Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 13

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 14

1

"Ju jeni bijtė e Zotit, Perėndisė tuaj; nuk do tė bėni asnjė prerje dhe nuk do tė rruheni midis syve pėr njė tė vdekur;

2

sepse ti je njė popull i shenjtė pėr Zotin, Perėndinė tėnd, dhe Zoti tė ka zgjedhur pėr tė qenė njė popull i tij, njė thesar i veēantė ndėr tė gjithė popujt qė janė mbi faqen e dheut.

3

Nuk do tė hash asgjė tė neveritshme.

4

Kėto janė kafshėt qė mund tė hani: lopa, delja, dhia,

5

dreri, gazela, dhia e egėr, stambeku, antilopa dhe kaprolli.

6

Mund tė hani ēdo kafshė qė e ka thundrėn tė ndarė, dhe qė pėrtypet midis kafshėve.

7

Por nga ato qė vetėm pėrtypen dhe qė kanė vetėm thundrėn tė ndarė nuk do tė hani devenė, lepurin dhe baldosėn, qė pėrtypen por nuk e kanė thundrėn tė ndarė; pėr ju janė tė papastra;

8

edhe derri, qė e ka thundrėn tė ndarė por nuk pėrtypet, ėshtė i papastėr pėr ju. Nuk do tė hani mishin e tyre dhe nuk do tė prekni trupat e tyre tė vdekur.

9

Ndėr tė gjitha kafshėt qė rrojnė nė ujė, mund tė hani tė gjitha ato qė kanė pendė dhe luspa;

10

por nuk do tė hani asnjė nga ato qė nuk kanė pendė dhe luspa; janė tė papastra pėr ju.

11

Mund tė hani ēdo zog tė pastėr;

12

por nuk do tė hani kėto: shqiponjėn, shqiponjėn e detit dhe fajkuan e detit,

13

qiftin, fajkuan dhe ēdo lloj zhgabe,

14

ēdo lloj korbi,

15

strucin, kukuvajkėn mjekroshe, pulėbardhėn dhe ēdo lloj krahathatė,

16

bufin, ibisin, mjellmėn,

17

pelikanin, martin peshkatarin, kormoranin,

18

lejlekun, ēdo lloj gate, pupėzėn dhe lakuriqin e natės.

19

Ēdo insekt qė fluturon ėshtė i papastėr pėr ju; nuk do ta hani.

20

Por mund tė hani ēdo zog qė ėshtė i pastėr.

21

Nuk do tė hani asnjė kafshė qė ka ngordhur nė mėnyrė tė natyrshme; mund t`ua jepni tė huajve qė janė brenda portave tuaja qė t`i hanė ose mund t`ua shisni njė tė huaji, sepse ti je njė popull qė i je shenjtėruar Zotit, Perėndisė tėnd. Nuk do ta gatuash kecin bashkė nė qumėshtin e nėnes sė tij.

22

Do tė zotohesh tė japėsh tė dhjetėn e asaj qė mbjell dhe qė tė prodhon ara ēdo vit.

23

Do tė hash pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd, nė vendin qė ai ka zgjedhur si vendbanim pėr emrin e tij, tė dhjetėn e grurit tėnd, tė mushtit tėnd, tė vajit tėnd, dhe pjelljen e parė tė tufave tė bagėtive tė trasha dhe tė imta, nė mėnyrė qė ti tė mėsosh tė kesh gjithnjė frikė nga Zoti, Perėndia yt.

24

Por nė rast se rruga ėshtė shumė e gjatė pėr ty dhe nuk mund t`i ēosh deri atje tė dhjetat, sepse vendi qė Zoti, Perėndia yt, ka caktuar pėr tė vendosur emrin e tij ėshtė shumė larg nga ty, kur Zoti, Perėndia yt, do tė tė ketė bekuar,

25

atėherė do t`i kėmbesh ato me para dhe me paratė nė dorė do tė shkosh nė vendin qė ka zgjedhur Zoti, Perėndia yt;

26

dhe do t`i pėrdorėsh kėto para pėr tė blerė tė gjitha ato qė dėshiron zemra jote: lopė, dele, verė, pije dehėse, ose ēfarėdo gjė qė dėshiron zemra jote; dhe aty do tė hash pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd, dhe do tė gėzohesh ti bashkė me familjen tėnde.

27

Pėrveē kėsaj nuk do tė lesh pas dore Levitin, qė banon brenda portave tė tua, sepse ai nuk ka pjesė as trashėgimi me ty.

28

Nė fund tė ēdo tre viteve, do tė vėsh mėnjanė tė gjitha tė dhjetat e prodhimeve tė tua tė vitit tė tretė, dhe do t`i vendosėsh brenda portave tė tua;

29

dhe Leviti, qė nuk ka pjesė as trashėgimi me ty, dhe i huaji, jetimi dhe e veja qė gjenden brenda portave tė tua, do tė vinė, do tė hanė dhe do tė ngopen, me qėllim qė Zoti, Perėndia yt, tė tė bekojė nė ēdo punė qė do tė tė zėrė dora".

Ligji i Pėrtėrirė 15