta janė emrat e burrave: Kalebi, bir i Jefunehut, nga fisi i Judės;

20

Shemueli, bir i Amihudit, nga fisi i bijve tė Simeonit;

21

Elidadi, bir i Kislonit, nga fisi i Beniaminit;

22

prijėsi Buki, bir i Joglit, nga fisi i bijve tė Danit;

23

prijėsi Haniel, bir i Efodit, pėr bijtė e Jozefit, nga fisi i bijve tė Manasit;

24

prijėsi Kemuel, bir i Shiftanit, pėr fisin e bijve tė Efraimit;

25

prijėsi Elitsafan, bir i Parnakut, pėr fisin e bijve tė Zabulonit;

26

prijėsi Paltiel, bir i Azanit, pėr fisin e bijve tė Isakarit;

27

prijėsi Ahihud, bir i Shelomit, pėr fisin e bijve tė Asherit;

28

dhe prijėsi Pedahel, bir i Amihudit, pėr fisin e bijve tė Neftalit".

29

Kėta janė burrat tė cilėt Zoti i urdhėroi t`u jepnin trashėgiminė bijve tė Izraelit nė vendin e Kananit.

Numrat 35