Bibla Shqip

Numrat 34

Numrat

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 35

1

Zoti i foli akoma Moisiut nė fushat e Moabit pranė Jordanit, nė bregun pėrballė Jerikos, dhe i tha:

2

"Urdhėro bijtė e Izraelit qė, nga trashėgimia qė do tė zotėrojnė, t`u japin Levitėve disa qytete pėr tė banuar, do t`u jepni gjithashtu kullota rreth qyteteve.

3

Dhe ata do tė kenė qytete pėr tė banuar, ndėrsa kullotat do t`u shėrbejnė pėr bagėtinė e tyre dhe pėr tė gjitha kafshėt e tyre.

4

Kullotat e qyteteve qė do t`u jepni Levitėve do tė shtrihen nga muret e qyteteve e tutje, njė mijė kubitė, rreth e qark.

5

Do tė masni, pra, jashtė qytetit dy mijė kubitė nga ana e lindjes, dy mijė kubitė nga ana e jugut, dy mijė kubitė nga ana perėndimore dhe dy mijė kubitė nga ana veriore; qyteti do tė ndodhet nė mes. Kėto janė tokat pėr kullotė rreth qyteteve qė do t`u pėrkasin Levitėve.

6

Ndėr qyetet qė do t`u jepni Levitėve do tė caktoni qytete strehimi, nė tė cilat mund tė gjejė strehim ai qė ka vrarė dikė; dhe kėtyre qyteteve do t`u shtoni dyzet e dy qytete tė tjera.

7

Gjithsej qytetet qė do t`u jepni Levitėve do tė jenė, pra, dyzet e tetė bashkė me tokat pėr kullotė.

8

Qytetet qė do t`u jepni Levitėve do tė rrjedhin nga pronėsia e bijve tė Izraelit; nga fiset mė tė mėdha do tė merrni mė shumė, nga fiset mė tė vogla do tė merrni mė pak; ēdo fis do t`u japė Levitėve ndonjė nga qytetet e tij, nė pėrpjestim me trashėgiminė qė do t`i takojė".

9

Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

10

"Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur tė kaloni Jordanin pėr tė hyrė nė vendin e Kanaanit,

11

do tė caktoni disa qytete qė do tė jenė pėr ju qytete strehimi, ku mund tė ikė vrasėsi qė ka vrarė dikė pa dashje.

12

Kėto qytete do t`ju shėrbejnė si vende strehimi kundėr hakmarrėsve, qė vrasėsi tė mos vritet para se tė ketė dalė nė gjyq pėrpara asamblesė.

13

Nga qytetet qė do tė jepni, gjashtė do tė jenė, pra, qytete strehimi.

14

Do tė jepni trie qytete nė pjesėn nė lindje tė Jordanit dhe trie qytete nė vendin e Kanaanit; kėto do tė jenė qytete strehimi.

15

Kėto gjashtė qytete do tė shėrbejnė si vende strehimi pėr bijtė e Izraelit, pėr tė huajin dhe pėr atė qė banon midis jush, me qėllim qė ai qė ka vrarė dikė pa dashje tė mund tė strehohet.

16

Por nė rast se dikush godet njė tjetėr me njė vegėl hekuri dhe ky vdes, ai person ėshtė vrasės dhe si i tillė do tė vritet.

17

Dhe nė rast se e godet me njė gur qė kishte nė dorė, qė mund tė shkaktojė vdekjen, dhe i godituri vdes, ai person ėshtė vrasės; vrasėsi do tė vritet.

18

Ose nė rast se godet me njė vegėl druri qė kishte nė dorė, dhe qė mund tė shkaktojė vdekjen, dhe i godituri vdes, ky person ėshtė vrasės; vrasėsi do tė vritet.

19

Do tė jetė vetė hakmarrėsi i gjakut ai qė do ta vrasė vrasėsin; kur do ta takojė, do ta vrasė.

20

Nė rast se dikush i jep njė tė shtyrė njė personi tjetėr sepse e urren apo e qėllon me diēka me dashje, dhe ai vdes,

21

ose e godet pėr armiqėsi me dorėn e vet dhe ai vdes, ai qė ka goditur do tė vritet; ai ėshtė vrasės; hakmarrėsi i gjakut do ta vrasė vrasėsin kur do ta takojė.

22

Por nė rast se nė njė moment i jep njė tė shtyrė pa armiqėsi, ose e qėllon me diēka, por pa dashje,

23

ose, pa e parė, shkakton qė t`i bjerė mbi trup njė gur qė mund tė shkaktojė vdekjen, dhe ai vdes, pa qenė ai armiku i tij ose qė kėrkon tė keqen e tij,

24

atėherė asambleja do tė gjykojė midis atij qė ka goditur dhe hakmarrėsit tė gjakut nė bazė tė kėtyre rregullave.

25

Asambleja do ta lirojė vrasėsin nga dora e hakmarrėsit tė gjakut dhe do ta lejojė tė shkojė nė qytetin e strehimit ku kishte ikur, dhe ai do tė banojė atje deri sa tė vdesė kryeprifti qė ėshtė vajosur me vaj tė shenjtėruar.

26

Por nė rast se vrasėsi nė ēfarėdo kohe del jashtė kufijve tė qytetit tė strehimit ku kishte ikur,

27

dhe hakmarrėsi i gjakut e gjen vrasėsin jashtė kufijve tė qytetit tė strehimit dhe e vret, hakmarrėsi i gjakut nuk do tė jetė fajtor pėr gjakun e derdhur,

28

sepse vrasėsi duhet tė kishte mbetur nė qytetin e tij tė strehimit deri sa tė vdiste kryeprifti; mbas vdekjes sė kryepriftit, vrasėsi mund tė kthehet nė tokėn qė ėshtė pronė e tij.

29

Kėto le t`ju shėrbejnė si rregulla tė sė drejtės pėr tė gjithė brezat tuaja, kudo qė tė banoni.

30

Nė qoftė se dikush vret njė person, vrasėsi do tė vritet nė bazė tė deponimit tė dėshmitarėve; por nuk do tė dėnohet askush nė bazė tė deponimit tė njė dėshmitari tė vetėm.

31

Nuk do tė pranoni asnjė ēmim pėr shpengimin e jetės sė njė vrasėsi qė ėshtė dėnuar me vdekje, sepse ai duhet tė vritet.

32

Nuk do tė pranoni asnjė ēmim pėr shpengimin e njė vrasėsi qė ka ikur nė qytetin e tij tė strehimit, me qėllim qė tė kthehet tė banojė nė tokėn e tij para vdekjes sė kryepriftit.

33

Nuk do tė ndotni vendin ku jetoni, sepse gjaku ndot vendin; nuk mund tė bėhet asnjė shlyerje pėr vendin, pėr gjakun qė ėshtė derdhur nė tė veēse me anė tė gjakut tė atij qė e ka derdhur.

34

Nuk do tė ndotni, pra, vendin ku banoni, dhe nė mes tė tė cilit banoj edhe unė, sepse unė jam Zoti qė banon midis bijve tė Izraelit.

Numrat 36