Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 1

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

"Pastaj u kthyem prapa dhe u nisėm nėpėr shkretėtirė nė drejtim tė Detit tė Kuq, ashtu si mė pati thėnė Zoti, dhe u sollėm rreth malit Seir pėr njė kohė tė gjatė.

2

Pastaj Zoti mė foli duke thėnė:

3

"Jeni sjellė mjaft rreth kėtij mali; kthehuni nga veriu.

4

Dhe urdhėron popullin duke i thėnė: Jeni duke kaluar kufirin e bijve tė Ezaut, vėllezėrve tuaj, qė banojnė nė Seir; ata do tė kenė frikė nga ju; prandaj hapni sytė;

5

mos i provokoni, sepse nuk do t`ju jap asgjė nga vendi i tyre, as aq sa mund tė shkelė njė kėmbė, sepse malin e Seirit ia kam dhėnė Ezaut, si pronė tė tij.

6

Do tė blini me para prej tyre ushqimet qė do tė hani dhe do tė blini gjithashtu me para ujin qė do tė pini.

7

Sepse Zoti, Perėndia yt, tė ka bekuar nė gjithė punėn e duarve tė tua; ėshtė kujdesur pėr udhėtimin tėnd nėpėr shkretėtirėn e madhe. Zoti, Perėndia yt, ka qenė me ty gjatė kėtyre dyzet viteve dhe asgjė nuk tė ka munguar".

8

Kėshtu kaluam pėrtej bijve tė Ezaut, vėllezėrve tanė, qė banonin nė Seir dhe, duke evituar rrugėn e Arabahut, si dhe Eliathin dhe Etsion-Geberin, u tėrhoqėm dhe vazhduam duke kaluar nėpėr shkretėtirėn e Moabit.

9

Pastaj Zoti mė tha: "Mos sulmo Moabin dhe mos lufto kundėr tij, sepse nuk do tė tė jap asnjė pjesė tė vendit tė tyre si trashėgimi, duke qenė se u kam dhėnė Arin si pronė pasardhėsve tė Lotit.

10

(Nė kohėt e kaluara kėtu banonin Emimėt, njė popull i madh, i shumtė dhe trupmadh si Anakimėt.

11

Edhe kėta konsideroheshin gjigantė, ashtu si Anakimėt; por Moabitėt i quanin Emimė.

12

Seiri banohej nė fillim nga Horejtė; por pasardhėsit e Ezaut i dėbuan, i shkatėrruan dhe u vendosėn nė vendin e tyre, ashtu si ka bėrė Izraeli nė vendin qė zotėron dhe qė i ka dhėnė Zoti).

13

Tani ēohuni dhe kaloni pėrroin e Zeredit". Kėshtu ne kapėrcyem pėrroin e Zeredit.

14

Koha e nevojshme pėr tė arritur nga Kadesh-Barnea deri nė kalimin e pėrroit tė Zeredit, ishte tridhjetė e tetė vjet, deri sa tėrė brezi i luftėtarėve tė zhdukej plotėsisht nga kampi, ashtu si u qe betuar atyre Zoti.

15

Nė fakt dora e Zotit qe kundėr tyre pėr t`i asgjėsuar nga kampi, deri sa tė zhdukeshin.

16

Kėshtu, kur luftėtari i fundit vdiq nė mes tė popullit,

17

Zoti mė foli duke thėnė:

18

"Sot ti po bėhesh gati tė kalosh kufirin e Moabit nė Ar;

19

<aaa up to 37> por duke iu afruar bijve tė Amonit, mos i sulmo dhe mos u shpall luftė, sepse unė nuk do tė jap asnjė pjesė tė vendit tė bijve tė Amonit si trashėgimi, sepse ua kam dhėnė bijve tė Lotit si pronė tė tyre".

