Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 10

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

"Duaje, pra, Zotin, Perėndinė tėnd, dhe respekto gjithnjė rregullat e tij, statutet e tij, dekretet e tij dhe urdhėrimet e tij.

2

Pranoni sot (sepse nuk u flas bijve tuaj qė nuk e kanė njohur as e kanė parė disiplinėn e Zotit, Perėndisė tuaj), madhėshtinė e tij, dorėn e tij tė fuqishme dhe krahun e shtrirė,

3

shenjat e tij dhe veprat e tij qė ka bėrė nė Egjipt kundėr Faraonit, mbretit tė Egjiptit, dhe kundėr vendit tė tij,

4

atė qė u bėri ushtrisė sė Egjiptit, kuajve tė saj dhe qerreve tė saj, duke derdhur mbi tė ujėrat e Detit tė Kuq ndėrsa ata po ju ndiqnin, dhe si i shkatėrroi Zoti pėr gjithnjė;

5

atė qė bėri pėr ju nė shkretėtirė, deri sa tė arrinit nė kėtė vend;

6

dhe atė qė u bėri Dathanit dhe Abiramit, bijve tė Eliabit, birit tė Rubenit; si e hapi gojėn toka dhe i gėlltiti me gjithė familjet e tyre, me ēadrat e tyre dhe me ēdo gjė tė gjallė qė i pasonte, nė mes tė gjithė Izraelit.

7

Por sytė tuaja panė gjėrat e mėdha qė Zoti ka kryer.

8

Respektoni, pra, tėrė urdhėrimet qė unė po ju jap sot, qė tė jeni tė fortė dhe tė mundni tė pushtoni vendin qė po bėheni gati tė zotėroni,

9

dhe me qėllim t`i zgjatni ditėt tuaja nė vendin qė Zoti u betua t`u japė etėrve tuaj dhe pasardhėsve tė tyre, njė vend ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė.

10

Mbasi vendi nė tė cilin jeni duke hyrė pėr ta pushtuar nuk ėshtė si vendi i Egjiptit prej tė cilit keni dalė, ku mbillnit farėn tuaj dhe pastaj e vaditnit me kėmbėn tuaj si njė kopsht perimesh;

11

por vendi ku jeni duke hyrė pėr ta pushtuar ėshtė njė vend me male dhe lugina, qė thith ujin e shiut qė vjen nga qielli;

12

njė vend pėr tė cilin Zoti, Perėndia yt, ka kujdes dhe mbi tė cilin i janė drejtuar vazhdimisht sytė e Zotit, Perėndisė tėnd, fillimi i vitit deri nė mbarim tė tij.

13

Por nė rast se do t`i bindeni me kujdes urdhėrimeve tė mia qė ju jap sot, duke dashur Zotin, Perėndinė tuaj, dhe duke i shėrbyer me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirt,

14

do tė ndodhė qė unė do t`i jap vendit tuaj shiun nė kohėn e duhur, shiun e parė dhe shiun e fundit, qė ti tė mbledhėsh grurin, verėn dhe vajin tėnd;

15

dhe do tė bėj qė tė rritet edhe bari nė fushat e tua pėr bagėtinė tėnde, dhe ti do tė hash dhe do tė ngopesh.

16

Kini kujdes qė zemra juaj tė mos mashtrohet dhe tė mos largoheni nga rruga e drejtė, duke shėrbyer dhe u pėrulur para perėndive tė tjera;

17

sepse nė kėtė rast do tė ndizet zemėrimi i Zotit dhe ai do tė mbyllė qiejtė dhe nuk do tė ketė mė shi, toka nuk do tė japė prodhimet e saj dhe ju do tė vdisni shpejt nė vendin e mirė qė Zoti po ju jep.

18

Do t`i shtini kėto fjalė nė zemrėn dhe nė mėndjen tuaj, do t`i lidhni si njė shenjė nė dorė dhe do tė jenė si ballore midis syve;

19

do t`ua mėsosh bijve tuaj, duke u folur pėr to kur rri ulur nė shtėpinė tėnde, kur ecnėn rrugės, kur rri shtrirė dhe kur ēohesh;

20

do t`i shkruash nė shtalkat e shtėpi tėnde dhe mbi portat e tua,

21

me qėllim qė ditėt tuaja dhe ditėt e bijve tuaj, nė vendin qė Zoti ėshtė betuar t`u japė etėrve tuaj, tė jenė tė shumta si ditėt e qiellit mbi tokė.

22

Sepse, duke respektuar me kujdes tė gjitha urdhėrimet qė unė ju urdhėroj tė zbatoni nė praktikė, duke dashur Zotin, Perėndinė tuaj, duke ecur nė tė gjitha udhėt e tij dhe duke qenė tė lidhur ngushtė me tė,

23

Zoti do tė dėbojė para jush tė gjitha kombet dhe ju do tė shtini nė dorė kombe mė tė mėdha dhe mė tė fuqishme se ju.

24

Ēdo vend qė do tė shkelė kėmba juaj, do tė jetė juaji; kufijtė tuaj do tė shtrihen nga shkretėtira deri nė Liban, dhe nga lumi, lumi Eufrat, deri nė detin perėndimor.

25

Askush nuk do tė jetė nė gjendje t`ju bėj ballė; Zoti, Perėndia juaj, ashtu siē ju tha, do tė pėrhapė frikėn dhe tmerrin pėr ju nė tė gjithė vendin qė ju do tė shkelni.

26

Shikoni, unė vė sot para jush bekimin dhe mallkimin;

27

bekimin nė rast se u bindeni urdhėrimeve tė Zotit, Perėndisė tuaj, qė sot ju pėrcaktoj;

28

mallkimin, nė rast se nuk u bindeni urdhėrimeve tė Zotit, Perėndisė tuaj, dhe largoheni nga rruga qė ju pėrcaktoj sot, pėr tė ndjekur perėndi tė tjerė qė nuk i keni njohur kurrė.

29

Dhe kur Zoti, Perėndia juaj do tė ketė futur nė vendin qė ti shkon tė pushtosh, ti do ta vėsh bekimin nė malin Gerizim dhe mallkimin nė malin Ebal.

30

A nuk janė ata matanė Jordanit, nė perėndim tė rrugės ku dielli perėndon; nė vendin e Kananejve qė banojnė nė Arabah, pėrballė Gilgalit, pranė lisit tė Morehut?

31

Sepse ju po gatiteni tė kaloni Jordanin pėr tė hyrė dhe pėr tė pushtuar vendin qė Zoti, Perėndia juaj, po ju jep; ju do ta zotėroni dhe do tė banoni nė tė.

32

Kini kujdes, pra, tė zbatoni tė gjitha statutet dhe dekretet, qė unė shtroj sot para jush".

Ligji i Pėrtėrirė 12