Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 18

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

"Kur Zoti, Perėndia yt, tė ketė shfarosur kombet e vendeve qė tė jep dhe ti t`i kesh dėbuar dhe tė banosh nė qytetet dhe shtėpitė e tyre,

2

do tė veēosh tri qytete, nė mes tė vendit, qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi.

3

Do tė pėrgatisėsh rrugė dhe do ta ndash nė tri pjesė vendin qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi, me qėllim qė ēdo vrasės tė mund tė strehohet nė tė.

4

Dhe ky ėshtė rregulli pėr vrasėsin qė strehohet aty, qė tė shpėtojė jetėn e tij: kushdo qė ka vrarė tė afėrmin e tij pa dashje, pa e urryer mė parė.

5

Kėshtu, kur dikush shkon me shokun e tij nė pyll pėr tė prerė dru dhe, ndėrsa i bie njė druri me sėpatė, sėpata del nga bishti dhe godet shokun qė pastaj vdes, ai person do tė strehohet nė njė nga kėto qytete dhe do ta shpėtojė jetėn;

6

sepse hakmarrėsi i gjakut, ndėrsa zemėrimi i vlon nė zemėr, tė mos e ndjekė vrasėsin dhe ta arrijė, kur rruga ėshtė shumė e gjatė, dhe ta vrasė edhe pse nuk e meriton vdekjen, sepse nė tė kaluarėn nuk e kishte urryer shokun e tij.

7

Prandaj tė urdhėroj nė kėtė mėnyrė: "Veēo tri qytete".

8

Nė rast se mė pas Zoti, Perėndia yt, zgjeron kufijtė e tu, ashtu si u ėshtė betuar etėrve tė tu dhe ta jep tėrė vendin qė u kishte premtuar t`ua jepte etėrve tė tu,

9

nė rast se ti respekton kėto urdhra qė unė tė jap sot, duke e dashur Zotin, Perėndinė tėnd, dhe duke ecur gjithnjė nė rrugėt e tij, atėherė do t`u shtosh tri qytete tė tjera tri tė parave,

10

me qėllim qė tė mos derdhet gjak i pafajshėm nė mes tė vendit qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi dhe ti tė mos bėhesh fajtor pėr vrasje.

11

Por nė rast se njė njeri urren tė afėrmin e tij, i zė pritė, e sulmon dhe e plagos pėr vdekje, dhe pastaj strehohet nė njė nga kėto qytete,

12

pleqtė e qytetit tė tij do tė dėrgojnė ta marrin qė andej dhe do t`ia dorėzojnė hakmarrėsit tė gjakut qė tė vritet.

13

Syri yt nuk do tė ketė mėshirė pėr tė, por do t`i heqėsh Izraelit fajin qė ka derdhur gjak tė pafajshėm, dhe kėshtu do tė kesh mbarėsi.

14

Nuk do tė lėvizėsh kufijtė e tė afėrmit tėnd, tė vendosura nga pasardhėsit nė trashėgiminė qė do tė gėzosh nė vendin qė Zoti, Perėndia yt, tė jep nė zotėrim.

15

Njė dėshmitar i vetėm nuk mjafton pėr tė akuzuar dikė pėr ēfarėdo krimi apo mėkati tė kryer; fakti do tė pėrcaktohet me deponimin e dy ose tre dėshmitarėve.

16

Nė rast se kundėr dikujt ngrihet njė dėshmitar i rremė dhe e akuzon pėr njė krim,

17

atėherė dy njerėzit midis tė cilėve zhvillohet mosmarrėveshja do tė paraqiten pėrpara Zotit, pėrpara priftėrinjve dhe gjykatėsve nė funksion ato ditė.

18

Gjykatėsi do ta hetojė me kujdes ēėshtjen; dhe nė rast se del qė ai dėshmitar ėshtė njė dėshmitar i rremė, qė ka deponuar gėnjeshtra kundėr vėllait,

19

atėherė do t`i bėni atij atė qė kishte ndėr mėnd t`i bėnte vėllait tė tij. Kėshtu do ta shkulni tė keqen nga mesi juaj.

20

Tė tjerėt do ta mėsojnė dhe do tė trėmben, dhe qysh atėherė nuk do tė kryhet mė nė mes tuaj njė veprim aq i keq.

21

Syri yt nuk do tė ketė mėshirė, por do t`i pėrmbahet rregullit jetė pėr jetė, sy pėr sy, dhėmb pėr dhėmb, dorė pėr dorė, kėmbė pėr kėmbė".

Ligji i Pėrtėrirė 20