Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 8

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

"Dėgjo, o Izrael! Sot ti do tė kalosh Jordanin pėr tė hyrė dhe pėr tė pushtuar kombe mė tė mėdha dhe mė tė fuqishme se ti, qytete tė mėdha dhe tė fortifikuara deri nė qiell,

2

njė popull tė madh dhe me shtat tė lartė, pasardhėsit e Anakimėve qė ti i njeh, dhe pėr tė cilėt ke dėgjuar tė thonė: "Kush mund t`i pėrballojė pasardhėsit e Anakut?".

3

Dije, pra, qė sot Zoti, Perėndia yt, ėshtė ai qė do tė marshojė para teje si njė zjarr gllabėrues; ai do t`i shkatėrrojė dhe do t`i rrėzojė para teje; kėshtu ti do t`i pėrzėsh dhe do t`i vrasėsh shpejt, ashtu si tė ka thėnė Zoti.

4

Kur Zoti, Perėndia yt, do t`i ketė dėbuar para teje, mos thuaj nė zemrėn tėnde: "Éshtė pėr shkak tė drejtėsisė sime qė Zoti mė dha nė zotėrim kėtė vend". Éshtė pėrkundrazi ligėsia e kėtyre kombeve qė e shtyu Zotin t`i dėbojė para teje.

5

Jo, nuk ėshtė as nga drejtėsia jote as nga ndershmėria e zemrės sate, qė ti hyn pėr tė pushtuar vendin e tyre, por nga ligėsia e kėtyre kombeve qė Zoti, Perėndia yt, po i dėbon para teje, dhe pėr tė mbajtur fjalėn e dhėnė etėrve tė tu, Abrahamit, Isakut dhe Jakobit.

6

Dije, pra, qė nuk ėshtė pėr shkak tė drejtėsisė sate qė Zoti, Perėndia yt, tė jep nė zotėrim kėtė vend tė mirė, sepse ti je njė popull kokėfortė.

7

Kujtohu dhe mos harro si e ke provokuar zemėrimin e Zotit, Perėndisė tėnd, nė shkretėtirė. Prej ditės qė keni dalė nga vendi i Egjiptit, deri nė arritjen nė kėtė vend, keni mbajtur njė qėndrim prej rebeli, ndaj Zotit.

8

Edhe nė Horeb provokuat zemėrimin e Zotit; dhe Zoti u zemėrua kundėr jush aq sa donte t`ju shkatėrronte.

9

Kur u ngjita nė mal pėr tė marrė pllakat prej guri, pllakat e besėlidhjes qė Zoti kishte lidhur me ju, unė mbeta nė mal dyzet ditė dhe dyzet net, pa ngrėnė bukė dhe pa pirė ujė,

10

dhe Zoti mė dha dy pllaka guri, tė shkruara me gishtin e Perėndisė, mbi tė cilat ishin tėrė fjalėt qė Zoti ju kishte thėnė nė mal, nė mes tė zjarrit, ditėn e asamblesė.

11

Dhe pas dyzet ditėve dhe dyzet netve Zoti mė dha dy pllaka prej guri, pllakat e besėlidhjes.

12

Pastaj Zoti mė tha: "Ēohu, zbrit me tė shpejtė qė kėtej, sepse populli yt qė ti nxore nga Egjipti ėshtė shthurur; kanė devijuar shpejt nga rruga qė unė u kisha urdhėruar atyre tė ndiqnin dhe kanė krijuar njė shėmbėlltyrė prej metali tė shkrirė".

13

Zoti mė foli akoma, duke thėnė: "Unė e pashė kėtė popull; ja ai ėshtė njė popull kokėfortė;

14

lė qė ta shkatėrroj dhe tė fshij emrin e tij nėn qiejt, dhe do tė tė bėj ty njė komb mė tė fuqishėm dhe mė tė madh se ai".

15

Kėshtu u ktheva dhe zbrita nga mali, ndėrsa mali digjej nga zjarri; dhe dy pllakat e besėlidhjes ishin nė duart e mia.

16

Shikova, dhe ja, ju kishit mėkatuar kundėr Zotit, Perėndisė tuaj, dhe kishit bėrė njė viē prej metali tė shkrirė. Kishit lėnė shumė shpejt rrugėn qė Zoti ju kishte urdhėruar tė ndiqnit.

17

Atėherė i kapa dy pllakat, i flaka me duart e mia dhe i copėtova para syve tuaja.

18

Pastaj u shtriva pėrpara Zotit, si herėn e parė, dyzet ditė dhe dyzet net me radhė; nuk hėngra bukė as piva ujė pėr shkak tė mėkateve qė kishit kryer, duke bėrė atė qė ėshtė e keqe pėr sytė e Zotit, pėr tė provokuar zemėrimin e tij.

19

Sepse unė kisha frikė nga zemėrimi dhe nga tėrbimi me tė cilėt Zoti ishte ndezur kundėr jush, aq sa dėshėronte shkatėrrimin tuaj. Por Zoti edhe kėtė herė mė dėgjoi.

20

Dhe Zoti u zemėrua shumė gjithashtu kundėr Aaronit, aq sa donte ta shkatėrronte atė; kėshtu atė herė unė u luta edhe pėr Aaronin.

21

Pastaj mora objektin e mėkatit tuaj, viēin qė kishit bėrė, e dogja nė zjarr, e copėtova dhe e thėrmova nė copa shumė tė vogla, deri sa e katandisa nė pluhur tė hollė, dhe e hodha pluhurin nė pėrruan qė zbret nga mali.

22

Edhe nė Taberah, nė Masa dhe nė Kibroth-Atavah ju provokuat zemėrimin e Zotit.

23

Kur pastaj Zoti ju nisi jashtė Kadesh-Barneas duke thėnė: "Ngjituni dhe shtini nė dorė vendin qė ju dhashė", ju ngritėt krye kundėr Zotit, Perėndisė tuaj, nuk i besuat dhe nuk iu bindėt zėrit tė tij.

24

U bėtė rebelė kundėr Zotit, qysh nga dita qė ju kam njohur.

25

Kėshtu mbeta pėrmbys para Zotit dyzet ditė dhe dyzet net; dhe e bėra kėtė sepse Zoti kishte thėnė se donte t`ju shkatėrronte.

26

Dhe iu luta Zotit, dhe i thashė: "O Zot, o Zot, mos e shkatėrro popullin tėnd dhe trashėgiminė tėnde, qė i ke ēliruar me madhėshtinė tėnde, qi i nxore nga Egjipti me njė dorė tė fuqishme.

27

Kujto shėrbėtorėt e tu: Abrahamin, Isakun dhe Jakobin; mos shiko kokėfortėsinė e kėtij populli, ligėsinė ose mėkatin e tij,

28

me qėllim qė vendi prej ku i nxore tė mos thotė: Me qėnė se Zoti nuk ishte nė gjendje t`i fuste nė tokėn qė u kishte premtuar dhe me qenė se i urrente, i nxori qė tė vdesin nė shkretėtirė.

29

Megjithatė ata janė populli yt dhe trashėgimia jote, qė ti nxore nga Egjipti me fuqinė tėnde tė madhe dhe me krahun tėnd tė shtrirė"".

Ligji i Pėrtėrirė 10