20

(Edhe konsiderohej si njė vend gjigantėsh; nė kohėrat e kaluara kėtu banonin gjigantė; por Amonitėt i quanin Zamzumimė,

21

njė popull i madh, i shumtė dhe shtatlartė si Anakimėt; por Zoti i shkatėrroi para Amonitėve, qė i dėbuan dhe u vendosėn nė vendin e tyre,

22

ashtu si kishte vepruar Zoti me pasardhėsit e Ezaut qė banonin nė Seir, kur shkatėrroi Horejtė pėrpara tyre. Ata i dėbuan dhe u vendosėn nė vendin e tyre deri nė ditėt tona.

23

Edhe Avejtė, qė banonin nė fshatrat deri nė Gaza, u shkatėrruan nga Kaftorejtė, qė kidhin ardhur nga Kaftori, tė cilėt u vendosėn nė vendin e tyre).

24

"Ēohuni, vihuni nė marshim dhe kaloni pėrroin Arnon; ja, unė po e kaloj nėn pushtetin tėnd Sihonin, Amoreun, mbretin e Heshbonit, dhe vendin e tij; fillo ta shtiesh atė nė dorė dhe shpalli luftė.

25

Sot do tė filloj t`u kall frikėn dhe terrorin tėnd popujve nėn tėrė qiejt, tė cilėt do tė dėgjojnė tė flitet pėr ty, do tė dridhen dhe do t`i zėrė ankthi nga shkaku yt.

26

Atėherė nga shkretėtira e Kedemothit i dėrgova lajmėtarė Sihonit, mbretit tė Heshbonit, me propozime paqėsore, pėr t`i thėnė:

27

Lėrmė tė kaloj nėpėr vendin tėnd; unė do tė shkoj nėpėr rrugėn Mbretėrore, pa u kthyer as djathtas as majtas.

28

Ti do tė mė shesėsh me para ushqimet qė do tė ha dhe do tė mė japėsh me para ujin qė do tė pi; mė lejo vetėm tė kaloj me kėmbė

29

(ashtu si kanė bėrė pėr mua pasardhėsit e Ezaut qė banojnė nė Seir dhe Moabitėt qė banojnė nė Ar), deri sa unė tė kem kaluar Jordanin pėr tė hyrė nė vendin qė Zoti, Perėndia ynė, na dha".

30

Por Sihoni, mbret i Heshbonit, nuk deshi tė na linte tė kalonim nėpėr territorin e tij, sepse Zoti, Perėndia yt, i kishte ngurtėsuar frymėn dhe e kishte bėrė kryeneē, pėr tė ta dhėnė nė duart e tua, siē ėshtė pikėrisht sot.

31

Dhe Zoti mė tha: "Shiko, kam filluar tė kaloj nėn pushtetin tėnd Sihonin dhe vendin e tij; fillo ta pushtosh, qė ti tė bėhesh zotėruesi i vendit tė tij".

32

Atėherė Sihoni doli kundėr nesh me gjithė njerėzit e tij, pėr t`u ndeshur nė Jahats.

33

Por Zoti, Perėndia ynė, na e dha nė dorė, dhe ne e mundėm atė, bijtė e tij dhe tėrė njerėzit e tij.

34

Nė atė kohė pushtuam tėrė qytetet e tij dhe shfarosėm burrat, gratė dhe fėmijėt e ēdo qyteti; nuk lamė gjallė asnjė.

35

Morėm si plaēkė vetėm bagėtinė dhe plaēkėn e qyteteve qė kishim pushtuar.

36

Nga Aroeri, qė ndodhet nė brigjet e pėrroit Arnon dhe nga qyteti qė ėshtė nė luginė, deri nė Galaad, nuk pati asnjė qytet qė tė ishte shumė i fortė pėr ne; Zoti Perėndia ynė, na i dha tė gjitha nė dorėn tonė.

37

Por nuk iu afrove vendit tė bijve tė Amonit, dhe asnjė vendi anės pėrroit Jabok, as qyteteve tė vendit malor dhe tėrė qėndrave qė Zoti, Perėndiai ynė, na kishte ndaluar tė sulmonim.

Ligji i Pėrtėrirė 3